Pravoslavné Velikonoce

Pravoslavné Velikonoce
Rate this post

jak se slaví na Korfu

 

Týden před Velikonocemi se slaví Květná neděle procesím sv. Spyridona, patrona ostrova Korfu, v jehož čele jdou desítky pravoslavných popů. Někteří z nich nesou ostatky sv. Spyridona ve stříbrném sarkofágu, jeden jde před nimi a v prosklené schránce nese Spyridonovu ruku. Procesí doprovází všechny korfské dechové kapely ve svých pestrých uniformách.

Na Velký pátek, ukřižování Ježíše Krista, vysílá každý kostel ve své vesnici nebo v hlavním městě smuteční procesí – epitáfio, které se svíčkami v ruce zpívá dojemnou pohřební melodii až do pozdních večerních hodin. Uniformované kapely procházejí celý den městem a vesnicemi a smutně hrají. Za nimi chodí zástupy lidí se svíčkami v ruce a na Listonu svítí lucerny tmavě fialovým světlem. Na tento svátek se těší i všechny děti, které ten den dostávají od svých kmotrů lambády-barevné velké svíčky, které si mohou večer při průvodu zapálit, s nějakým dárečkem. Už několik týdnů před svátky nabízejí supermarkety, obchody s hračkami i malé krámky na ulicích tyhle lambády. Předhánějí se v tom, která bude mít lepší dárek. Lákají kupce na předměty ke svíčkám přivázané, které nemají s Velikonoci vůbec nic společného. A tak není výjimkou spatřit u svíčky Micky mouse, Spidermana, panenky Barbie či Batmana nebo japonské komiksové postavičky, jejichž jména mi naštěstí zřejmě zůstanou navždy utajena.

Na Bílou sobotu se na Korfu dodržuje zvláštní tradice, kdy v 11 hodin dopoledne začínají lidé vyhazovat z oken keramické nádoby naplněné vodou. Slaví tak tzv. první vzkříšení Ježíše. Tento podivuhodný zvyk má snad vyjádřit rozhořčení lidu nad Jidášovou zradou, či symbolicky očistit lidi od hříchů, které jsou vyhozeny spolu s vodou ve džbánech. Zástupy lidí přihlížejí padajícím nádobám, lidé se krčí pod parapety domů či na volném prostranství, aby jim nějaká nádoba nedopadla na hlavu. Ulice jsou plné hliněných střepů, jejichž úlomky si někteří schovávají pro štěstí po celý rok.V oknech jsou vyvěšeny slavnostní tmavofialové prapopry se zlatým zdobením. Hned poté městem procházejí dechové kapely hrající veselou melodii.

Před půlnocí koná na náměstí, zcela zaplněném lidmi, koná slavnostní mše, která končí v půlnoci velkolepým ohňostrojem. Lidé si potřásají rukou a říkají:“Christos anesti“ a odpovídají:“Alithos anesti“ (Kristus je vzříšen, opravdu vzkříšen), poté se rozcházejí do svých domovů či k příbuzným, aby pojedli tradiční majiritsu – polévku z beránčích vnitřností.

V neděli brzy ráno budí dechové kapely spící městečko svým radostným pochodem. Věřící chodí do kostela a v poledne se scházejí rodiny a přátelé ke společnému grilování jehňat a mladých koziček. Je konec půstu a to je třeba řádně oslavit.

A jak se slaví Velikonoce u vás? napište nám do komentářů.

Pokojné Velikonoce všem!!

Pavla Smetanová www.ostrovanka.cz

5 Comments

  1. Kety

    mila ostrovanko, dekuji za hezke povidani, ani jsem je vsechny ty tradice neznala. tak ted budu vedet, kdy do mesta vyrazit a kdy radeji zustat doma. uvidime se v nedeli . k

  2. ostrovanka

    [2] mila kety, tesim se na nedeli!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *