Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Znáte zázračný měsíček?

Rate this post

Použití měsíčku v praxi od Evy Nechvilové

Měsíček neboli kalendula je mojí nejoblíbenější bylinkou. Stejně jako já miluje sluníčko a pokud je venku zataženo, tak  divoký měsíček své krásné žlutooranžové květy neotevře. Mnozí z nás si ani neuvědomují, jaká obrovská léčivá síla se v sluníčkově zářivých květech ukrývá. Měsíček je nenáročný, roste všude na ostrově a jediné co potřebuje je dostatek světla a slunce. V herbáři z 12. století uvádí p. Macer, že pouhé dívání se na tuto bylinku nám zlepšuje zrak, čistí mysl a dodává dobrou náladu (naprosto souhlasím). Miluji ten pocit při sběru sluníčkově oranžových květů, které mi dodávají energii a nademnou opravdové hřejivé slunce mi zahřívá záda. Divoký měsíček roste od podzimu do jara. Pro léčebné účely sbíráme celé květy, ze kterých používám jen okvětní jazýčkovité lístky, protože mají nejvyšší obsah účinných látek. Květy sbíráme plně rozkvetlé za slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Sušit by se měl v šeru, tak jako i skladovat, protože na světle rychle ztrácí své účinné složky.

Okvětní lístky slouží také jako barvivo nahrazující šafrán, ovšem pouze barvou. Přidává se do salá-

tů i do rýže.

Staří Egypťané přisuzovali měsíčku omlazující účinky. Hindové jej používali k výzdobě chrámů a Řekové jím zdobili a dochucovali jídla.

Použití:

má protizánětlivé a bakteriální a antivirové účinky

schopnost léčit rány a působit proti otokům

ve formě masti se užívá na:

 pohmožděniny, popáleniny, omrzliny a pomalu se hojících ran, na křečové žíly, proleženiny, akné, ekzémy, lupénka, hemoroidy, při ječném zrnu, chronické nebo stále znovu se opakující záněty pochvy, na bolestivé bradavky v době kojení, zaněty prsů, virové vlhké vřídky v oblasti genitálu

Vnitřní užití:

Posiluje játra a podporuje tvorbu žluči, upravuje menstruační cyklus, stimuluje obranyschopnost při rakovině.

Magické vlastnosti měsíčku:

Ochrana, prorocké sny pokud si jej dáme pod postel, psychické síly.

 

Eva Nechvilová

4 Comments

  • Kalliopi
    Posted 10.4.2015 at 23:16

    Ahoj Evo, jestlipak také víš něco o etymologii bylinek? Napadlo mě, že by se na tuto spíš hodil název “sluníček” než měsíček…:-) Nebo jméno vychází z kalendářního měsíce? Kalend-ula? Nebo je za tím ještě nějaké jiné tajemství? 🙂

    Odpovědět
  • ostrovanka
    Posted 13.4.2015 at 8:43

    evo, jak se pouziva vnitrne? formou caje nebo jak?

    Odpovědět
  • Eva
    Posted 19.4.2015 at 23:06

    [1] Kalliopi, já kdybych mohla tak hned změním název na Sluníčko!!! Název se odvozuje od latinského calendae, což znamená měsíce, nebo právě k vlastnosti ukazovat v průběhu roku východ a západ slunce.

    Odpovědět
  • Eva
    Posted 19.4.2015 at 23:09

    [2] Vnitřně formou čaje pijeme 3 šálky denně, jednu kávovou lžičku na šálek, nechte vyluhovat 10 minut.

    Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5