Právě kvete divoce rostoucí růže

Právě kvete divoce rostoucí růže
Rate this post

O bylinkách a květinách toho Eva ví hodně.

CISTUS

V těchto dnech krásně kvete ,, divoce rostoucí růže”  o které určitě ještě v budoucnu hodně uslyšíme. Najdeme ji na suchých skalnatých místech, mezích a podhorských oblastech kde pokrývá velké plochy.  Cistusový čaj je 3 x zdravější než zelený čaj, chrání srdce 4 x lépe než červené víno a jako antioxidant je 20 x silnější než čerstvě vymačkaná citrónová šťáva /výsledky testů provedených institucí Lefo Ahrensburg/.

Aromatická pryskyřice zvaná ladanun má tmavě hnědou barvu a silné léčivé vlastnosti, které využívali už ve starověku na léčení cholery, ale i na balzamování mrtvých. Pryskyřice se získává v poledne během horkých letních dnů tradičním způsobem speciálně upravenými hraběmi, na kterých jsou kožené pásky.

Listy jsou malé a chlupaté, květy mají barvu bílou nebo růžovou a vypadají jako by byly pomačkané. Zmírňuje žaludeční a střevní problémy, pomáhá při obezitě. Má uklidňující účinky, působí proti křečím, při nespavosti, snižuje příznaky bronchitidy, je vhodný jako prevnce proti nachlazení a virových onemocnění. Zbavuje lidský organismus jedovatých látek, působí protizánětlivě a desinfekčně.

Cistus se v posledncích letech  hodně používá na výrobu kosmetických přípravků.

Eva Nechvílová

10 Comments

 1. ostrovanka

  to je úžasné. a jak ji člověk pozná? je to těžké?

 2. kety

  evo dekuju moc za prispevek. u nas jich kvete taky spousta a nevedela jsem, ze ma takove vynikajici ucinky. na caj se berou kvety nebo i listy? a jeste jsem te chtela pozadat: letos u nas (korfu-vatos) kvete mnohem vic nez jine roky trezalka. mohla bys o ni neco napsat. dekuji

 3. Eva

  [1] Poznáš, je to keř a jeho květy i listy jsou opravdu jakoby pomačkané, pokusím se vložit fotku zblízka. Já už jej suším, tak se zastav 😀

 4. Eva

  [2] Kety, děkuji, napíšu. Už taky sbírám třezalku…..
  Cistus na čaj používáme listy! Jednoho dne bych chtěla vyzkoušet i jeho pryskyřici….

 5. Κalliopi

  Evo, jsi nejen moudrá bylinkářka, ale i dokonalá mastičkářka! Tvůj poslední krém je hotový balzám!!!:-) Díky moc!

 6. Barbora

  Dobrý den, prozraďte mi, pijete bylinkové čaje na běžné pití (jaké?), nebo jenom když se vyskytnou potíže. Napadlo mě, že když se člověk bude bylinkami prolévat běžně, nemusely by zaúčinkovat při onemocněních, pletu se? Děkuji 🙂

 7. ostrovanka

  [7] to je fakt dobra otazka. ale mozna, ze kdyz se clovek proleva bylinkami prubezne, tak zadne problemy vubec neprijdou?? evo, co ty na to?

 8. Eva

  Krásný dobrý den, teď v letních měsících piji vodu s citronem a někdy si přidám ještě plátek zázvoru nebo trochu máty (s mátou to taky nesmíme přehánět) a ovocné čaje. Na jaře si dělám očistnou kůru za pomocí kopřivy cca 3 týdny 3 šálky denně, už po 10 dnech cítím příval nové energie. Na bylinkách je báječné, že podporují schopnost těla léčit se vlastními silami, připomenou mu jak má znovu nastolit rovnováhu. Je potřeba k dobrému výsledku taky nastolit zdravou životosprávu a životní styl. Každý organismus přijímá bylinnou léčbu jinak, například při náhlém nástupu chřipky je léčba kratší, naopak u chronických onemocnění je léčba dlouhodobější a jako první je nutné provést detoxikaci.

 9. Barbora

  Hezký den,
  myslíte, že sušená kopřiva je stejně účinná, jako čestvá?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *