Mám se olivově

2
417

říká Česká farmářka na Korfu

 

 

Korfané se při každém setkání  při pozdravu zeptají ….jak se máš….aniž by čekali na odpověd, která zní téměř vždy stejně- kala- spěchají dále.

Je ostrovní zima a já ,díky svému pracovnímu vytížení pod olivovníky, se mám – olivově –

Můj každodenní život v tomto období je pod těmito stromy. Jako každoročně i letos sbírám olivy ručním sběrem přímo ze stromů a snažím se o co nejrychlejší převoz do lisovny olivového oleje, kde nám olivy vylisuji mechanickým způsobem a hlavně bez chemie.

Pokud olivový plod spadne přímo na zem, i tuto olivu sbírám, a nechávám rovněž lisovat. Z tohoto olivového oleje dále přírodním způsobem –macerováním- vyrábím skvělý levandulový, heřmánkový či eukalyptový olejíček. Mým favoritem je prvně jmenovaný olej levandulový. Levandule má skvělou zklidňující vůni , kterou miluji a tímto olejíčkem se potírám hlavně v letních měsících, protože tuto vůni nesnáší  komáři. Ti se mi díky nánosu levandulového oleje na mém těle z dálky vyhýbají.

V těchto dnech olivy na olivovnících dozrávají a mění svou barvu z olivově zelené na tmavě fialovou. Nastává čas sběru plodů na nakládání. Čerstvá oliva utržena ze stromu se jíst nedá. Musíme ji nakládat. Během 10ti dnů kvalitní přebrané olivové plody namačíme ve vodě, kterou každý den měníme. Poté olivy nakládáme do soli a dalších nálevů.

Olivovník je strom, kterého si  nesmírně vážím.  Na ostrově máme tisíce vzrostlých olivovníků, některé pocházejí  z dob  Benátské republiky. Čím starší olivovník, tím má více děr v kmenu, který bývá velmi široký, ale uvnitř převážně dutý. Tíhou vrostlých větví se strom pomalinku ohýbá k zemi, tak, jako stoletý stařec. Každý z olivovníků má svůj příběh a zažil toho po staleti určitě víc než dost. Jen škoda, že nerozumíme řeči olivovníků… určitě bychom se toho hodně dozvěděli. Jsou dny, zvláště v tomto prosincovém obodbí- období krátkých dní , kdy zde máme blankytně modrou oblohu, sluníčko po celý den a větřík jemně pohupuje útlými olivovými lístky…..možná právě v tuto chvíli vypráví olivovník svůj příběh.

Každá země má své příběhy, pohádky, historky a ani v bájném Řecku tomu není jinak. Oliva je strom nesmrtelný, stejně jako jeho dárkyně  –bohyně moudrosti Athena.Ta díky své chytrosti vyhrála nejenom jeden z velkých božských sporu na hoře Olymp, ale jako dárkyně olivovníku řeckému lidu, se stala vládkyni nad Attikou.

Možná si dodnes olivovníky šeptají právě tento příběh a běda tomu, kdo se snaži nesmrtelný strom  zničit. At jej spálíte i s  pařezem,  olivovník vždy, po čase, opětovně vyraší a začně růst nová oliva.

Až v létě na ostrov přijedete…..zajděte načerpat klid, pohodu a energii  do olivovníků. Kdo ví, třeba i Vy po procházce mezi staletými olivovníky řeknete….mám se olivově…..

Eva Prifti

Pokud máte zájem o olivový olej nebo jiné přírodní produkty z Korfu, napište Evě na její email: e.prifti@seznam.cz co nejdříve, protože se na konci ledna chystá se svojí zásilkou do Čech!!

Sdílejte
Předchozí článekKalli radí po 23.
Další článekŘecké Velikonoce
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den Evo,
    Váš výborný olej dobře znám. Měla jsem již po dva roky ho možnost ochutnat. Je opravdu jiný a je vidět, že je dělaný s láskou. Martin ( delegát CK viamare ) nám ho vždy při našem pobytu na Korfu zajistí. Viděla jsem i pořad na ČT právě o Vás. Na tento pořad nás upozornil také Martin, když jsme v září odlétali.Letos máme již zajištěný zájezd na červen a když to půjde, určitě se vrátíme jako v loňském roce i v září.Moc ráda bych navštívila Váš olivový háj osobně, chtěla bych se mít také chvilku olivově. Vím, že už v létě máte jiné starosti a turisty, ale stačí jen napsat, kde ten Váš ráj leží a snad ho najdeme.Bydlíme vždy v Kassiopi.Pokud se chystáte v lednu i do Prahy, ráda si olej koupím a vyzvednu někde ve městě, jen prosím napište, zda je to možné.Vaše naložené olivy také ráda ochutnám, pokud je to možné. S přáním hezkého dne Ála

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno