Domů Nezařazené Jak se chovají Češi v Řecku?

Jak se chovají Češi v Řecku?

18
501

A mínění Řeků o Češích? A o Češkách?

 

 

Začnu ženami..Jsou pro Řeky symbolem krásy, tím víc čím světlejší je barva jejich kštic. Různě jim nadbíhají, všemožně poklonkují, jsou pozorní, voňaví, s výborným vystupováním, případně vše platí ve stylu – mě to tu patří… Češky jsou mezi Řeky velmi oblíbené nejen pro svoji skromnost, ale i pro svou povahu… Jak říká Spiros:“ skáčou do postele sami“ a ukazuje mi tucty telefonních čísel a mailových adres z loňské sezony…

 

Spiros je obkladač – tedy v obojím slova smyslu. Obkládá koupelny, pokládá dlažbu a v letní sezoně nepracuje, ale „obkládá „ hezké ženy řečmi o tom, že je vlastníkem hotelu, jachty a jeho rodina je příbuzná s Onasisovou… Každý večer se schází s ostatními řemeslníky v taverně u Makise a vyměňují si nové poznatky, zkušenosti a přesně líčí jaká která byla..a těší se na další turnus, kdy přijede nové „masíko“. Kdyby jen holky věděli, že 90% z toho co jim kluci nakukají je lež, jako skoro všechno co Řek z úst vypustí.. Kdyby jen tušily jak vypadá jejich bydlení, práce a co se stane se ženou, pokud si ji vezmou, jak se k nim chovají a nepustí je z domu…

Mínění Řeků o Češích? Popíšu jen včerejší příhodu. K břehům našeho ráje dorazila plachetnice. První plachetnice s českou vlajkou a českou posádkou zakotvená u našeho břehu. Krásný pohled a pocit vidět tady českou vlajku. Posádku tvořili hosté z loňského roku. Rodiče a 2 skoro dospělé děti. Fajn rodina, letos přijeli jen na návštevu do našeho baru při cestě po zdejších ostrovech. Byl zážitek sledovat hodinové kotvení. Dlouho jsme se tak nepobavili… Otec, dejme tomu, Pepa s manželkou Olgou, syn a dcera. Pepa, dobrosrdečný, subtilnější chasník pobíhal na lodi tam a sem, tohle lano, tohle lano, kotva…. Olga vše dirigovala a ani se nehnula.. zakotvili (vlastně Pepa) 50 metrů od skalnatého pořeží, omladina naskákala do vody a doplavali k našim schůdkům do moře. Ale Olga rázně zavelela, že ona do vody nejde, že chce, aby spustili člun, že plavat nebude, protože by se namočila a pak by se musela sprchovat. Slaná voda jí vadí na pleť. Synek hupnul zpět do moře, pomohl Pepovi sundat člun. Krkolomně naložili Olí do člunu, člun přivázali k lodi, já druhý konec k nosníku ve skalách a připlácali k ostrým skalám zvaným vrachos, ryskujíc proražení gumového Zodiacu..další hodina..povedlo se, připluli těsně, Olí vysedla s problémy z člunu suchou nohou a vylezla po nerezových schůdcích na ostrovní pevninu. Se slovy: „Vám to ale trvalo, až jsem celá zpocená, musím se osvěžit“ , se otočila, schodila košili a hupla do moře… Mužská část rodiny přišla do baru, oba pokrčili rameny, Pepa jen procedil skrz zuby : „ Já se z ní poseru, dej nám pivo „ a vzali místo s výhledem na loď a úžasnou, koupající se krávu… Vangeli jen zakroutil hlavou, napil se destilátu ouzo s vodou, barvy mléka a povídá : „Proč jí nezabiješ?! Protože vy Češi jste všichni pod pantoflem!“

Po 2 hodinách, když všichni dostatečně „natankovali“ a rozloučili jsme se, se situace opakovala. Olí odmítla vlézt do vody a řekla, že musí na loď suchou nohou….

Jinak Češi v řeckých očích jsou velmi přátelští, bezproblémoví, čistotní, vzdělaní, jako turisté velmi oblíbení.

A tak jen žasnou nad naším vztahem k pivu a ženám….

blog Karel Štrobl
 

Sdílejte
Předchozí článekČeský krajanský spolek v Řecku
Další článekČESKO-SLOVENSKO-ŘECKÝ TRANSPORT
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

18 KOMENTÁŘE

 1. “…že 90% z toho co jim kluci nakukají je lež, jako skoro všechno co Řek z úst vypustí…”
  Takze Cesi jsou pravdomluvici a Rekove ne… Skoda, ze jim Cesky zahybaji…

 2. [1] Přečtěte si to pozorněji, raději ještě několikrát. Nenapsal jsem, že Češi jsou pravdomluvní, ale že Řekové lžou. Za tím si stojím. Nic osobního, jen konstatování stávajícího za 6 let života v Řecku. O zahýbání Češek Řekům nic nevím, ale můžete o tom napsat vy. Přeji krásný sluníčkový den

 3. Zajímavý článek, ale přesto přece nelze říct, že všichni Řekové lžou, stejně jako nelze říct, že všichni Češi (Němci, Poláci, to je jedno kdo), jsou třeba pracovití, čestní, nebo to je jedno, jakou vlastnost si vybereme, přece každý člověk je jedinečný a nelze házet všechny do jednoho pytle…To by přece bylo smutné a strašně nudné, kdyby jsme všichni měli stejné vlastnosti a životní postoj :-))

 4. [3] souhlas. tvrzeni, ze rekove lzou je docela zavadejici. rekla bych, ze treba jejich pohled na pravdu je odlisny od toho naseho. mozna? ale ani to neni presne. nekteri rekove, stejne jako mnozi cesi a jini lide, lzou.
  kdyz se clovek zamysli sam nad sebou: je pravda vsechno, co rikame??
  kradou vsichni cesi? chlastaji vsichni rusove vodku? zaviraji vsichni arabove sve zeny doma? jsou vsechny ceske zeny namorniku pipky jako olinka? jsou vsichni cesi pod pantoflem? pozor na rychle soudy.
  jinak nic ve zlem, u tvych clanku se, karle, dobre bavim:)

 5. ja zase Karle neverim, ze by Cesky verili oblbovani typu vaseho kamarada, to ze si chteji na dovolene uzit slunicka a erotiky neznamena, ze zerou tyhle recke kecy i s navijakem. Z vasich clanku jsem pochopila, ze jste na odlehlem miste, ale zkuste i vy trochu co se pratel tyce selektovat, verim, ze nemate ve svem okoli jen tohoto savurogam..e. Ohledne Oli jste hodne nadsadil, ale alespon jste me pobavil, tak jen tak dal.

 6. Já ve všech Karlových článcích cítím nadsázku, ale taky lásku k Řecku a jejím obyvatelům. Občas je ta láska trochu dloubavá a hašteřivá a jindy zase nadšená a vřelá. Tak trochu podle nálady a konkrétních životních zážitků. Takže by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby zítra napsal o nějaké báječné české mořeplavkyni nebo o nějakém Řekovi, který neví co je přetvářka nebo nepravda. Je jich po světě taky dost. Stačí, abychom trpělivě počkali než některého z nich Karel potká! 🙂
  Mně osobně se nadsázka líbí, protože text je pak takový šťavnatější. A možná taky proto, že nikoho neberu za slovíčko… A pak, čím provokativnější článek, tím větší je na něj ohlas! Jestli má Karel v plánu popíchnout českořeckou čtenářskou obec k aktivitě, tak se mu to nadmíru daří!
  Navíc- namlouvání si, neboli balení žen, má svoje pravidla. Vážně, představte si domorodce (jakéhokoliv původu), který má zájem o turistku (jakéhokoliv původu) a ví, že vztah bude trvat v nejlepším případě 6-7 dní, ale spíš tak 1-2 noci. Takže kdyby byl naprosto upřímný, tak by flirt byl patrně hodně krátký a neúspěšný. Myslím si, že my lidi často dáváme přednost fantazii a očarování (lidově oblbování), protože je to větší romantika. A to k dovolené patří. Pokud by ovšem nějaká turistka chtěla zůstat na delší dobu, tak by se vyplatilo nadzvednout závoj “autostylizace” partnera a mrknout trochu na jeho realitu. On taky muž, který se rozhodne s nějakou ženou sou-žít a nejen sou-ložit, nemá tolik důvodů mlžit.

 7. Kalliopi děkuji – ano vždy všechno píšu tak, aby se člověk mohl zasmát, popřemýšlet i si uvědomit pro něj běžné věci nad kterými by se ani nepozastavil.. Nepíšu to jako protokol u soudu, jako dogma. A pokud to někdo nechápe, nechce pochopit a chytá a zkoumá každé slovíčko – jeho chyba, ne moje a je mi jej líto. Toť odpověď i pro ostatní, s pozdravem Karel Štrobl

 8. Už jste pane Štroble zažil Řekyni něco po padesátce, se základní školou, která se od svých 17 let stará o své 3 děti, v životě nevydělala ani drachmu, natož Euro a svým hlasem “vichřice podoba” sprdne manžela, tři dospělé děti a svojí matku? Vím, vím, je to článek o chování Čechů, ale Řekové jsou pod pantoflem svojí Matky už od narození, takže to mnohdy ani nezpozorují a už se z nich docela dobře vyvíjí těžko napravitelní narcisisté. Pozor! Tohle není beznadějná láska k sobě samému, ale takový člověk sám sebe nenávidí a je proto nepřející k ostatním. Je to porucha osobnosti, někdy se z postiženého vyvine i psychopat. Řekové oplývají větší koncetrací na sebe samé (vliv celoživotního oprašování vlastní Matkou), jsou však mentálně velice nestabilní. Turisti jim asi připadají měkcí taťkové a nafintěné madamesy nebo sexy medojedky, ale u nich doma mají převahu jejich manželky, viz začátek mojí odpovědi. Matky tady řídí osudy svých rodin, alespoň dětí a to i těch nezávislých. Je to asi zdejší veřejné tajemství, nikdo o tom tady nemluví, ale udělejte si průzkum na internetu… Tyhle problémy má třeba i řecká komunita v USA – že jsou Řeci jiní, vám potvrdí každá Američanka neřeckého původu, která randila s Američanem řeckého původu.

  Tohle píšu jenom proto, že chci bránit české kluky: dejte Řekům za vyučenou, jak se chovat k dámě – pomáhat se zavazadly, a propó suchou nohou na břeh je ROMANTIKA – to dělá chlap, který se nestydí být chlapem. Řek, který by se k pomoci slabé ženě nesnížil nebo by čekal 5-10 Eur spropitného je naopak padavka. Oni to chápou obráceně, je to tady jako v Orientu. Pochopte pak, že si nutně musí užívat s našimi turistkami, protože u svých spoluobčanek si ani neškrtne. To by musel poslouchat kafemlejnek od rána do večera.

 9. [10] Jé je! Tady se někdo strašně zlobí na tchýni! Hlavu vzhůru, Mimi, máš děti? Já mám dva syny… Taky na nás jednou přijde řada!! Ale my budeme úplně jiné, mnohem lepší, že? ;-):-)

 10. Mam 2 holky a tchyni jsem nikdy nemela a ani mit nebudu a reckou tchyni uz vubec ne, to bych musela byt blazen :):)).

 11. [13] 🙂 Čím dál je tchýně od snachy, tím lepší je mezi nimi vztah. To je pravidlo, které snad platí všude ve světě. Ale můžou být i výjimky!!

 12. Moc hezký článek:) Po 8 letech z vlastní zkušenosti mohu částečně potvrdit. Názor na Češky, Rumunky, Bulharky a Ukrajinky stejný z pohledu tehdejšího přítele i jeho “přátel”. Názor se sice po tom, co se člověk naučí řecky a mluví jakž takž bez přízvuku, pracuje 14 hod denně a pak se vrátí k příteli, vaří a stará se o domácnost, změní. Ale i tak si myslím, že to tam vždy v malinkaté míře zůstane, že je holka, žena cizinka. Ale, že by lhali….no inteligentní i lehce naivní člověk může předpokládat, že po 2 dnech přesvědčování o lásce do konce života to je sice hezké , ale asi ne moc pravdivé. A proč si to neposlechnout:) Přesně jak se píše v článku, tak Řekové voňaví, poklonující, pozorní, s výborným vystupováním a dokonce i pokud pozvou ženu na drink, tak i platící:) Tak kdyby čeští kluci byli takoví, tak by asi české holky na tyto řeči a chování neskočily:) Řekyně kdyby byly “hodné”, tak by byly blbé, manželé je sice mohou podvádět, ale i tak se k nim chovají jako ke královnám a zvlášť pokud spolu mají děti. Ženy jako matky si váží a překvapivě se dětem (ve volných chvílích, poznatek z mé práce na plážovém baru) věnují více a ženské Řekyně – matky si můžou i ten den dva odpočinout. My Češky (teda mluvím za sebe) na to nejsme zvyklé, jdu si někam sednout a cítím se nepříjemně, že za mě někdo platí, v Řecku by bylo trapné kdyby sám muž za svou přítelkyni-ženu nezaplatil. A mně tedy po tom, co jsem se naučila řecky nikdo už nic (bohužel) nenalhával:). Jinak tedy na řeči o tom, kdo co má a vlastní, tak to mi ani nikdo nikdy v Ellade nevyprávěl:) Ale je fakt, že (můj názor), Řekyně na to dají, ale my “skromné” Češky ne. Většinou tam jezdíme makat:)

 13. Ale to jsou asi spíš více praktiky z přímořských letovisek, vesniček, ostrovů….Poznat se s někým ve větším městě, pracovně (ne v baru), tak se na to asi bude hledět jinak. Ale jak říkám, proč si neužít toho života, který mi v Čechách chybí a nevěřit i chvíli hezkým řečem. Sice moc nesouhlasím s tím, když je člověk zadaný a užívá si, ale proč by si svobodné holky užít nemohly i mít x let hezké vzpomínky? Pracovala jsem v cestovce, plážovém baru, v dimarchiu, viděla jsem to, poznala jsem hromady holek, které se zamilovaly a co. Nebude je přesvědčovat a říkat jim, co jak nejspíše dopadne, ať si užijou života, není až tak dlouhý a pokud někoho nepodvádí a doma v Čechách to málokdo zažije, tak proč ne. Atmosféra, moře, řecký život tomu taky hodně dává, ale faktem je, že čeští muži se ve většině případů takto chovat neumí. Tak by tento článek mohl být i stimulem, aby se tak chovat začali. Proč i přes to vše:) nám to Řecko a Řekové chybí?! Protože ví jak na to a umí to náležitě podat, okecat a chovat se tak, neexistuje stereotyp a “žijí”. Tam paradoxně člověk (v mém případě) nabere energii z práce, lidí, všeho. Zde v ČR takový pocit moc nemám. prostě někdy i přetvářka ostatních je fajn, falešné úsměvy jsou fajn, protože tomu za chvíli začnete věřit, že to je opravdu vše fajn:)

 14. [10] Děkuji moc za reakci a vážím si upřímnosti i zkušeností popsaných. Zároveň se omlouvám za odmlku způsobenou výpadku internetu i mojí zaneprázděností. O vztazích v řeckých rodinách vím. Sice jen z doslechu, ale vaše slova to jen potvrzuje. Víte, když jsme Eden budovali, měl jsem tu i 40 různých “mastorasů”. Možná i proto, že jsem Čech, zvídavý a kamarádský, mám mezi zdejšími obyvateli hodně přátel. Často jsem poslouchal osudy mladých i starých. Příběhy o bezměrné moci MATKY v rodině. A pak po té co jsme otevřeli “brány” Edenu turistům, měli jsme tu čest i s rodinou Řeků z USA. Naprosto a ve všem Vám dávám za pravdu a naší zkušenost popíšu v některém z příštích článků. Zdravím a přeji pevné zdraví

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno