Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Advokátka Manu radí II.

Rate this post

Porozvodové vyrovnání

 

Dobrý den,
 
 
chtěla bych se zeptat – jsem Česka a byla jsem vdana za Řeka. Svatba proběhla v Řecku, ale rozvod v Česku. Můj bývalý manžel mi tvrdí,že řecké soudy pravomocný český rozsudek ohledně rozvodu neuznávají. Jde o to, že na rozsudek o rozvodu navazuje další rozsudek českého soudu o vyrovnání  majetku po rozvodu manželství. Můj bývalý manžel mi dluží cca 90 000 Euro, rozsudek českého soudu nabyl právní moci v únoru 2014, ale nic se neděje, peníze nemám, a on se k ničemu nemá. Obrátila jsem se na český stát o bezplatnou právní pomoc v této věci, všechny papíry odešly do Řecka z Ministerstva spravedlnosti ČR v srpnu 2014, ale z řecké strany do dnešního dne není žádná odezva.
Takže můj dotaz zní – co mám v této věci dělat?
  
Děkuji za odpověd
 
Lucie T.
    Pravomocný soudní rozsudek vydaný českým soudem o rozvodu manželství, není již nutno u řeckých soudů dále uznávat. Uředně přeložený rozsudek s doložkou nabytí právní moci, případně spolu s dalšími vyžádanými doklady, je však nutno doložit řeckému matričním úřadu, který vaši svatbu zaevidoval. To můžete udělat, vy, váš ex manžel nebo třetí osoba na základě plné moci. Není radno s hlášením u řecké matriky otálet, protože hrozí vysoké pokuty. Asi by se dalo doporučit, aby jste jednu kopii rozsudku předala i finančnímu úradu, kde jste zřejmě stále vedena jako vdaná.
   Ta druhá část vašeho dotazu, která se týká vyrovnání majetku po rozvodu manželství není tak zřejmá. Váš český rozsudek musí být u řeckých soudů stanoven vykonavatelný (νακηρυχθείεκτελεστός). Což může, ale také nemusí být jednoznačná záležitost. Soud vykonavatelnost sice nestanoví pouze ve výjímečných případech, avšak protistrana má možnost do 1 měsíce od předání vykonavatelného rozsudku použít odvolací prostředky. Podle kroků, ktere jste učinila, se  domnívam, že u soudu budete zastoupena Ministerstvem spravedlnosti Řecka, což zcela jistě nese výhodu bezplatnosti, kterou uvádíte, bohužel však zde na úkor časové prodlevy, která se dá předpokládat v rozmezí cca 4-7 let.
Manuela Iliakopoulou
 Autorka článku je členem Athénské advokátní komory.

9 Comments

  • Jitka
    Posted 5.5.2015 at 16:00

    Ahoj Lucie, můžu se jen zeptat, jak soud přišel k té částce? Taky se rozvádím, ale nemám jak dokázat manželovi, že něco vydělává…

    Odpovědět
  • Dana
    Posted 7.5.2015 at 11:36

    [1] Dobrý den, odpovím Vám za Lucii – dcera doložila soudu vše o majetku,co měli společného,šlo ji jen o byt a vybavení, jelikož on podniká v pohostinství,neřešili vůbec tržby, ale zase jen samotný podnik a vybaveni,a to chtěla jen zlomek všeho, doložila fotodokumentaci všeho vybavení atd. se svým advokátem všechno ocenili, soud všechno dal do vlastnictví jejího ex.,jelikož se dcera nechtěla soudit o každou lžíci, taliř …. a soud určil z vyčíslené částky,že ji má vyplatit polovinu.Ale jak vidíte, stejně na to kašle, tak ji nezbývá nic jiného než čekat.

    Odpovědět
  • ostrovanka
    Posted 8.5.2015 at 9:22

    [2] Ma Lucie s byvalym manzelem deti? A plati ji nejake vyzivne? Drzim palce, at to dobre dopadne!

    Odpovědět
  • Dana
    Posted 8.5.2015 at 9:59

    [3] Naštěstí děti spolu nemají….

    Odpovědět
  • Mirek
    Posted 8.5.2015 at 13:23

    A jak dlouho jsi byla vdana? Predpokladam, ze teen majetek jste vydelali spolu za dobu manzelstvi.

    Odpovědět
  • Dana
    Posted 8.5.2015 at 16:34

    [5] Ta částka se dá vydělat za jednu dobrou sezonu, a jak je zmíněno výše, jde jen o zlomek toho, co by mohla žádat

    Odpovědět
  • Lucie
    Posted 9.5.2015 at 12:03

    Dobrý den pane Mirku víte soud až tak nezajímá jak douho jsem byla vdaná…Šlo tam hlavně o to,žezadobu manželství jsme společne pracovali v podniku a měli jsme společné peníze…za ty se samozřejmě vše kupovalo a zařizovalo…proto ta částka je taková jaká je a upřímně je to málo ale neměla jsem chuť se nadále tahat po soudech.

    Odpovědět
  • Lucie
    Posted 9.5.2015 at 12:07

    Vám paní Jitko přeji hlavně pevné nervy…bude je potřebovat…a jinak ohledně toho co máte nebo ne…všechen společný majetek si zdokumentujte…ohledně výdělku i v Řecku existují daň.úřady zkuste to přes ně..je to hodně složité ale pokud tam nějaké výdělky či majetek je,máte po rozvodu jako manželka na nějakou část nárok.

    Odpovědět
  • Advokátka Manu
    Posted 12.5.2015 at 5:28

    V Řecku neexistuje status společného jmění, tak jak je zná české právo. Manželé sice mají možnost uzavřít smlouvu o společném jmění manželů před notářem, ale pokud tuto smlouvu neuzavřou a to je ta častější varianta, potom platí, že si zachovává každý z manželu svoji majetkovou autonomii, tedy má svuj majetek, se kterým může libovolně nákladat.
    Pokud je manželství rozvedeno a majetek jednoho z manželů byl po dobu manželství navýšen, druhý z manželů, pokud jakýmkoliv způsobem přispěl k tomuto navýšení (a toto přispění nemusi být jen finanční, ale třeba jen každodenní péče o chod domácnosti nebo výchova dětí), má ze zákona nárok na 1/3 tohoto navýšení. Musí o to však požádat soud pomocí Žaloby (agogi symmetochis sta apoktimata). Hodnota 1/3 zvýšení není však nezvratná a každý z manželů může při případném řízení u soudu prokázat menší, větší nebo žádnou pomoc při zvýšení majetku druhého z manželů po dobu manželství.
    Jakým právem (českým nebo řeckým) se řídí vztahy majetkové manželů je předmětem mezinárodního soukromého práva. Pokud by český soud při vydání rozsudku nerozhodoval na základě práva země, na základě kterého rozhodovat měl, mohl by to byl jeden důvodu pro podání odvolání protistrany u řeckého soudu v rámci procesu vykonovatelnosti českého soudního rozsudku v Řecku.
    .

    Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5