Řecké kouzlo nejen vánoční

Řecké kouzlo nejen vánoční
Rate this post

aneb co se vám (asi) v Čechách nestane a je to škoda

 

Minulou sobotu jsem šla vybírat vánoční stromeček. Vzpomněla jsem si na jeden milý obchod v naší čtvrti, kde jsem vloni pořídila pár ozdob. Pro jistotu volám, zda mají stromečky nebo jen dekorace a optat se, do kdy mají otevřeno, neboť je sobota. Příjemný mužský hlas mne ujistil, že stromečků mají velký výběr. Jen se musí objednat, tak ať se stavím a podíváme se, co potřebuji. Jsou tři, otevřeno mají do čtyř, ale stejný hlas mne okamžitě ujišťuje, že tam klidně počkají i do pěti, pokud nestíhám.Vyrážím za nimi hned. Vejdu do obchodu, kde mne vzápětí zdraví milá postarší paní a její manžel, majitelé obchodu. Říkám, že jsem volala kvůli stromečkům a hned jsem ujištěná, že se mi za chvilku budou věnovat a ať se zatím porozhlédnu. „Nechcete čaj?“ ptá se ta milá paní. Asi po pěti minutách se mne ujímá její manžel a procházíme spolu katalog. U jednoho stromečku, na který koukám mi na rovinu říká, že není moc kvalitní a zároveň je relativně drahý a hned mi ukazuje náhradní alternativu. Prostě servis. Umím si představit, že obzvášť teď před vánoci tam mají pěkný frmol. Jen za těch pár minut, co tam jsem, přišlo hned několik lidí. Ale nepanuje tu vůbec uspěchaná atmosféra nebo stres, ba naopak, taková milá pohoda vánoční. Nemáte pocit, že by chvátali a nestíhali. Pozor, to ovšem vůbec neznamená, že by šlo všechno pomalu. Vůbec ne. Amalía Sofía, jak se kouzelná majitelka jmenuje, se usmívá a u toho jako vánoční skřítek balí, co si zákazníci vybrali, ptá se jiných zákazníků, co by si přáli a mne: „Jak se jmenuješ?“ Všechno jde jako po drátkách. Její souhra s manželem je skoro dokonalá. „Lenka,“ odpovídám a paní hned na to, že mi bude říkat Lengo, aby se jí to lépe pamatovalo. Je to prý písnička od řeckého zpěváka Markopoulose. A hned mi ji i hledá na Youtube. Manžela posílá vypnout přehrávač, ze kterého zní obchodem vánoční písničky a všichni zákazníci se mnou poslouchají píseň Lengo, Lengo  Jakoby se zastavil čas. Píseň dohraje, obchod se vrací do vánočních kolejí a zákazníci k nakupování.

Vybírám stromeček, ale na skladu nemají výšku, jakou jsem chtěla. „Potřebuji probrat doma, zda chceme vyšší a pro jistotu přeměřit,jestli se nám do obýváku vejde,“ říkám. „Není problém,“ ujišťují mne svorně. Amalía se dokonce nabízí, že když jim ještě dneska zavolám, zařídí, abych měla stromeček v neděli. Aniž bych cokoli řekla, majitel ještě volá dodavateli, aby mi dali stromeček za stejnou cenu, jakou měl ten menší. Neodolám a vybírám zatím alespoň pár vánočních dekorací. Majitel mi je markuje na pokladně. Manželka mu koukne přes rameno a říká mu: „Éla, káne káti gia tin Lengo mas. – Hele, udělej něco pro tu naší Lengo.“ A pán bez remcání a s úsměvem stornuje vše, co namarkoval a ťuká na pokladnu znovu, tentokrát s dvacetiprocentní slevou. Odcházím naprosto spokojená, s úsměvem na tváři a nádherným pocitem. Tím to ale zdaleka nekončí 

V sobotu už jim nevolám, v pondělí jdu do obchodu osobně objednat ten vyšší stromeček a zaplatit. Jakmile vejdu do dveří, Amalía Sofía už na mne volá: „Ahoj Lengo, jak se máš? Jak se doma líbily ty dekorace, cos přinesla?“ „Moc!“ říkám a objednávám stromeček. Stačí mi v úterý, protože stejně nemám čas ho dřív zdobit.

V úterý dopoledne, je tu majitel i se stromečkem jako na koni. Odpoledne ho rozbalím a začínám stavět. Doporučili mi dobře. Stromeček je moc pěkný! Říkám si, že se tam někdy zastavím, abych jim poděkovala za radu a super servis. K večeru zvoní telefon. Volá majitel, aby se zeptal, jestli jsme stromeček složili, jestli je vše v pořádku, nic mu nechybí, jestli se nám líbí…
Tak tomuhle říkám servis!

Stalo se vám někdy něco podobného? Máte vy nějaký obchůdek v Řecku, v Čechách nebo jinde na světě, na který nedáte dopustit?

Lenka Kanellia aneb Athéňanka s českou duší

https://www.facebook.com/athenanka/

4 Comments

 1. ostrovanka

  super. v Řecku se mi milé příhody stávají dost často. Tak krásné Vánoce!!

 2. Ελένη

  Πολύ όμορφη ιστορία. Για μάς τους Έλληνες κάτι το συνηθισμένο, για σάς, που δεν μεγαλώσετε εδώ, ή είστε τουρίστες είναι στιγμές, που θα σας μείνουν για όλη σας τη ζωή αξέχαστες.
  Θέλω μόνο να επισημάνω –
  Το “Λένγκο” είναι τραγούδι που γράφτηκε στα χρόνια της δικτατορίας και το όνομα «Λένγκω» είναι ένα όνομα που απόδωσε ο Γιάννης Μαρκόπουλος για την Ελλάδα, για να μείνει το τραγούδι αλώβητο από την λογοκρισία.
  Επομένως δεν έχει σχέση με όνομα γυναίκας.
  (Αυτό μόνο για πληροφόρηση – είναι πολλοί που δεν το γνωρίζουν )

 3. maria Kosmidou

  Vite, ja si pamatuji , ze i Rekove narozeni v zahranici, si reckou philoxenii zachovali . Je to asi v DNA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *