Kefalonie

7
818

nepoznaný ráj

 

Nevím kolik z vás navštívilo Kefalonii, největší Jónský ostrov. Mám ten pocit, že kdykoliv  v Česku vyslovíme název tohoto ostrova, stále jen 1 z 5 obyvatel potvrdí, že o něm slyšel. Nevím, čím si zasloužil tak slabou popularitu a jestli je to dobře, nebo ne. Korfu, Zakynthos, Lefkádu a dokonce i mnohem menší a málo navštěvovanou Ithaku v Česku zná každý. Naopak v Řecku je Kefalonie hodně populární. Možná i proto, že spousta jejích obyvatel žije roztroušena po celé zemi a obecně Kefaloňan je synonymem chytrého, podnikavého a důmyslného Řeka. Což společně s přírodními ostrovními krásami přispívá k jeho oblibě. Krom toho mají Kefaloňané po celém Řecku pověst malinko „bláznivých“, odtud i jejich patron, svatý Gerasimos, který je ochráncem těchto výbušných, tvrdohlavých, ale i velmi pohostinných, přátelských a zábavných ostrovanů.

Abych vám malinko přiblížila Kefalonii, začnu od jejího hlavního města, od Argostoli. A přidám také jeho odvěkého soupeře, druhé podle velikosti městečko, Lixuri.

 V 18. století Benátčané pochopili, že je potřeba rozvinout obchod a otevřít se světu, proto se rozhodovali, kam přenesou práva hlavního města. Lixuri bylo v té době větší, mělo rozsáhlejší přístav a obecně bylo centrem kefalonské kultury i administrativy. Velice se tedy podivili, když se Benátčané v roce 1757 rozhodli udělit status hlavního města Argostoli. To bylo totiž v té době pouhým malým rybářským přístavištěm a vůbec nemělo tolik domů ani obyvatel, aby si zasloužilo tuto čest.

 Obyvatelé Lixuri rozhodnutí velice rozhořčilo a od té doby začala jejich neutuchající rivalita. Rodiny spolu přestaly mluvit, obchodníci spolu téměř neobchodovali, místní politici se špičkovali a satirické básně a články v novinách podporovaly soupeření a vzájemnou „nenávist“. Na důkaz vzájemné antypatie postavili v Lixuri pomník známého básníka Laskarátose zády k Argostoli. Nakonec se ti z Lixuri museli s pozicí druhého smířit. Ovšem ještě dnes, když se zeptáte, odkud jsou, neřeknou vám „ z Kefalonie“, ale „z Lixuri“. Proto si z nich argostolští dělají srandu a tvrdí, že pokud jsou ze zahraničí, musí mít při vstupu na ostrov svůj pas.

Argostoli je dnes hezkým a upraveným provinčním městečkem. Žije v něm necelých 10 tisíc obyvatel, kteří tvoří čtvrtinu všech ostrovanů. Jak nádherné a jiné by mohlo toto město být, kdyby nebylo zemětřesení v roce 1953. Kolik historických budov, panských domů, dlážděných ulic, tmavých ústraní a vzpomínek tomuto městu chybí. Ačkoliv starobylé budovy a minulá sláva byly pochovány v troskách zemětřesení, dnes město nabralo druhý dech. Když se na ně díváme z protějšího břehu zálivu, působí jako barevná mozaika rozložená amfiteatrálně ve svahu. Ulice jsou jako na šachovnici – vodorovné a kolmé, stoupající od pobřeží směrem nahoru. Domy s pastelově barevnými fasádami mají červené anebo oranžové střechy a spolu s tmavými okenicemi vytvářejí svébytný architekronický styl. Četné lodě, jachty a rybářské bárky kotví v přístavu a trajekty vás odsud zavezou naproti do Lixuri.

Stojí za to se projít po nábřeží, obzvlášť dopoledne, protože u rybářských člunů tam můžete v moři zahlédnout želvy Karety obecné. Obrovské želvy se chovají jakoby nic, lidem se nevyhýbají a klidně se nechají nakrmit z ruky. I když by se to nemělo. Doporučím i procházku po mostě Drapanu, který je po letech opět otevřen. A vůbec, jsou tady na ostrově nějací Češi? Ozvěte se!

 

Maggie Valsami

 www.reckasvatba.cz

Sdílejte
Předchozí článekŘecké kouzlo nejen vánoční
Další článekKalli radí po 23.
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

7 KOMENTÁŘE

  1. [1] Ano, je tady opravdu krásně, jsi kdykoliv vítána!! A pochopitelně kdokoliv chce navštívit Kefalonii, mohu doporučit, jak se sem dostat i bez cestovky :). Čechů je tady pramálo, co vím, tak jsme tady nastálo jen tři…

  2. Ahoj, na úžasnou Kefalonii bychom rádi s manželem letos v létě a klidně bez CK. Poradíte kam přesně, aby jsme mohli pozorovat karety ve volném moři? Díky 🙂

  3. Ahoj chystáme se do Kefalonie, teď od 3.8. budeme bydlet ve Svoratě. Poradíš nám prosím jak s půjčovnou auta, tak i s dašími záležitosti na ostrově. Moc děkuji

  4. Právě jsem manželovi říkala že bychom se měli poohlédnout po nějakém tom bydlení na Kefalonii..Milujeme to tam…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno