Na Korfu právě kvete šafrán.

Na Korfu právě kvete šafrán.
Rate this post

Příspěvek od Evy bylinkářky z Korfu.

Šafrán

Milí přátelé, říká se: jeho jako šafránu, zřejmě něčeho, čeho je málo

Šafrán je jedno z nejdražších koření na světě a právě v těchto dnech krásně kvete i na Korfu a to druh C. Boryi. V Řecku máme 20 druhů šafránu, které se od sebe liší především barvou: bílá, žlutá, purpurová až fialová. Nejznámější druh šafránu C. Sativus se pěstuje v komerčním měřítku ve městě Kozani.

První zprávy o šafránu pocházejí z Mezopotámie, od perského slova Azafran je odvozeno arabské  Zafar a řecky se řekne safran, zafora, krokos. Pěstoval se také ve staré Indii, Afgánistánu, ale také na Krétě kde v Minojských dobách jeho jasně žlutou barvu používali na nástěnné malby chrámů.

Staří Řekové ho používali při ženských problémech na tlumení křečí, v malé dávce na špičku nože jej rozpustili v mléce, i při bolestech žaludku se používal.

Šafrán se sbírá na podzim, je to koření náročné na čas a právě z toho důvodu se odvíjí i jeho cena. Z této bylinky se používá blizna květů, nebo-li  ty žluté nitky uvnitř květů. Pro zajímavost, aby se nasbíralo kilo šafránu je na něj potřeba až 100 tisíc rostlin. Vždy byl velmi cennou bylinkou a kořením, v dřívějších dobách jeho hmotnost byla vážena zlatem.

Už od starověku je považován za afrodisiakum. Vyznačuje se ostrou až hořkou chutí, obsahuje sacharidy, bílkoviny, vlákninu, draslík, vápník, hořčík, železo a vitamín C a A.

Nejvíce se používá v kuchyni při přípravě rýže, rybí polévky, těstovin, dodává charakteristickou chuť v sýrech, pečivu. V Kozáni jej používají k výrobě alkoholických nápojů.

V lidovém léčitelství se používal při problémech s játry, očima, astmatu a při dmě. Šafrán by měl napomoci ke správnému trávení a stimulaci krevního oběhu.

S jeho konzumací však opatrně. Jak se říká: všeho s mírou! Snadno se lze jím předávkovat a může způsobit celkovou nevolnost až po halucinace.

5 Comments

  1. ostrovanka

    Evo, sbiras? Pokud ano, co z nej vyrabis?

  2. Eva

    Ano roste na nejvyssi hore na Pantokratoru, tento druh Boryi nema takove ucinky jako z Kozani.

  3. Míla

    Nedávno byl o šafránu a jeho historii krásný pořad v televizi na jednom satelitním programu. Ukazovali plantáže v Kozani a jeho zpracování. Příští rok se tam chystáme v rámci dovolené na výlet. Zajdeme určitě i do vyhlášené restaurace v Kozani, která připravuje jídla právě s šafránem.

  4. Karel Strobl

    Výborně, tohle u nás na Lefkádě taky roste, jen jsem mnevěděl, že to je šafrán… jsem si ho vozil z Asie, teď to zkusím sám…jsem nevěděl, že afrodiziakum… se ndo toho pustím.. jen by mě zajímal postup.. utrhnu to celé, nechám uschnout a pak vyndám tyčinky, nebo rovnou vyndám tyčinky, nechám usušit a pak přidávám do jídla.. partnerce.. sákryš, jak to, že tu nejsou smajlíci…

  5. ostrovanka

    [4] vyndej tyčinku a usměj se na partnerku:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *