Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bylinka na přání – třezalka od Evy

Rate this post

Třezalka tečkovaná – Hypericum perforatum

Bylinka na přání: Třezalka tečkovaná – Hypericum perforatum

Třezalka by neměla chybět v žádné domácnosti, jak v Česku tak i v Řecku náme tu možnost si ji nasbírat a udělat alespoň třezalkový olejíček. V těchto dnech zdobí na Korfu svými krásnými sluníčkově žlutými květy paseky, louky i podél cest ji vidím, když řídím na ostrově a obdivuji každý týden co nového nám příroda nabízí.

V lidovém léčitelství se používá od nepaměti. Je vhodná jak k vnějšímu, tak k vnitřnímu použití, nabízí pomoc zejména při stresu a zlepšování celkového stavu mysli, hojení ran a potíží s trávením. Lidově se jí říká také koření matky Boží, krev svatého Jana, čarovník, krevníček, milovníček. Charakteristickým znakem je drobné, perforaci podobné tečkování listů /proti světlu dobře viditelné/. Na okraji zlatožlutých květů jsou patrné jemné černé tečky, pokud je pomačkáme mezi prsty, zbarví se nám kůže do fialova. Sbíráme kvetoucí vrcholky, dříve než začnou zrát plody. Třezalku sušte zavěšenou ve svazcích přirozeným teplem ve vzdušné, stinné a suché místnosti.

Obsahuje třísloviny, silice, barviva /hypericin/, organické kyseliny, flavonoidy, provitamin A, vitamin C.

TŘEZALKOVÝ OLEJ: staví krvácení, léčí rány, podporuje prokrvení, tiší bolest, zahřívá, uvolňuje křeče, uvolňuje napětí, působí proti virům. Je významným prostředkem při popáleninách a také při slunečním úžehu. Mám na vlastní kůži vyzkoušeno, když jsem se minulý týden spálina na sluníčku. Uvolňuje napětí, tiší bolest a dlouhodobě prohřívá při bolestech zad, také při  vymknutích a výronech ustupuje bolest a otoky viditelně splasknou po nanesení třezalkového oleje. Je skvělým pomocníkem při proleženinách, ošetření jizev.

Vnitřně se třezalka používá jako čaj nebo tinktura na: uklidnění, uvolňuje napětí, posiluje nervy, uvolňuje křeče, působí antidepresivně, zklidňuje žaludek, podporuje zažívání, posiluje srdce, působí vitalizačně. Používá se po cévní mozkové příhodě, při poruchách rovnováhy po otřesu mozku.

Užívání třezalky může ovlivňovat působení jiných léků podávaných při léčbě depresí, ale i dalších léčiv jako jsou antibiotika a hormonální antikoncepce. O vhodnosti používání třezalky s těmito léky je proto vhodné se poradit s lékařem.

Magické vlastnosti třezalky: láska, emoce, ochrana, léčba. Květy třezalky se používají při zlomeném srdci a pomáhají při nalezení nové lásky. Namočíme do červeného vína a máme hotový erotický filtr. Pokud pálíme třezalku oddaluje zlé duchy, také se používá pro ochranu a léčbu. „Agatha Moore“

Eva Nechvílová

Recept na přípravu třezalkového oleje najdete na facebooku nebo na web.: Nevastibio.eu

3 Comments

 • dancha
  Posted 11.6.2015 at 14:25

  Evi nevíš proč se nemá pít třezalkový čaj, když hodně chodíš na sluníčko?

  Odpovědět
 • Eva
  Posted 11.6.2015 at 16:00

  [1] Osobám se světlou pletí a s přecitlivělostí na světlo může po silném ozáření slunečními paprsky zarudnout kůže (fotodermatóza)

  Odpovědět
 • kety
  Posted 28.7.2015 at 18:34

  evo dekuju moc. byla jsem ted pres dva mesice bez inetu. tak to vidim az ted

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5