Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

z Korfu přes Makedonii-Srbsko-Maďarsko

Rate this post

Také už vás nebaví jezdit trajekty ?

Trajekty z Korfu už není to, co bývalo. Dříve se stačilo juknout týden dopředu jak to jezdí, dostavit se do přístavu a trefit se na loď. Poslední dva roky se z toho stal horor. Trajekty z Korfu v zimě už nejezdí, musí se nejprve přejet naproti na pevninu a tam při troše štěstí chytnout zabukovanou loď, která na vás rozhodně nepočká. Trajekty jsou přeplněné, často špinavé a jedou pomaleji. Kabin je málo a lístky drahé. Prostě nejlepší důvod pro změnu. Přinášíme vám itinerář cesty z Korfu do ČR, konkrétně Vysokého Mýta, odkud je také tatínek, který cestu svědomitě popsal. Třeba to inspiruje i vás a v zimě se třeba sejdeme na maďarském odpočívadle se salámem v ruce.  

 

Korfu – CZ

 

Řecko:

1.     Trajekt Lefkimmi-Igoumenitsa – přibližně 1 hodina cesty

  1.      Jet po dálnici E90 a před Soluní odbočit na Makedonii po E75.

Dálnice ve velmi dobrém stavu. Tunely a nádherné výhledy na vysoké hory. Nedostatkem jsou pouze, mnohdy nesmyslná, omezení rychlosti v tunelech – několikrát i na nepochopitelných 60 km/h. Igoumenitsa-hranice s Makedonií 350km. Poplatek se platí na mýtnicích a je vybírán na 4 místech (2,00 – 2,00 – 2,00 a 2,40 Euro)

 

 

Makedonie:

1.     Zvláštnost na hranicích při vstupu do země: bezpodmínečně požadují k nahlédnutí „zelenou kartu“. Kontrolují i její platnost.

2.     Pokračuje se po E75. Až na malý úsek se jedná o celkem slušnou dálnici. Dálnice se platí na mýtnicích. Je to celkem 3x poplatek. U osobního auta vyjde v přepočtu vždy na 1,-Euro. Lze platit Eurem, vrací se v Eurech. Je vhodné mít s sebou drobné – maximálně pěti nebo deseti Eura.

3.     Průjezd Makedoníí – přibližně 200km.

4.     Je třeba upozornit na levné pohonné hmoty – lze platit v Eurech.

 

 

Srbsko:

1.     Z hraničního přechodu až k Leskovaci (asi 80km) není dálnice. Povolená rychlost je 80km/h. Předjíždět se téměř nedá.

2.     Zbytek cesty je dálnice. Průjezd Srbskem celkem asi 600km.

3.     Okolo Bělehradu je nově otevřen „obchvat“. Je to ale zatím rozestavěná, velmi slušná, ale pouze dvouproudá silnice se dvěma neosvětlenými tunely. Nic moc. Já jsem jel dvakrát přímo přes Bělehrad a jelo se mi lépe.

4.     Celou dobu se jede po E75.

5.     Dálnice se platí na mýtnicích. Je to celkem 4x poplatek (2,00 – 6,50 – 2,50 a 3,-Euro). Lze platit Eurem, vrací se v Eurech. Je vhodné mít s sebou drobné – maximálně pěti nebo deseti Eura.

6.     Pohonné hmoty jsou v dobrých cenách, ale u obsluhy se nelze spolehnout na seriózní přepočet na Eura. Lépe platit kartou.

7.     Viděl jsem nabídky na ubytování s cenou 10,-Euro za osobu.

 

 

Maďarsko:

1.     Pokračuje se po dálnici E75. Průjezd činí asi 350km.

2.     Dálnice jsou ve vynikajícím stavu s častými a dobře vybavenými odpočívadly.

3.     Obchvat kolem Budapešti je na mnoha místech ve výstavbě. Rychlost je zde pak 80km/h. Nejsou problémy.

4.     Poplatek za dálnice lze platit na hraničních přechodeh. Nedostanete dálniční známku, ale pouze doklad o zaplacení s RZ automobilu. Já jsem platil za 4 dny 9,-Euro. Při poslední cestě jsem si dálniční poplatek do Maďarska koupil doma na náměstí ve Vysokém Mýtě a za jeden měsíc jsem zaplatil 530,-Kč.

 

Slovensko:

1.     Pro příjezd do ČR lze zvolit průjezd Slovenskem nebo pokračovat přes Rakousko.

2.     Pro mě bylo výhodnější jet přes Slovensko hraničním přechodem u Bratislavy.

3.     Dálniční poplatek lze zakoupit přímo na Slovenské hranici. Je to 7,-Euro za 7dní. Já jsem si při druhé cestě zakoupil dálniční známku u nás a na jeden měsíc jsem platil 400,-Kč.

4.     Dálnice je v dobrém stavu. Problém je pouze na naší straně. D2 z hranic se Slovenskem do Brna. Tam je potřeba jet v levém pruhu dálnice jinak hrozí poškození auta. Naše D2 je z hranic se Slovenskem v dezolátním stavu.

 

Mnoho dalších informací je na www.uamk.czdoporučuji prohlédnout (přehled do poplatcích, dopravní a celní předpisy, odkazy na přehled o měnových kurzech, … )

 

Igoumenitsa – Vysoké Mýto celkem 1 740 km. Náklady na cestu cca 200 eur…..

 

Pro podrobný přehled poplatků, které se platí na dálnicích atd. , si napište na sarah@cesivrecku.cz, rádi vám dodáme.

vaši cvr


5 Comments

  • ostrovanka
    Posted 27.9.2012 at 16:41

    uzasne, diky moc, tohle se bude hodit spouste lidi!!

    Odpovědět
  • Kalliopi
    Posted 27.9.2012 at 22:00

    Super popis! Je to dobrá cesta, letos k nám přijelo pár lidí touto trasou a všichni si to chválili!

    Odpovědět
  • Karel Strobl
    Posted 28.9.2012 at 7:18

    Výborně popsáno a z vlastní zkušennosti vím, že cesta je super. Také jsme jezdili trajekty Minoanu či Aneku z Igumenitsi do Benátek či obnráceně, ale velmi je zdražili. Tak jsme si pořídili do vozu LPG-tedy plyn, který je nyní stále populárnější i v Řecku. Popisovanou cestu jsme už absolvovali 3x a tak už máme vychytané i zastávky po cestě. Pro majitele vozů s alternativním pohonem /LPG/ je dobré vědět, že čerpací stanice s plynem jsou na popisované E75 na každé druhé benzince jak v Makedonii, Srbsku, tak Maďarsku.
    Další důležitá informace – Teprve při této cestě jsem si uvědomil jaká výhoda je být členem EU. 5 let jsme jezdilitrajektama a tudíž Itálii, Rakousko. Hranice jsme jen míjeli bez zastavení. Tady vše probíhá jinak a auto nám celníci parádně prošacovali. Jak našli demižon, jásali. Naštěstí byl plný oliv. oleje. Je třeba vědět, že se smí převážet jen 1 l tvrdého alkoholu na osobu atd. Jinak hrozí zabavení a vysoká pokuta. A celníci jsou neoblomní a důslední. Jak srbští, makedonští a nejprotivnější maďarští. Ale stejně jsme 6 lahví ňamky z free shopu provezli..
    V srbsku mají výborné klobásky a salámy. Něco jako čabajka, ale lepší, za zlomek ceny u nás.
    Cesta se dá z Prahy až k nám na Lefkádu ujet za 24 hodin, ale pokud jse o nás nespěcháme a pokaždé jednu noc někde přespíme.

    Odpovědět
  • Veru
    Posted 2.10.2012 at 8:01

    Chválíme tatínka!!!!!!!

    Odpovědět
  • dancha
    Posted 3.10.2012 at 21:45

    [3] Karle, na kolik Vás ta cesta vyjde?

    Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5