Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pivo a dětský úsměv

Rate this post

a k tomu jedna česká loď

 

 

Co má společného korfský pivovar s českou jachtou? Dobročinnost. Majitel pivovaru Spyros Kaloudis už druhým rokem pořádá festival na podporu dětského domova Chamojelo tu pediu neboli Dětský úsměv. A kapitán české plachetnice Mirek Duží zase každoročně bere děti z téhož domova na výlet se svojí lodí. V Řecku je dětských domovů více, některé jsou státní, některé církevní, ale Chamojelo je soukromá organizace, která provozuje celkem 11 domovů pro 284 dětí po celém Řecku, pomoc rodinám v potížích i linky bezpečí. Peníze získává od sponzorů a soukromých dárců nebo prodejem různých předmětů s logem organizace a veřejnými sbírkami.
 
V malé vesničce Arillas na ostrově Korfu je už zdálky slyšet hlasitá hudba a vůně grilovaného jehněčího se šíří po celém okolí. Korfský pivovar Corfu beer tam právě pořádá hudební festival na podporu jediného domova Chamojelo, který se na ostrově nachází.
 
„V našem sousedství máme dětský domov, kde žijí týrané děti a děti z ulice. Finančně jsou závislí na soukromých dárcích, protože stát jim nic nepřispívá.
Proto jsme si dali za úkol pořádat každým rokem festival u nás v Arillas, jehož výtěžek půjde na domov. Letos se náš festival koná podruhé. Je to dvoudenní akce, kterou pořádáme s vedením naší oblasti. Já dávám k dobru své korfské pivo a lidé z okolí zase své domácí produkty, které zde prodávají za nízké ceny a celý výtěžek pak jde přímo na podporu domova.“ Vysvětluje mi sympatický majitel Spyros.
 
„Všechno, co je tu vidět, pochází tady z vesnice. Tamhle suvlaki na grilu a všechno ostatní, co je tu k jídlu. Loni jsme za jeden jediný den vydělali 15000 eur,“ pokračuje ve výčtu výhod celé akce.
 
 
Zdá se, že i přes krizi lidé nezapomněli na ty nejpotřebnější. A když se u toho ještě mohou pobavit, má festival jenom kladné stránky.
 
Zajímá mě, proč to Spyros dělá. Kvůli reklamě? „Nepotřebujeme reklamu. Náš pivovar dává ročně 5000 litrů piva na dobročinné účely. Ročně vyrábíme 300 000 litrů piva a když budeme vyrábět více, budeme také moci více pomáhat lidem.“ Překvapuje mě svojí odpovědí.
 
Zanedlouho poté organizuje český kapitán Mirek Duží pro děti z korfského Chamojela výlet na své jachtě.
 
„Dnešním dnem zahajujeme 4.ročník Pod pirátskou vlajkou. Přes jednu českou rodinu –Kaliope a Pepu jsme se seznámili s místním dětským domovem,“ vypráví mi počátky své realizované myšlenky.
 
 „Proč dětské domovy? To je jednoduché. Mě vždycky zajímali děti, o kterých jsem si myslel, že nemají maminky a tatínky, ale poté jsem zjistil, že většina dětí má své rodiče, ale kdyby je neměli, bylo by to snad lepší. Tady na Korfu jsou to zneužívané děti. Ty děti jsou úžasně čisté, žijou v krásných podmínkách, jsou velmi vděčné,“ vypráví mi kapitán.
 
Nedovedu si představit, jak se ale kapitán s dětmi domlouvá.
„Máme komunikační bariéru, tady sehrává rodina Spilků významnou roli, jejich synové překládají. Získali jsme nové přátele a nové vazby. Mám zmapované všecky řecké dětské domovy, a kdybych tu už nebyl, byl bych rád, kdyby to převzal pak po mně někdo jiný,“ usmívá se Míra a rozdává právě přicházejícím dětem růžová trička s pirátskou vlajkou.
 

 

Pavla Smetanová, www.ostrovanka.cz

3 Comments

 • NULI
  Posted 1.9.2012 at 16:53

  Tohle je podle mne opravdu smysluplná věc. A chvályhodná.

  Odpovědět
 • Gugu
  Posted 1.9.2012 at 22:20

  kouknete na tuhle reportaz z Kerkyry http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.prwtagwnistes&id=349 a kdo muze tak at poslei jednu nebo dve smsky …..
  Στείλτε μήνυμα στο 54020 τη λέξη ΧΑΜΟΓΕΛΟ ή XAMOGELO (χρέωση 2,46 € ανα SMS)

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 5.9.2012 at 16:11

  nuli: fakt je. na recko neuveritelny pocin.

  gugu: diky moc za odkaz.

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5