Češi zadržení v Řecku

Rate this post

Víte o tom, že na Limnosu jsou věznění dva mladí Češi?

 Od jejich kamaráda leoše Sikory jsme dostali tento dopis:

 

 

Kluci byli zadrženi v neděli 9. 9. 2012 na ostrově Limnos (na některých mapách psán lako Lemnos), jako důvod zadržení uvedla řecká policie podezření ze špionáže protože měli fotit údajně vojenské objekty. Prokurátor rozhodl o uvalení vazby a oba jsou teď vězněni na ostrově Lesbos, kde je nadřazené správní centrum ostrova Limnos. Čeká se na další rozhodnutí soudce, problém je že v Řecku je takový chaos, že tam dokonce stávkují i soudci takže se vše ještě více protahuje.
Oba uvězněné, Ivana Buchtu a Martina Pezlara znám osobně. S oběma jsem pracoval minulý rok touto dobou na hře ArmA 3 u firmy Bohemia Interactive. Nikdo z kluků není žádný špion, oba dva velice slušní lidé, nadšenci které baví tvořit počítačové hry. Z mého pohledu jde buď jen o pouhé nedorozumění, nebo o politické zviditelňování se Limnoského starosty Antonise Hatzidiamantise vysvětlím proč.
Vloni v létě, když jsem pracoval na jiném projektu – Take on Helicopters se k nám donesla zpráva, že britská televize ITV považovala video ze hry, vytvořené fanouškem, za záběry z akce IRA. Zpráva oběhla celý svět, ukázka toho co se tehdy o tom psalo je zde, a pan starosta, který věděl že další díl hry se bude odehrávat na postapokalyptickém Limnosu, zavětřil popularitu. Vydal tedy jakési prohlášení o tom, že se mu nelíbí kde se hra odehrává a považuje tuto skutečnost za ohrožení bezpečnosti jeho ostrova. V době satelitů a volně dostupných Google Maps za to samozřejmě sklidil od veřejnosti akorát tak posměch. Tenkrát jsme to všichni považovali za uzavřenou záležitost a nevěnovali tomu žádnou pozornost, zvláště když např. i v USA, jinak na tyto věci háklivých, prohlásil v žertu na jeho adresu reportér CNN, že on pochází ze Seattle a cítí se tedy také ohrožen na bezpečnosti, když už tehdy uváděná hra Také on Helicopters obsahuje komplet celé jeho rodné město, na kterém jsem v té době prováděl poslední úpravy před vydáním.
Jsem tedy přesvědčen, že současná situace je jen druhým kolem v pokusu neúspěšného zviditelňování se Limnoského starosty na účet obou nevinných, když v prvním kole tak trochu ztratil tvář a sklidil posměch a snaží se to teď nějak zamaskovat a napravit utržené škody.
Pro dokreslení obrazu přikládám několik odkazů jak o věci píší česká média:
Těším se na další případnou spolupráci na osvobozování přátel,
Leoš Sikora
PS: nejsem zaměstnanec Bohemia Interactive
 
Přidejte se ke skupině za osvobození Ivana a Martina!  http://www.facebook.com/HelpIvanMartin

 

 

2 Comments

  1. Bibi

    ja bych to zas s takovy nadhledem jako vy, asi nebrala. Nesmite zapominat na sousedni Turecko , ktere se neustale snazi ukrast si jeste a jeste kousek te recke zeme a taky na to co se stalo nejakych 80let zpet. Nedivim se , ze jsou rekove tak prisni , brani svoji zemi zuby nechty a verim ze to neni jednoduche mit takovehle sousedy. Samozdrejme verim , ze jsou Ivan a Martin nevynni , ale urcite neodsuzuju Recko , za jejich bezpecnostni opatreni. Myslim ze je nakone pusti , mozna chteji jen trochu pohrozit a ukazat , ze si s nimi nebude nikdo zahravat.. tot muj nazorat

  2. mira.vrasna

    slušní kluci to mohou být, ale je kolem toho až mooc otazníků .. rozmazaný záběr z autobusu proti špičkovému vybavení včetně nočního vidění, doplnění terénu pro hru proti až nápadnému distancováni se od jejich firmy, běžná dovolená (bez manželek) proti tomu, že o jejich příjezdu zpravodajská služba věděla předem atd. atd. Korunu tomu ovšem nasadil kníže s tou slavnou větou, že to nejsou špióni, ale blbci .. Člověk nemusí být ani diplomat, aby to nepovažoval za jasné přiznání české strany .. ještě to bude zajímavé ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *