Jak na krizi?
O Řecku se neustále mluví v souvislosti s krizí. Někteří lidé se ji snaží překonat po svém. Třeba jako neteř světoznámého mořeplavce Richarda Konkolského Eva Prifti . Možná nějaké rodinné geny a láska k moři byly právě příčinou, proč se dostala na ostrov Korfu, kde se usadila v domečku svého řeckého muže, v malé vesničce pod nejvyšší horou ostrova, a kde hospodaří na své maličké farmě.
Pod dozrávajícími citroníky se pasou dvě kozy. Černá kočka sedí na venkovním cypřišovém stole a vyhřívá se v paprscích podzimního slunce.
“Bylo to rozhodnutí zd dne na den, protože jsem nevěděla, co bych dělala v zimě. Když skončí letní sezona, začne velký útlum, všechno s epozavírá, všude se dají na okna a vitríny noviny a čeká se do příští sezony. Napadlo mě, že bych mohla sbírat olivy a že je sesbírám do Vánoc, aby byl kvalitní olej. Seřezali jsme stoleté olivové stromy a začala jsem sbírat olivy a lisovat svůj první olej. Je to zázrak, když najednou vyteče tak krásný zelenožlutý mok. Začala jsem pak farmařit, pořídila jsem si králíky, slepice, ovci, kozu, kozla, měli jsme mladé a tak se nám to rozrůstá. A tak máme domácí olivový olej, mléko, sýr a vajíčka. A abychom se mohli v zimě zahřát, máme vinnou révu a děláme si svoje výborné víno.“
Zdá se tedy, že Priftisovi jsou víceméně soběstační. Dřeva mají dostatek ze seřezaných olivovníků a nějaký peníz navíc vydělá Evin manžel jako soukromý kovář a Eva v létě pracuje s českými turisty jako delegátka.
„Miluju české lidi, ráda si s nima vykládám a navíc jsou to moji skvělí zákazníci, každý z nich odsud odjede aspoň s jedním litrem mého olivového oleje.“
Jak se však na takové dědince potýká Češka s řeckou krizí?
„Já myslím, že krize není ani o tom, že by si člověk neměl co vzít do pusy, je to spíš o přežranosti lidí. Člověk k životu nepotřebuje tolik. Nepotřebuje nejlepší auta, hadry a nejdražší boty, život je o něčem jiném. Není nic krásnějšího, než přijít domů a natrhat si mandarinky a citrony ze stromu.“
Často stejný názor slýchávám i od místních ostrovanů. Zdá se tedy, že ta zlá a nikdy nekončící krize má i své dobré stránky.
Pavla Smetanová www.ostrovanka.cz
to je krasny pribeh, taky uz leta farmarim….. jen bych se Evy chtela zeptat jestli uz ji prisel poplatek (dan) z poli…….
Krásně se to čte, když člověk nehází flintu do žitu a snaží se něco dělat. Nadávání, vyhrožování a rozbíjení ještě nikomu nic nepřineslo. Ale je to rozhodně jednodušší
Nadherny a pro vsechny poucny clanek.Naprosto souhlasim!Jak vidno,krize nam muze vsem prinest i spoustu pozitivnich veci a take sanci se znovu vratit k setrnejsimu stylu zivota a radosti z obycejnych veci!Eva,bravo sou!!!!
Zapomnela jsem,bravo rovnez ostrovance za moc krasny clanek!
Recke slovo “krize” ma nekolik vyznamu. Pouziva se pro oznaceni zlomovych ci nebezpecnych situaci (v tomto smyslu ho vnimame i cesky). Soucasne znamena i kritiku (negativni hodnoceni), ale take usudek, nazor (napr. “krino oti den chreiazetai” = soudim, ze to neni potreba). Takze bychom mohli obdobi, ktere nazyvame krizi, vnimat jako dobu hodnoceni a prehodnocovani hodnot. A ze zvraty, ktere prinasi, jsou nejen problemy, ale soucasne i prilezitosti.
A taky se rika, ze ten, kdo se spokoji s malem je bohatsi nez ten, kdo ma mnoho, ale nestaci mu to. Coz se obzvlast potvrdi, az nam ty dane za zahradky a pozemky spocitaji…!
Šmarja už abychom zase byli v Edenu na Lefkádě. V našem klidu uprostřed zeleně spolu s našimi různými zvířátky… Moc hezký článek.
Teď zrovna říkali v rádiu, že každá třetí rodina v ČR má problémy se splácením půjček a problémy s náklady na živobytí..a bude hůř, bohužel stejně jako v Řecku politici všechno rozkradli a zemi zadlužili. Zrovna tak jako v Maďarsku, Itálii, Španělsku.. Zdá se, že demokracie není zrovna nejlepší zřízení ve vztahu k mentalitě lidí – jak Kalliopi správně píše, doba, která přináší zvraty i příležitosti. Ale nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř – sílí extremistická hnutí a zoufalí a zklamaní lidé, kteří chtějí radikální změnu je začínají podporovat.. možná to je cesta, ale kam..
opravdu Evu obdivuju. Moc se mi tenhle zivot libi, ale sama bych to nedokazala, na to jsem moc lina a pohodlna:)
Zdravim 🙂 Poplatek zatim uzakoneny neni- alespon ene jeho castka, ale pokud bude, nebude nijak zavratny.V kazde jine zemi se plati dane, tak proc ne prave v Recku? Navic pozemku nemame mnoho, takze se nemam ani ceho obavat :-)[1]
[6] Karle, asi mate pravdu s tou demokracii. Je demokracie recky vynalez nebo neni? Co asi bude karmickou odplatou za prosazovani a nastoleni demokracie, to by me zajimalo. Totalita?
zajimave je ,ze 90 % devcat z Cech a Slovenska se tu provdaly za mistni Reky zijici u more,vlastniku milionovych cenove pozemku,ruznych podniku..a nejenom.Leto tu je asi 6 mesicu,jak vim ,tak delegati delaji od rana do veceras malickou prestavkou,takze kdo se vlastne o ty kraliky a slipky stara…?? mimochodem staci mit 1 pozemek,ktery stoji treba i 1 milion eur.Ziju v Recku 35 let,takze neco i vim…
[10] Mily Tanasi ….. tvuj komentar je trochu chaoticky….ale presto se pokusim na nej reagovat….nechapu proc by melo byt zajimave,ze tve uvedene procento devcat z Cech a Slovenska (mj.Madarska, Srbska,Ruska, Anglie a dalsich zemi) je provdano za Reky zijici u more? Prave u more se vetsina z nich seznami se svymi budoucimi manzely….nekteri jsou majitele restauraci, baru, hotelu, nekteri jen v techto podnicich pracuji a v zime si vydelavaji zemedelstvim. Pripada mi proto naprosto normalni, ze jim jejich drahe polovicky pomahaji.A pozemky v dnesni dobe- nemaji temer vubec zadnou hodnotu…prodejni cena velmi vzrostle olivy se pohybuje kolem 200 eur, ale to je trosku jina kapitola. A co se tyka delegatske prace? Leto tady sice mame cca 6 mesicu, ale turisticka sezona je v poslednich letech zkracena na pouhe 4 mesice a pri dobre organizaci a skvelem rodinnem zazemi se da zvladnout vse…..