Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Čeští turisté

Rate this post

jsou prostě někdy legrační

Je to už několik let, byl konec sezony, začátek října a na ostrově naneštěstí začalo poněkud dříve období dešťů. Unavená po náročném létě, šla jsem přivítat poslední skupinu na letiště, uvědomujíce si, že za týden bude po všem. Na letišti jsem si všimla dvou dam ve středním věku. Zaujaly mne stejným vzhledem a stejným oblečením. Identická dvojčata.Všechny návštěvníky jsem rozdělila do příslušných autobusů, odeslala do hotelů a běžela domů.

Asi za hodinu mi zvonil mobil. Zvedla jsem ho a po představení jsem najednou poslouchala bombardování slovy nějakého neznámého jazyka. V první chvíli jsem opravdu netušila, co se děje, až za chvilku mi došlo, že na mě mluví někdo ostravským nářečím.
“No, halo, okamžítě nas pošlítě domu, my zme uražéne a nebudém tu ani minútu.”

Po chvilce mi to došlo: identická dvojčata z Ostravy.

Náš rozhovor vypadal asi takto: /Ostravákům se omlouvám za neznalost jazyka/

já:-prosím? A copak se vám stalo?

Ident. dvoj.: – to něřeknéme, najditě nám okamžitě letadlo a my jedeme dom. Do Ostravy.

ja:-no, ale tady teď do ČR nic neletí, až za týden a to už je pak stejně vaše letadlo.

ID: to nam kecate, my tu vidime furt lětadla, co letajú dokola.

já: ano, ale ta letí třeba do Anglie nebo Německa, ale do Čech až za týden.

ID: tak nás posaďte na to do Anglie a my už si někde vystupíme…

já: /vysvětluji, že letadlo nemá zastávky a z Anglie by se do Ostravy pak těžko dostávaly/.
 

ID: tak nás zavezte na nadráži a my jedem dom vlakem.
 

já: /vysvětluji, že jsme na ostrově, kde vlaky neexistují/

ID:-no viditě ten podraz, tož to nam taky nikdo neřek.

Konverzace nemá smysl. Snažím se zjistit, proč vlastně chtějí odletět.

ID: -v restauraci nas urazili, něumime žadny jazyk, ne, ale to wajn jako vino, to sa eště dohodněm. Přydeme do restaurace, řykame čišnikovy wajn a on nam dava rum!!

-Tož my něchcem rum, my chcem ten wajn, řykame mu to znova a on zase nas chce opiť rumem. Krutime hlavu že ni a on nam chce zebrat kluč od pokoja. Nědam, vřyskam na něj. A tak sa nasral a poslal nas spať. A takto my sa uražeť něnechame, chceme dom….

Snažím se dát si nesouvislé informace dohromady: dvě pětačtyřicetiletá tlustá identická dvojčata si chtěla dát víno v restauraci, první je ten zvrhlý číšník chce opít rumem, když mu to nejde, chce, aby mu půjčila klíč od pokoje, přijde za nimi, až mu skončí šichta. Dvojčata se nechytají, posílá je tedy spát, se slibným mrknutím, že se objeví. Ne, tohle mi nějak nesedělo. I když, co člověk ví o zvrhlých řeckých číšnících?

Domlouvám se s dvojčaty, že brzy ráno přijedu a situace se společnými silami nějak vysvětlí.

-Pošlitě nam na pokoj pizzu a šampaňske, řekly po vzoru amerických seriálů ty dvě divné ženy.

Šla jsem spát, v noci se mi zdálo o rozzuřených dvojčatech.

Brzy ráno jsem vyrazila z domu. Venku padaly trakaře, počasí jako v únoru a to se dámy chtěly poprvé v životě vykoupat v moři. Ach jeje. Na recepci čekala jen jedna paní z dvojčat.

-Kde máte sestru?, zeptala jsem se opatrně.

-Bali. Naštvaně odpověděla ta paní.

Sešly jsme spolu do restaurace. Našla jsem
hlavního číšníka a ptala se, jestli si pamatuje na ty dvě dámy a zda-li ví, co se jim stalo.

Chvíli se na mě nechápavě díval a pak řekl:

-pamatuju, kdo by si nepamatoval. Utekly včera z restaurace. Objednaly si víno a číšník si potřeboval zapsat číslo jejich pokoje a tak se jich ptal: “what is your room number?”

První na něj ty dámy řvaly pořád wine wine, potom po nich chtěl číšník ukázat klíč od pokoje, aby si to číslo přečetl sám, ony ale se zoufale bránily a klíč nechtěly ukázat, tak si dal ruce pod hlavu a ptal se, kde spí a ony se sebraly a utekly.

Nahlas jsem se rozesmála. Room number byl rum a všechno ostatní už se vezlo s tím. Číšník poté, co pochopil, se začal dusit smíchy taky. Jen jedna část dvojčat se na mě dívala s vražedným pohledem. Když jsem jí situaci vysvětlila, rozzlobeně se na mě podívala a řekla:”Sem věděla, že se mně udělate debíla.” A začala cupitat po schodech nahoru.

Na letišti se mi obě sestry přišly omluvit, že byly poprvé mimo Porubu a že to s těmi jazyky nějak nezvládají. V letadle, když už všichni seděli a já s nimi, a čekali na odlet, začala najednou zmateně pobíhat letuška a přepočítávat pasažéry. Otočila jsem hlavu a bylo mi vše jasné. Dvojčata jako jediná neseděla. Stála v letadle jako v šalině a rukou se přidržovala stropu. Když se je letuška snažila usadit na jejich místa, řeklo jedno z nich:”Ale co už, šak my postojime, to neni taka dluha doba. A když nam zabrali mista, co zme měly po cestě sem, tak už to na stojaka vydržime.”

Pak už jsem jen zahlédla letuščin zkřivený úsměv. V klidu jsem zavřela oči. Tohle už se mě netýká.

Pavla Smetanová

 

www.ostrovanka.cz

22 Comments

 • Anna
  Posted 26.8.2013 at 16:45

  Předloni jsem odlétala z Heraklionu do Prahy coby neoragnizovaná osoba. Otevřeli přepážku, okamžitě se k ní nahrnuly dvě dámy v letech a začaly na sebe ječet, že ta druhá tu první předběhla, jakoby těch okýnek v letadle bylo jen jedno. Vjely si do vlasů, až musel přijít delegát a dávat je do pořádku. Nebo další případ, jedné paní se rozbil zip na kufru a na letišti tomu, co tam postával v uniformě začala zřetelně česky vysvětlovat, že má rozbitý zip. Koukal jako vyoraná myš, až jsem paní poslala za delegátkou a jemu jsem vysvětlila, že paní asi neumí žádný jiný jazyk než češtinu.

  Odpovědět
 • edita
  Posted 26.8.2013 at 17:34

  já chci taky roooooooooom! a nejlépe na Korfu! 😀

  Odpovědět
 • Andri
  Posted 26.8.2013 at 18:20

  Z podobného soudku: 4 Řekove přijeli těsně nad ránem do jednoho okresního města v ČR, našli hotel a jdou na recepci. Ptají recepčního: “Do You have free room?” Recepční pokýval hlavou a před nic netušícími Řeky okamžitě přistály 4 frťany s rumem. Baví se tím dodneška.

  Odpovědět
 • Jan Bydžovský
  Posted 26.8.2013 at 20:11

  Naprosto Vám rozumím.Jezdím do Řecka cca 20 let.Mám tam i příbuzné.Vždy se třeseme,aby v ubytování bylo ,co nejméně čechů !!!Jsme největší burani ze všech národů(pomíjím národy východní a jugoše).Letos vedle nás bydlela rodina z Ostravy a to byla největší katastrofa ,jakou jsem kdy v Řecku zažil !!!

  Odpovědět
 • fil
  Posted 26.8.2013 at 22:27

  tož co dodať

  Odpovědět
 • svetelko
  Posted 26.8.2013 at 23:27

  [2] Edit, já bych taky ráda rooom! 😀

  Odpovědět
 • svetelko
  Posted 26.8.2013 at 23:30

  ja bych se tych bab z Poruby zastala, něznaly iny jazyk, tak co se divite?

  Odpovědět
 • v
  Posted 27.8.2013 at 1:20

  [2] taky bych jel s Editou 🙂

  Odpovědět
 • Mirka
  Posted 27.8.2013 at 9:30

  jsem řekyně a dělám v turistickém ruchu, ale na čechy nedám dopustit. Myslím si,že kdo pracuje v tomto oboru má hodně zážitku, totež věřím i s řeky nebo jinými turisty průvodkyně nebo delegáti prožívají u Vás v Česku. Tak se to musí řešit s úsměvem..

  Odpovědět
 • Ikoronaki
  Posted 27.8.2013 at 10:29

  Bydlim v Chanii, jednou jsem jela odvezt mamku s rodinkou na letiste do Heraklionu. Zacatek zari. Prijeli jsme tam hodinu a ctvrt pred odletem. V pokynech bylo jasne napsano,ze max 45min. Ok, byli jsme v limitu. Check-in uz byl daaaaaaaaaaaaavno zavrenej!!! Tak jsem se dovolala toho,aby je jeste odbavili. Tak jim to vzali na check-inu ktery byl zavreny jeste,ale mel se pak otvirat na odbavovani do Prahy (nasi leteli do Brna) . Stala tam fronta. Ok. Ale my se sli odbavit na let, ktery nam zavreli,ac jeste zavrenej nemel byt. Takze je zacli odbavovat, a cesti turisti v rade na nas zacali rvat, jak si to dovolujeme,a z eoni kvuli nam budou mit zdrzeni ( jejich check-in byl zavrenej!!!!), a byli fakt hnusni!!!! Pak prisla delegatka jejich a zacala to taky resit, ze co si to dovoluji nas odbavovat? ( :O) a myslela si,ze neumim recky. Nechala jsem ji vykecat, a pak jsem teda zasahla plynnou rectinou, ze rozhodne to neni chyba moje ale letiste, ze my jsme se dostavili podle pokynu. Prijde mi to neuveritelny ovsem, ze existuje takova zast, nebo nevim, jak to nazvat…. jak kdyby je zabilo nase 3min odbaveni dvou dospelych a 1ditete. Takova scena, to si nedovedete predstavit. Klepala jsem se celou cestu zpet nervama!

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 27.8.2013 at 13:18

  ja myslim, ze zazitku s turisty ma kazdy fakt spousta, hlavne ti, co v cestovnim ruchu pracuji. tohle je jedna z mych nejoblibenejsich historek, protoze je fakt pravdiva a vesela. ja nemyslim, ze cesi jsou nejaci specialni burani, proste se obcas akorat nedomluvi a nekteri z nich nikdy necestovali. tyhle pani uz mozna taky nikdy nebudou:)))

  Odpovědět
 • ladik
  Posted 27.8.2013 at 23:14

  Jsem z Poruby a zadne takove 2 baby tu nejsou.Vsichni jsme zde civilizovani,Vergilia cteme v originale a kazdou sobotu je u rondlu “Riskuj” ve starorectine.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 28.8.2013 at 12:56

  [12] Ladiku, dival ses dobre?? Urcite jsi je nevidel?:) Do te Poruby se asi budu muset zajet podivat!!

  Odpovědět
 • Tina
  Posted 28.8.2013 at 14:46

  A to si představte, že i v Ostravě žijí kultivovaní a vzdělaní lidé, kteří nejen že nedělají ostudu, ale v Řecku se jsou schopni domluvit nejen anglicky, či německy ale i řecky. Což by ne každý pražák, čecháček či jiný bohémský či moravský balík určitě ani nezvládl. Z vlastní zkušenosti si troufám říct, že mnohdy se stejně nekultivovaně chovají v zahraničích i Němci, Nizozemci a Angličané. A slečnu delegátku, která napsala tento huromný článek bych asi příště za delegátku nebrala.

  Odpovědět
 • Jana
  Posted 28.8.2013 at 21:59

  Příběh mě opravdu pobavil, humor je v životě důležitý a optimismus taky:) Musím souhlasit s tím, že češi jsou někdy burani. Nechci je všechny házet do jednoho pytle, ale občas tropí zbytečný cirkus. Ovšem příslušnící jiných národů také nebývají zrovna pozadu 🙂 Tady je na místě nadhled. Netřeba se projevovat tak vztahovačně jako komentář Tiny. To svědčí leda o tom, že to nedovede vzít s klidem a od srdce se zasmát. Tady přece nešlo o nic konkrétního, příhoda je příhoda 🙂

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 29.8.2013 at 14:42

  [14] Všude na světě existují kultivovaní lidé i burani. Zcestovalí, i ti, co nikdy nebyli ani v nejbližším městě. Dobří a špatní lidé. Tlustí a hubení. A taky ti, co mají smysl pro humor a nemají. Nevztahuje se to na žádné konkrétní místo na světě. Ale já pracuji s českými turisty, proto mám veselé (někdy i smutné) příhody převážně s nimi. O Němcích a Holanďanech ať píše zase někdo jiný, kdo je zná.

  A proto, milá Tino, zkuste na příběh pohlédnout s humorem, i když cháppu, že každý člověk má humor jiný. Ovšem sama dvojčata se nakonec smála, takže mám za to, že celá historka je spíš veselá a ne urážlivá.

  Delegáty si turista sám nevybírá a tak pokud by se náhodou stalo, že mě jako delegátku přece jen dostanete proti své vůli, budu se moc snažit, abych Vás moc neštvala:)

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 29.8.2013 at 14:42

  [15] díky.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 29.8.2013 at 14:43

  [3] :)))))

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 29.8.2013 at 14:44

  přesně tak!

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 29.8.2013 at 22:12

  [10] To bude možná přežitek ze socialistické doby, kdy se stály fronty na různé věci – na Škodovky, na potraviny, oblečení, knihy, vstupenky na koncerty aj. A ti na konci fronty se báli, že ti na začátku jim ty krásné věci vyprodají… 🙂

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 29.8.2013 at 22:28

  Já jsem na dovolené s českými klienty nikdy nebyla… Ale byla jsem na zahraničním zájezdě s řeckou cestovkou, konkrétně s Corfany, a musím přiznat, že jsme si s manželem povídali česky a tvářili se, že ke skupině vůbec nepatříme, tak moc jsme byli v rozpacích z jejich bezohledného a arogantního chování k místním obyvatelům. Tak jsem byla rozhodnutá, že něco podobného už nebudu absolvovat, až do doby, kdy jsem měla možnost jet s aténskou cestovkou na okruh Tureckem, do míst, kde žili Řekové, a to bylo moc moc prima. Sešla se tam parta fajn lidí, se kterými jsme si sedli. A o tom to je, o lidech..!

  Odpovědět
 • Amaltheia
  Posted 9.10.2013 at 20:41

  [12] Ladiku ja to muzu potvrdit

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5