Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Divoce rostoucí kapary najdete na Korfu

Rate this post

Příspěvek od Evy Nechvilové

KAPARY

Je vytrvalý keř, se kterým se můžeme setkat nejen na zdech řeckých pevností, skalách, přímořských neobdělaných místech, které drží vlhkost.  Každého zaujme svými nádhernými květy. Dosahuje výšky 1 m a na šířku měří až 1,5 m. Mnoho druhů a odrůd jsou rozesety po celém světě od Afgánistánu, severní Indii, na jihozápadu Středomoří a Ameriky. Počátkem léta se objeví na všech řeckých ostrovech. Řecké kapary roste volně v přírodě narozdíl od jiných odrůd pocházejících z ostatních oblastí Středomoří.

Kapary se nikdy nespotřebovává čerstvé. Pikantní, kyselé a podivuhodně hořké chuti kapary dochází  až po provedení nálevu, který mu dává jeho charakteristickou chuť. Řecko je jedinou zemí v niž se jiným způsobem zpracovává a to sušením na slunci, kde zcela ztvrdne a získá lehce zlatou barvu, speciálně na Santorini.

Sbíráme pupeny, která musí být posbírány než začnou kvést. Kvalita je přisuzována podle velikosti čím menší, tím lépe. V Řecku se nepoužívají pouze poupata, ale i listy rostlin, které se povaří a potom dochutí olivovým olejem a citrónem. Kapary se používá k přípravě různých jídel , nakládají se do soli, octu nebo oleje. Hojně se používá ve středomořské kuchyni, patří k přísadám do salátů, omáček, na pizzu, těstoviny.

Kapary má mnoho léčivých vlastností: kůra kořene se používá při léčbě různých onemocnění jako artritida, revmatismus, bolesti zubů a kožních onemocnění. V dávných dobách věřili, že rostlina má hojivé a magické vlastnosti (asi proto mne tak fascinuje 😀 )

Starověký lékař Dioskurides doporučil listy a kořen rostliny k odstranění otokům. Ve farmaceutice se používá v případech slabosti a respiračních onemocnění. Zastavuje průjem a křeče v žaludku. Kůra, listy a kořeny mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek /alkoholu, léků/ na lidský organismus především játra a ledviny.

Eva Nechvilová

3 Comments

 • Kalliopi
  Posted 8.9.2015 at 10:27

  Ahoj Evo!! Nevíš, jak tomu keři říkáme v Řecku? Dovedu si představit, že má spoustu označení, podle různých krajů, ale nemůžu si na nic vzpomenout. Kapari se, myslím, říká pouze těm kuličkám v nálevu, co se prodávají v supermarketech…?! 🙂

  Odpovědět
 • Eva
  Posted 10.9.2015 at 8:33

  [1] Kalliopi, Κάππαρη, ale spousta lidí už neví co jim tu roste za poklady

  Odpovědět
 • Věra
  Posted 30.9.2015 at 19:11

  Jj, my to máme doma na schodech, ani pevnost k tomu nepotřebuješ. Už jsme sklidili a naložili.

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5