Patron ostrova Korfu
Každý z větších Jónských ostrovů má svého patrona. Na Zakynthosu je jím sv.Dionysos, na Kefalonii sv. Gerassimos a na Korfu je to sv. Spyridonos, jehož ostatky jsou uloženy ve stejnojmenném kostele v centru Kerkyry. Podle pověsti se Spyridon narodil v roce 270 na Kypru.Se svojí ženou a dcerou Irini žil skromným pastrýřksým životem a díky své neobyčejné zbožnosti byl zvolen biskupem. Už za jeho života se mu začala přičítat zázračná moc, která se projevila později po jeho smrti (348). V 7. stol. byly odhaleny jeho ostatky, které zůstaly neuvěřitelně zachovalé i přesto, že jeho tělo nebylo balzámováno. Jakmile se ve Středomoří začali rozpínat Arabové, bázliví křesťané odvezli jeho ostatky do Konstantinopole. V roce 1453 ale dobyli byzantské hlavní město Osmané, a proto jeden z místních mnichů uprchl s relikviemi do malé vesnice na Ipirosu. Později se jeho tělo dostalo na Korfu, kde jej uchovala známá šlechtická rodina ve své soukromé kapli.
Víra ve sv. Spyridona byla tak veliká, že Korfané nabyli přesvědčení, že právě on je o Velikonocích roku 1550 zachránil od hladu, na Květnou neděli 1629 a první neděli v listopadu 1673 od moru a 11.srpna 1716 před tureckým nájezdem a v tyto dny se také slaví velké slavnosti na počest jeho zázraků.
Ještě dnes hraje svatý Spyridon v životě místních obyvatel významnou roli, a kostel s jeho relikviemi, které jsou uschovány ve stříbrném sarkofágu, je navštěvován poutníky a věřícími z celé země.
Jméno Spyros (v ženské obdobě Spyridoula) je nejčastěji používaným jménem na Korfu, takže v každé rodině se najde nejméně jeden člověk tohoto jména. Svátek slaví právě 12. prosince. Už od předešlého dne se u kostela tvoří fronty na svíčky, pravoslavná mše probíhá od samého rána a ž do druhého dne a na Kerkyře je kvůli tomu den volna. Ten den se na korfu také začínají prodávat loukoumades, na které se děti těší po celý rok jako na předzvěst Vánoc.
Chronia pollá všem Spyrosům a Spyridoulám!!
Pavla Smetanová, Korfu
Vždy mi přišlo divné, proč se stal patronem ostrova člověk, který na Korfu nežil. Ale asi na tom nezáleží. Každopádně, pokud je rakev otevřená, je to zážitek se jít do kostela podívat.
mozna tech svatych na kypru maji prebytek, jinak by ho mohli chtit ziskat zpet…
Slyšela jsem , že ho při procesí nesou městem, je to pravda?
ano, nekolikrat do roka ho nosi mestem. v tyto dny na ulicich pred kostelem a v kostele lezi ruzni postizeni lide a cekaji, az nad nimi prenesou knezi nositka se svatym Spyridonem a doufaji v zazrak. Zajimava podivana, prijed se nekdy presvedcit na vlastni oci. [3]
Hezký příspěvek ,to mi připomíná článek Řecko slaví svátek svatého Spyridona z blogu Osudové Řecko, je to skoro stejné,nostradama je známá svým mottem CHRONIA POLLA………………
A kdo je nostradama?