Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kefalonie

5/5 - (1 vote)

nepoznaný ráj

 

Nevím kolik z vás navštívilo Kefalonii, největší Jónský ostrov. Mám ten pocit, že kdykoliv  v Česku vyslovíme název tohoto ostrova, stále jen 1 z 5 obyvatel potvrdí, že o něm slyšel. Nevím, čím si zasloužil tak slabou popularitu a jestli je to dobře, nebo ne. Korfu, Zakynthos, Lefkádu a dokonce i mnohem menší a málo navštěvovanou Ithaku v Česku zná každý. Naopak v Řecku je Kefalonie hodně populární. Možná i proto, že spousta jejích obyvatel žije roztroušena po celé zemi a obecně Kefaloňan je synonymem chytrého, podnikavého a důmyslného Řeka. Což společně s přírodními ostrovními krásami přispívá k jeho oblibě. Krom toho mají Kefaloňané po celém Řecku pověst malinko „bláznivých“, odtud i jejich patron, svatý Gerasimos, který je ochráncem těchto výbušných, tvrdohlavých, ale i velmi pohostinných, přátelských a zábavných ostrovanů.

Abych vám malinko přiblížila Kefalonii, začnu od jejího hlavního města, od Argostoli. A přidám také jeho odvěkého soupeře, druhé podle velikosti městečko, Lixuri.

 V 18. století Benátčané pochopili, že je potřeba rozvinout obchod a otevřít se světu, proto se rozhodovali, kam přenesou práva hlavního města. Lixuri bylo v té době větší, mělo rozsáhlejší přístav a obecně bylo centrem kefalonské kultury i administrativy. Velice se tedy podivili, když se Benátčané v roce 1757 rozhodli udělit status hlavního města Argostoli. To bylo totiž v té době pouhým malým rybářským přístavištěm a vůbec nemělo tolik domů ani obyvatel, aby si zasloužilo tuto čest.

 Obyvatelé Lixuri rozhodnutí velice rozhořčilo a od té doby začala jejich neutuchající rivalita. Rodiny spolu přestaly mluvit, obchodníci spolu téměř neobchodovali, místní politici se špičkovali a satirické básně a články v novinách podporovaly soupeření a vzájemnou „nenávist“. Na důkaz vzájemné antypatie postavili v Lixuri pomník známého básníka Laskarátose zády k Argostoli. Nakonec se ti z Lixuri museli s pozicí druhého smířit. Ovšem ještě dnes, když se zeptáte, odkud jsou, neřeknou vám „ z Kefalonie“, ale „z Lixuri“. Proto si z nich argostolští dělají srandu a tvrdí, že pokud jsou ze zahraničí, musí mít při vstupu na ostrov svůj pas.

Argostoli je dnes hezkým a upraveným provinčním městečkem. Žije v něm necelých 10 tisíc obyvatel, kteří tvoří čtvrtinu všech ostrovanů. Jak nádherné a jiné by mohlo toto město být, kdyby nebylo zemětřesení v roce 1953. Kolik historických budov, panských domů, dlážděných ulic, tmavých ústraní a vzpomínek tomuto městu chybí. Ačkoliv starobylé budovy a minulá sláva byly pochovány v troskách zemětřesení, dnes město nabralo druhý dech. Když se na ně díváme z protějšího břehu zálivu, působí jako barevná mozaika rozložená amfiteatrálně ve svahu. Ulice jsou jako na šachovnici – vodorovné a kolmé, stoupající od pobřeží směrem nahoru. Domy s pastelově barevnými fasádami mají červené anebo oranžové střechy a spolu s tmavými okenicemi vytvářejí svébytný architekronický styl. Četné lodě, jachty a rybářské bárky kotví v přístavu a trajekty vás odsud zavezou naproti do Lixuri.

Stojí za to se projít po nábřeží, obzvlášť dopoledne, protože u rybářských člunů tam můžete v moři zahlédnout želvy Karety obecné. Obrovské želvy se chovají jakoby nic, lidem se nevyhýbají a klidně se nechají nakrmit z ruky. I když by se to nemělo. Doporučím i procházku po mostě Drapanu, který je po letech opět otevřen. A vůbec, jsou tady na ostrově nějací Češi? Ozvěte se!

 

Maggie Valsami

 www.reckasvatba.cz

7 Comments

 • ostrovanka
  Posted 21.12.2016 at 11:33

  to musí být krásné. chtěla bych se tam někdy podívat. znáš tam vůbec nějaké Čechy?

  Odpovědět
 • Maggie
  Posted 22.12.2016 at 9:57

  [1] Ano, je tady opravdu krásně, jsi kdykoliv vítána!! A pochopitelně kdokoliv chce navštívit Kefalonii, mohu doporučit, jak se sem dostat i bez cestovky :). Čechů je tady pramálo, co vím, tak jsme tady nastálo jen tři…

  Odpovědět
 • Caretta
  Posted 26.2.2017 at 17:55

  Ahoj, na úžasnou Kefalonii bychom rádi s manželem letos v létě a klidně bez CK. Poradíte kam přesně, aby jsme mohli pozorovat karety ve volném moři? Díky 🙂

  Odpovědět
 • Maggie
  Posted 3.3.2017 at 18:17

  [3] Drahá Caretto :), napište mi prosím když tak na e-mailovou adresu: makantorova@centrum.cz, ráda Vám poradím!!

  Odpovědět
 • Anna
  Posted 16.7.2018 at 11:15

  Ahoj chystáme se do Kefalonie, teď od 3.8. budeme bydlet ve Svoratě. Poradíš nám prosím jak s půjčovnou auta, tak i s dašími záležitosti na ostrově. Moc děkuji

  Odpovědět
 • Tom
  Posted 27.3.2019 at 15:01

  ahoj , 12.4. vyrážíme autem – moooc se těšíme , doufám že vyjde počasí

  Odpovědět
 • Monika
  Posted 8.6.2020 at 22:44

  Právě jsem manželovi říkala že bychom se měli poohlédnout po nějakém tom bydlení na Kefalonii..Milujeme to tam…

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5