Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

A jak se krize dotýká vás?

Rate this post

Češi v Řecku??

 

 

Pro ty, kteří v Řecku nežijí, je tahle země plná sluníčka, pohody, nádherné přírody, moře a usměvavých lidí.

 

Pro nás, kteří zde žijeme, je tahle představa dost pošramocená realitou. Často se potkávám se svými spolukrajankami tady na Korfu, které sii stěžují na špatné školství, zdravotnictví, na všudypřítomné odpadky, na nízkou kvalitu ubytování, na vysoké ceny a velkou nezaměstnanost.

 

Já se sama někdy ocitám ve stavech zuřivosti, když potřebuji třeba vyřídit nějakou banalitu na úřadě nebo když narážím na totálně zabedněné učitelky ve škole mého syna.

 

Mnoho Češek balí své kufry, řecké manžely a děti a odchází zpět do Čech. Není ale naopak někdy naše představa o České Republice trošku zkreslená? Nepředstavujeme si tam trávu moc zelenou, nemocnice moc čisté, lékaře moc úslužné a školy na téměř stejné úrovni jako soukromé školy britské smetánky?

 

Neočekává nás tam potom zklamání? Existuje hodně řeckých mužů, kteří jsou ochotni/schopni se naučit česky, tak jako my v jejich zemi řecky, najít si tam práci a být doopravdy spokojeni? Nebo je to jen předzvěst rozdělení rodin, návratu tatínků do jejich rodné země a posílání si dětí letadlem v létě tam a v zimě nazpět?

 

Nedávno jsem debatovala s jednou kamarádkou na téma škola. Kamarádka mi svěřila své obavy, že tady na Korfu se její děti nic nenaučí v tomhle šíleném systému stávek, drahých frontistirií a lhostejnosti učitelů. Její obavy sdílím, ale přesto všechno se zamýšlím nad svým dětstvím. Co si z něj vlastně pamatuji? Základku? Jak mě šikanovaly děti v Libni? Jak jsem se bála jít sama ven, protože když jsem prošla alejí psích lejn konečně do parku, čekali tam kromě kouřících cikánských spolužáků, kteří se snažili svléknout sestru jednoho z nich, dva úchylové, obnažující se před malými holčičkami. Pamatuju si nekonečně šedé zimní dny, kdy jsme do školy chodili za tmy a téměř za tmy se zase vraceli.

 

Krásné vzpomínky mám hlavně na prázdniny, kdy bylo hezky a jako děti jsme běhaly po zahradě a po lese a koulay se v přehradě u nás na chalupě. Ale ty jsou spojené výhradně s mimoškolním časem.

 

A na co budou asi tak vzpomínat mé děti? Určitě ne nějak zvlášť na nezájem učitelek, spíše však na to, že celé dny mohly běhat a jezdit na kole po venku, že si o víkendu mohly dělat pikniky na pláži v zimě a v létě se pořád koupat v moři. Že mohly chodit ze školy samy a nikdo je nemusel kontrolovat mobilem, jestli se jim něco nestalo.

 

A tak si říkám, že v Řecku je přece jen hezky, že děti si najdou cestu ke vzdělání samy, pokud o něj budou vůbec stát. Třeba kvůli krizi skončí frontistiria a učitelé se začnou víc snažit. Když rodiče budou vrážet o něco míň peněz do dětí, taky to nikomu jistě nebude ke škodě. Moje jediná velká obava tady v Řecku snad není ani to, co budeme jíst a pít a zda se děti ve škole něco naučí, ale hlavně o naše zdraví. Protože představa, že někdo z nás onemocní a bude odkázán na neochotu doktorů, špatné vybavení nemocnice a nekonečný pořadník, je vážně dost děsivá.

 

A jak vidíte krizi vy? Dotýká se vás nějak přímo či nepřímo? Diskutovat můžete zde pod článkem nebo na FB.

 

Pavla Smetanová www.ostrovanka.bloguje.cz

 

 

41 Comments

 • Irinulka
  Posted 2.11.2011 at 11:12

  tezko rict, kamaradka prave tento krok udelala – z Recka do Ceska. jeji dite nastoupilo do 4.tridy, kde mu bylo sdeleno, ze je VELICE pozadu, takze se kamaradce k tomu vsemu pridaly starosti, jak doucit ditko… Kvalita reckeho skolstvi je opravdu bidna… Kamaradcina dcera chodi take do 4.tridy, obcas se s ni ucim, a zasnu, co to dite “neumi” – nevi ze po 1999 nasleduje 2000 a 2001. Predevcirem jsme spolu neco psaly, nebyla schopna napsat slovou FOUSTA…. V Recku je krasne. Jen by to opravdu chtelo nejakou revoluci v skolstvi, a zdravotnictvi… protoze tento system je uplne padly na hlavu… Deti chodi do skoly, ze skoly domu, a uci se, jdou do frontistiria, vrati se domu, uvi se a jdou spat. Ja si ze svych skolnich let v CR pamatuji, ze jsem prisla domu, udelala jsem si ukoly a sla jsem bud do nejakych krouzku, nebo si hrat s detma ven. …

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 2.11.2011 at 11:30

  [1] irini, tady je to taky tak, ale mne prijde, ze to taky trosku zalezi na rodicich. posilat dite ve 4. tride do frontistiria mi prijde jako dobra blbost. neni taky trosku na rodicich, aby naucili dite zakladni veci, treba pocitat? moje deti chodi po skole ven, na krouzky a s kamosema. ukoly si udelaji samy za chvilku. jestli jsou pozadu oproti ceskym detem, to nevim. asi jo. ale zase si rikam, ze maji jazykove prednosti. samozrejme kazda mince ma vzycky dve strany. neni tvoje kamoska, co se vratila do cech, z toho ted cela frustrovana? nelituje toho kroku?

  Odpovědět
 • savra
  Posted 2.11.2011 at 13:41

  Poslouchala jsem nedávno Český rozhlas a tam uváděli výsledky testů hodnocení žáků základních škol v evropských zemích. Česko bylo na jednom z posledních míst v kvalitě vzdělání. Nevím , jestli Řecko z hodnocení vypadlo nebo jak se umístilo. Názor jedné učitelky není moc směrodatný. Jak pozoruji učitelky mé neteře v Praze, tak jde většinou o zakomplexované paní, které si mnohdy vylévají jen zlost. Každé dítě je také jinak nadané. Každopádně jsem zvědavá, jak to všechno tady dopadne. Včera přišel účet na daň z nemovitosti našemu dědovi, který letos oslaví 85 let. Má zaplatit skoro 1000 eur na dani. Tak to nebude moc bohatá oslava, navíc ji zaplatíme se vším všudy asi my. 🙁

  Odpovědět
 • alik_k13
  Posted 2.11.2011 at 16:05

  Devcata, zeny, pani……
  ditka mam 4, 2 z toho jsou skolou povinne a jedno mi chodi do skolky. Sve deti vychovavam ke skromnosti, sama jsem z pocetne rodiny. Na sve detstvi mam krasne vzpominky. I na skolu. Nikde nic neni bez problenu, ale pravda je ta, ze v Cehach maji uitele zajem Vas neco naucit, samozrejme se vyjimky najdou. Oproti tomu zde, je vyjimkou ucitel, ktery ma zajem aby deti neco naucil. Me deti delaji skoly dve a pristup ceske skoly si nemohu vynachvalit. Zde v recke skole se uz leta angazuji v Syllogou goneon kai khdemonon. Pripadam si jak z jine planety , i po letech. I veci tak samozrejme, se tu zdaji byt neuveritelne….. asi jednou napisi i knihu….. Nicmene zdravotnictvi, skolstvi a budoucnost deti nas nuti k tomu, abyhom potapejici se lod opustili…….

  Odpovědět
 • Sarah, Cesivrecku
  Posted 2.11.2011 at 16:24

  [4] Klobouk dolů Alik_k13. Tvé děti se nechávají přezkoušet v ČR? Můžeš o tom něco napsat? Jak se to dělá, jak je to těžké nebo lehké? Určitě to třeba pomůže hodně lidem! Napiš třeba tady do komentářů.Díky moc za všechny.

  Odpovědět
 • vilekula
  Posted 2.11.2011 at 16:26

  S reckou skolou mych deti jsem do letosniho roku spokojena nebyla. Letos se vymenili ucitele,deti dohani to,co bylo zanedbano.Jsem spokojena i ja i deti.Myslim, ze vse je o lidech a v lidech. Stejne tak jako v ceske skole, na ceskem urade, v ceske ordinaci… I ja mam 4 deti, dve skolou a jednou skolkou povinne, sama jsem ucitelka…Mam dobre i spatne zkusenosti s ceskou skolou-i presto, ze system je vyrazne lepsi, dobre i spatne zkusenosti na ceskem urade,a bohuzel dost spatne zkusenosti s ceskym zdravotnictvim… Myslim, ze kazdy z nas bude spokojeny nekde vice a nekde mene. Ja, muj muz i moje deti jsme v tuhle chvili stastni tam kde jsme. Tezko rict, co nam budoucnost prinese a kam nas v ni “vitr zavane”.Ted se snazim,aby me deti mely co nejhezci detstvi,krasne vzpominky,laskyplny domov,plna briska a pevne koreny… a to je v tuhle chvili pro mne priorita.Doufam,ze to,co do nich vlozime jim pomuze pozdeji v rozhodnutich o tom zda a kam pujdou studovat, kde budou zit… A ze se budou k nam, rodicum, rady vracet- at uz sem, do Recka, nebo jinam, kde treba zrovna budeme zit:-)

  Odpovědět
 • Monísek
  Posted 2.11.2011 at 20:32

  Zdravím z Kréty, již delší dobu pozoruji různé komentáře “místních” Češek, či těch co ještě zde nezakořenily a mám z toho takový pocit, že někdo nosí velice ale velice růžové brýle… Ano, souhlasím, zde v Řecku je nádherný vzduch (tedy pokud zrovna nebydlíte vedle továrny v Amoudaře), čisté moře (tedy pokud náhodou nemáte nedaleko přístav) a klid (tedy pokud náhodou nebydlíte v blízkosti letiště, kde letadla létají jen o něco málo výše než končí elektrické sloupy), jsem zde téměř 20 let. Jezdím pravidelně do Čech, kde trávím většinou 2 měsíce v zimě, kdy chodí můj syn do české školy. A zde bych se zastavila. Je naprosto bez debat, že české školství je úplně jinde než to řecké. Kde začít? Mám třeba srovnat toalety? Tady v Řecku na vesnici máme díry v zemi a toaletní papír či mýdlo je sen každého, kdo wc navštíví. Přestávku tráví děti na dvorku, ano, pardon jsou nestále na slunci což je blahodárné, ale tak od dubna děti hledají úkryt, který bohužel obsadí učitelky s cigaretou. Jídelna? Pardon, máme tu kiosek, kde paní prodává velice zdravá jídla – jako příklad mohu uvést sladkosti jako “kadaifi”, koláč s čokoládou, pizzu, dále také sprite, coca-colu, frappe (prý pro učitele) a nezbytné cigarety. Tělocvična? Cvičí se na betonovém dvorku bez jediného stromu, kde se hraje fotbal, házená a vybíjená nejlépe všechno najednou. Cvičební úbor? Ještě dnes vzpomínám na výraz paní učitelky v první třídě, když jsem se jí snažila vysvětlit, co to vlastně je… A co znamenají třídní schůzky? To se omlouvám, ale po šesti letech školní docházky mého syna jsem už zapomněla, co ta slova znamenají. A že tu není šikana? A nebo snad v nějaké místní škole sedí řecké děti v dokonalém souladu ve stejné lavici s odstrkovanými bulharskými či albánskými dětmi? Omlouvám se. Pokud jsem se snad někoho dotkla, nechci tvrdit, že nejsou zde v Řecku také lepší školy, ale prosím vás, kde jsou??? A zdravotnictví je kapitola sama pro sebe. Nemyslete, i já mám ráda věčně usměvavé a nad věcí Řeky a západy slunce v přístavu, či šumění moře, když jdu bosá pláží, ale poslední dobou mám pocit, že je to setsakramálo k životu a k životu našich dětí vůbec. Řecko je nádherné na dovolenou, je překrásné, když tu můžete odpočívat a mít plné konto, ale je to strašně málo, pokud tu chcete kvalitně žít a třeba i přežít…:o)) Monísek

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 3.11.2011 at 7:37

  [6] souhlas

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 3.11.2011 at 7:52

  [7] ja myslim, ze mas samozrejme pravdu, ale jen do urcite miry. presne tohle, cos napsala /az na ten kiosek a diry v zemi misto wc/ muzes mit i v cechach- hluk z letiste, spinavy rybnik misto more a bydleni nekde v severnich cechach u fabriky a je to taky hnus. takze vsechno samozrejme zalezi na tom, kde bydlis. ja nevychvaluju recko jako takove ani jeho system, naopak jsem k nemu dost kriticka. ale jednu vec povazuju za velmi dulezitou: kdyz uz tady zijeme, je skoda si otravovat zivot neustalym nadavanim. takze bud je na case neco zmenit, jako to mnoho z nas uz udelalo napriklad odchodem do cech, nebo si proste nasadit ty ruzove bryle a snazit se na te situaci najit to nejlepsi.

  pro moniska a alika: nemohly byste holky prosim napsat trosku obsirneji o te docasne ceske skolni dochazce a o tom prezkusovani? kazda mate evidentne jinak zarizeny ten system a myslim, ze by to zajimalo hodne z nas. pokud chcete vic prostoru, radi vam ho poskytneme, staci napsat na mail nebo zpravu na FB. diky!!!!

  Odpovědět
 • Monísek
  Posted 3.11.2011 at 20:17

  Zdravím, jen na upřesnění já nepopisovala místo, kde bydlíme, my totiž bydlíme v nádherném prostředí na jihu ostrova v jedné klidné osadě nedaleko pláže. Popisovala jsem situaci proto tak, aby někdo, kdo zde nežije neměl právě ten pocit, že všechny domečky v Řecku jsou maličké, nádherné, obrostlé mogambiliema a vybělené od slunce. Jelikož realita je zde velice rozdílná a to, co je v létě okouzlí návštěvníka, to samozřejmě končí odjezdem posledního turisty. Někdy i dřív. Celá letoviska zůstanou jako mrtvá a vše se soustředí pouze do měst. Ano, můžeme opět oponovat, že v ČR je to podobné a uvádět místa v pohraničí, ale myslím, že my kdo zde žijeme déle, víme přesně, co mám na mysli. Řecko má mnoho výhod, ale školství a zdravotnictví to je prostě katastrofa, to je bez debat. Vůbec nemám pocit – možná právě proto, že můj syn (a od letoška i dcera) navštěvuje obě školy a mohu srovnávat – že kromě wc a kiosku je to podobné. V Čechách snad nejsou tělocvičny, hřiště či cvičební úbor? Nebo snad učitelky o přestávce před dětmi kouří? Či snad se nekonají třídní schůzky? A to jsem vůbec nezabíhala do detailů. Dva roky zpátky bylo tolik stávek během roku, že byly děti více doma než ve škole. Proč také ne, že, když učitelé byli placeni i v době stávky? Nebo mám zmínit, že učitelé dochází až dlouho po začátku školního roku, angličtinářky obvykle dorazí 1.12. a němčinářky týden po nich. Letos je můj syn v 6. třídě a z 12 předmětů mají doposud 5 a učebnice pouze na tři. No pro někoho je to možná normální… Už se v jejich třídě vystřídali čtyři třídní učitelé, ani jsem si je nestihla všechny prohlédnout, a tělocvikář ještě nepřišel. Třídou mého syna prošlo během let mnoho kvalitních učitelů jako třeba ta, co měla alergii na křídu a tak se celý rok nic nepsalo na tabuli, nebo ta, která byla na přáškách, ale nevadí, vždyť měla rok do důchodu, nebo učitel, kterému jsme přezdívali Igor Hnízdo, jelikož během jeho hodin létaly vzduchem nejen roztrahané sešity a knihy, ale i neposlušní žáci, které vyhazoval dveřma přímo na dvůr. Za nimi pak házel jejich tašku a tužky, když je dostatečně zpřelámal. Přinesl si z kiosku frappe a zapálil cigaretu. Prý, aby se uklidnil. Kluci se tomu většinou smáli, holky plakaly. Těch zážitků je tolik, že by vydaly na celou knihu, ale myslím, že je to škoda papíru a energie, my matky dětí školou povinných ty rozdíly prostě vidíme a nemůžeme je popřít. Co na tom, že děti vezmu na úžasný lodní výlet na moře, když můj syn v 1. třídě v české škole prohlásil “Mami, tady mají šatnu, kde si můžu nechat mokré boty a bundu a mohu se přezout do suchého. Nemusím v tom sedět celý den ve třídě a mít bundu hozenou v rohu třídy…”
  pro ostrovanku: ráda napíši někdy více o mých zkušenostech se studiem dvou škol. Přeji prima večer! Monísek

  Odpovědět
 • vilekula
  Posted 3.11.2011 at 22:15

  Verim, ze mas,Monisku,takove spatne zkusenosti,ale budu opet oponovat,ze s podobnymi uciteli se muzes setkat i v Cechach.Jsem sama kantorka a ver mi, ze vim o cem mluvim. Nemuzu rict,ze vse, s cim jsem se v recke skole setkala se mi libi. To skutecne ne. Jeden rok me deti chodily do mestske skoly, celkem spinave, s dirou v zemi:-) Pote jsme presli do skoly venkovske,male hezke budovy s hristem- z jedne strany a prostorem pro behani ze strany druhe.Skola je tak cista, ze by se dalo jist z podlahy,toalety normalni,mydlo,antisepticke gely toaletni papiry i papirove uterky jsou stale dostupne.O prestavkach deti chodi ven,ve velkych vedrech a polednich hodinach ale zustavaji ve tridach.Maji dokonce i neustale k dispozici barely vody.Ucitele maji o prestavkach sluzbu dva a vzhledem k tomu ze casto chodim na prochazku s nejmladsim prave v prestavkove dobe okolo skoly vim, ze cigaretu v ruce nemaji.Tridni schuzky mame kazde dva mesice-a to tak, jak je znam z Cech,a kdykoliv potrebuji, mohu za uciteli ci reditelem prijit.Ano,deti se neprezouvaji,ale neni problem jim pokud jdou do skoly v holinkach,dat do pytliku tenisky na prezuti.Kazda trida ma vesacky. Vim, ze ucebni osnovy jsou v Cechach narocnejsi,ale od toho tu jsem ja,abych jim dala vhodne cteni,dostatek informaci a pomocnou ruku… Me deti chodi pouze do recke skoly, cesky vsak vyborne ctou,pisou,znaji vyjmenovana slova a umerne veku i pravopis,cteme si a vypravime o ceske historii,a kdyz jsme v Cr zaziji casto daleko vic kulturnich zazitku nez kolik zazily, kdyz jsme tam jeste zili. Neobhajuji Recko, recky system, nebo spis nesystem na vsech frontach.Ale jak psala uz i Ostrovanka- prisla jsem sem zit svuj zivot, “prisly” do neho deti a bud ho prijmu s jeho klady i zapory, zustanu a budu zde vychovavat nase deti,ktere maji koreny at chci ci nechci i zde.Anebo to proste nevydrzim, zvednu plachty a doplachtim tam, kde budu spokojenejsi.A stejne nakonec zjistime,ze nejdulezitejsi je lidsky faktor,ze vsechno stoji a pada na lidech.A ze i v prazske skole muze byt vazne blba ucitelka, na urade neschopny urednik, neprijemny a nepeclivy dokotor… A Stejne to muze byt i naopak.A take si rikam,ze je uzasne,ze me deti mohou cerpat z dvou kultur, z rozdilnych zemi, ze setkanich s tolika kulturne odlisnymi lidmi…Myslim, ze je to nesmirne obohati a to nejenom v socialni oblasti…

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 4.11.2011 at 12:37

  Ahojky holky, taky me dostava do kolen pristup k detem zde ve skolach a skolkach a to muj chlapecek jeste ani nenastevuje a premyslim jestli vubec chci aby zde nastevoval… ziju v mensi vesnici asi 10km od more.. Ale jen co clovek vidi a slysi, no nevim… Jedna ma znama z vesnice pod nama letos v Zari odjela do Cech s holkama aby mohli nastevovat skolku tam a jsou velice spokojene.. I ja tak uvazuji-pristi rok v Breznu odjizdim do Cech a chci nechat zapsat Syna do skolky u nas ve meste… Uvidime jak se bude darit sehnat praci a asi bych uz v Cechach zustala a do Recka jen pouze na leto… Ale presto by mne zajimalo jak psala Alik-jak funguje ta ceska skola.. To je ucis doma sama podle nejakych pravidel a pak jezdite do Cech na prezkouseni? Budu moc rada, kdyz mi k tomu neco napises… Kdyztak mne najdes na FB pod Nina Maskova a nebo skype Valerianna4. Jeste jednou moc dekuji a preji vsem hodne stesti…

  Odpovědět
 • Monísek
  Posted 4.11.2011 at 19:31

  Otázka pro VILEKULA: já se už dříve ptala, ale teď tedy adresně, mohla bych vědět, kde je ta kouzelná škola? Okamžitě se tam přestěhuji a možná i všechny mé kamarádky,které mají podobně děsné zkušenosti jako já. Jistě nás tam rádi přijmou, když je to rádj na zemi:o)) Děkuji za info. Krásný večer!

  Odpovědět
 • Sarah, Cesivrecku
  Posted 5.11.2011 at 8:06

  Prosím holky, napište nám vy, které máte zkušenosti s navštěvováním české školy, napište nám třeba na náš email a my z toho uděláme článek. Nebo jen sem do komentářů. Prosím, nebojte se, bude to užitečné pro nás všechny. díky moc, cesivrecku

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 5.11.2011 at 9:32

  je znat, ze kazdy to vnima jinak a ma jine priority a to je v poradku. skola je dulezita, ale jeste za dulezitejsi proste povazuji to, ze moje deti bydli na krasnem miste a celkem bezpecnem. a protoze clovek nemuze mit vsechno, snazim se najit to hezke na tom, co mam.

  prosim, napiste sve zkusenosti s prezkusovanim v ceske skole!

  jinak pro vilekulu: tvoje uzasna zkusenost je sice asi spis vyjimka, ale je dobre slyset, ze i v recku jsou kvalitni skoly, treba se brzy rozmnozi. a pravdou je, ze vsechno je o lidech.

  Odpovědět
 • vilekula
  Posted 5.11.2011 at 10:18

  Moniskek: Ja nemyslim, ze je to raj na zemi,psala jsem, ze je i spousta veci, mi vadi.Mam i vazne spatnou zkusenost se skolou tady.Ale ta skola,kam me deti chodi ted, je vazne v pohode.a znovu rikam stejne tak,jak jedna skola v Cechach muze byt kvalitni a druha zase vazne stat za starou backoru.Nemuzeme preci zobecnovat. Jinak-jedna se o jednu korfskou skolu… Zdravim a preju at uz budete kdekoliv- at jste spokojena:-)

  Odpovědět
 • Irinulk
  Posted 5.11.2011 at 17:52

  Monisku – Kreta???? Ja taky Kreta!!! Odkud jsi? Jsem v Chanii a je nas tu vic, a rady bysme se spojily s dalsima ceskama na Krete, tak se ozvi, budu rada (irinulka@seznam.cz)

  Musim jeste pridat svoji zkusenost ohledne skolek. Moje teta je v CR reditelkou skolky a vzala nas tam na prohlidku. Krasne ciste prostredi, kazdy mel svuj rucnicek, skrinku se znackou, prezuvky, nahradni oblecenicko… Kdyz jsem sem vedla poprve dcerku do skolky, tak jsem to doma obrecela a rekla jsem si ze ji tam uz davat nebudu. Je pravda, ze mala to nevnima, a je ve skolce stastna. Hraje si, a to je pro ni dulezite. Ale skolka je opravdu v dezolatnim stavu, na dvorku maji MEGA dirku uprostred dvoru a jeste nikoho nenapadlo ji opravit. Coz se asi aktivne zapojim, a pokusim se udelat nejakou sbirku, aby se nam tam ty nase deti nezabily…..
  O prezouvani nemuze byt ani rec, vetsinou odnasim do skolky ciste ditko, a nosim si domu ditko, ktere je od hlavy az k pate cerne, a chodime rovnou do vany. A to je tu ve vsech statnich skolkach, co jsem se ptala. Proste jiny system. Jinak je to pak v soukromych skolkach samozrejme.
  Kamaradce poslu odkaz, podle me se rada vyjadri, ale jednoznacne muzu rict, ze toho ze odjela nelituje.
  zdravim vsechny

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 5.11.2011 at 18:27

  nase skola je sice otresna, stejne jako psala vilekula o te jejich predchozi. ale statni skolka byla uzasna!! rucnicky, male zachudky a umyvadylka, skvele ucitelky, dobre jidlo!!!! venku dvorek na hrani, piskoviste, domecek, klouzacka. a to vsecko bylo zcela zdarma.prezouvani se neresi vicemene nikde v cizine, to i v cechach mi to prijde az uchylne, i kdyz samozrejme v zime, kdy je brecka, je to pochopitelne. takze rozdily jsou opravdu obrovske. casto me ale napada, jestli to neresime my, jako ceske mamy, mnohem vic, nez nase deti…

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 5.11.2011 at 19:17

  Ahojky, take bych se vyjadrila ke zdejsi skolce.. Ale ne k dobremu-na dvore skolky jsou tri panely v rozkopane zemi se zabudovanejma dratama a je to tam nejmene dva roky… Decka kolem toho behaji a me jen naskakuje husi kuze-kdy se tam nejake napichne na ten drat… O zarizenosti vnitrnich prostor ani nemluvim-hlavne ze letos k ukonceni skolky melo kazde ditko na sobe obleceni s pokryvkou hlavy jak to zname z Americkych serialu a filmu strednich a vysokych skol… Prijde me to hodne uhozene-kdyz tu ani nedodrzuji zakladni navyky… Ale je to jen a jen muj nazor… Na skolnim dvore je jedno hriste kam si chodi hrat deti celorocne i mimoskolne fotbal,behem skolni dochazky litaji bezprizorne venku bez jakehokoliv dozoru a uz i jedna holka se tam zranila ze musela byt prevezena na pohotovost-ale to tu nikdo neresi-asi do te doby kdy se tam nekdo neprizabije… A to uz vubec nemluvim o tom ze tu male deti nemaji zadne klouzajdy a podobne vyziti co zname z cech… Clovek nepotrebuje zazraky ve forme novejch hrist co znam z meho mesta v Cechach-ale kdyz tu vidite jednu zrezatelou houpacku a kolotoc, mate strach na to vubec dite pustit… Ale je to o tom ze kdyz zdejsi matka nezna nic jineho tak ji to vubec neprijde divne… A jeste bych se chtela vratit k tem skolkam a skolam: Nezazila jsem tady aby dite prislo najedene ze skolky nebo skoly-veskera jidla si musi deti nosit sebou a to jim je jeste receno co muzou a co ne… A nejakej rad ve skolkach jak zname z Cech ze decka chodi po obede odpocivat, chodi na prochazky, uci se na ruzne nastroje-tedy jakym zamerem jde ta skolka a nebo dopravni hriste… Jednoduse to tu neresi – myslim si ze je to velka skoda.. Ze zacatku to chtel clovek strasne resit ale postupem casu zjistuji ze je to ztrata casu… A myslim ze by se toho napsalo jeste mnoho… Preji tedy Vam vsem mnoho sil a dobrych nervu v setrvani v tomto systemu… Nevim jak to bude s nama ale snazim se aby se memu chlapeckovi darilo v zivote co nejlepe.. Ale to urcite kazda z nas… Jeste jsem chtela podotknout ze jedna ma znama co zije v Italii je na tom podobne… Stejnej system a tak jeji syn nastevuje od letosniho Zari ceskou skolku…

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 5.11.2011 at 19:17

  Ahojky, take bych se vyjadrila ke zdejsi skolce.. Ale ne k dobremu-na dvore skolky jsou tri panely v rozkopane zemi se zabudovanejma dratama a je to tam nejmene dva roky… Decka kolem toho behaji a me jen naskakuje husi kuze-kdy se tam nejake napichne na ten drat… O zarizenosti vnitrnich prostor ani nemluvim-hlavne ze letos k ukonceni skolky melo kazde ditko na sobe obleceni s pokryvkou hlavy jak to zname z Americkych serialu a filmu strednich a vysokych skol… Prijde me to hodne uhozene-kdyz tu ani nedodrzuji zakladni navyky… Ale je to jen a jen muj nazor… Na skolnim dvore je jedno hriste kam si chodi hrat deti celorocne i mimoskolne fotbal,behem skolni dochazky litaji bezprizorne venku bez jakehokoliv dozoru a uz i jedna holka se tam zranila ze musela byt prevezena na pohotovost-ale to tu nikdo neresi-asi do te doby kdy se tam nekdo neprizabije… A to uz vubec nemluvim o tom ze tu male deti nemaji zadne klouzajdy a podobne vyziti co zname z cech… Clovek nepotrebuje zazraky ve forme novejch hrist co znam z meho mesta v Cechach-ale kdyz tu vidite jednu zrezatelou houpacku a kolotoc, mate strach na to vubec dite pustit… Ale je to o tom ze kdyz zdejsi matka nezna nic jineho tak ji to vubec neprijde divne… A jeste bych se chtela vratit k tem skolkam a skolam: Nezazila jsem tady aby dite prislo najedene ze skolky nebo skoly-veskera jidla si musi deti nosit sebou a to jim je jeste receno co muzou a co ne… A nejakej rad ve skolkach jak zname z Cech ze decka chodi po obede odpocivat, chodi na prochazky, uci se na ruzne nastroje-tedy jakym zamerem jde ta skolka a nebo dopravni hriste… Jednoduse to tu neresi – myslim si ze je to velka skoda.. Ze zacatku to chtel clovek strasne resit ale postupem casu zjistuji ze je to ztrata casu… A myslim ze by se toho napsalo jeste mnoho… Preji tedy Vam vsem mnoho sil a dobrych nervu v setrvani v tomto systemu… Nevim jak to bude s nama ale snazim se aby se memu chlapeckovi darilo v zivote co nejlepe.. Ale to urcite kazda z nas… Jeste jsem chtela podotknout ze jedna ma znama co zije v Italii je na tom podobne… Stejnej system a tak jeji syn nastevuje od letosniho Zari ceskou skolku…

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 5.11.2011 at 19:36

  A jeste s tema prezuvkama : Proc ti prijde uchylne ze se deti maji prezouvat? Kdyz se pak vali a sedaj si na zem do spiny a prachu ktery si nanesou z venku me prijde tedy neskutecne… Ani doma nesnesu aby me nasteva chodila v botach.. Treba jen kdyz byl syn malinkej a lezl po ctyrech a nebo si jen hral na koberci… Preci ze zdravotnich hledisek neni dobre aby ti dite strkalo rucicky spinave s toho co ti nanese domu nasteva v botach do pusy a tak podobne… Nevim.. Asi jsem moc choulostiva…:-]]]

  Odpovědět
 • Monísek
  Posted 5.11.2011 at 21:45

  Milé dámy, dovolte mi to oslovení, stejně mám ten pocit, že naše rozhovory jsou čistě ženská záležitost, jsem ráda, že téma školství rozpoutalo takovou divokou diskuzi – je vidět, že se nás to většiny hodně citlivě dotýká. Mám samozřejmě radost, že existují čisté a fungující školky/školy v Řecku a šťastné maminky a všem vám to holky přeji! Ale jsem také ráda, že konečně po letech si mohu s někým vyměnit zkušenosti – ne dobré – s nějakou jinou maminkou z mé vlasti. Jelikož, jak psala některá z vás, místní maminky to prostě moc neřeší. Samy v tom vyrostly (kolikrát ještě v horším) a tak samozřejmě nemohou srovnávat. Chci podotknout, že to tu mám opravdu ráda, že také miluji ten pocit, kdy si mé děti hrají na zahradě a nemusí mít bundu ke krku a kozačky od října, celé léto se koupají a jsou obklopeny tou všeobjímající láskou velké řecké rodiny, ale… to přece neznamená, že je vše v pořádku. Že tím pádem budu mlčet o škole, kde se i ředitel každé ráno křižuje, když vchází, jelikož ví, že další zemětřesení už budova nepřežije, že ve školce nám vždy na počátku dají dvoustránkový seznam s nákupem věcí pro děti, rozpis na placení nafty a na paní, co ohřívá jídlo (které si nosíme z domova), že malé děti jedí lámavou plastikovou vidličkou, jelikož dle paní učitelky není možné, aby si pamatovala, který příbor patří kterému dítěti, že děti odpoledne odpočívají na zemi na polštářích s hlavama u sebe (a s botičkama na nohou) a přestože všichni vědí, které děti nosí do školy vši, vychovatelka dotyčným rodičům nic neřekne a tak ostatní maminky své dcery ostříhají na kluky a celý rok si kupují sprej na hubení vší a co víkend děti sprejují, jak jim radí učitelka. Nebo, že se ve školce vyskytne menengitida a vedení vám to oznámí až tři dny poté, když za plotem stojí místní novinář a starosta a když antibiotika už nemají ani v Heraklionu? Jsem moc ráda, že obě mé děti navštěvovaly jak českou tak řeckou školku a momentálně školu. Až vyrostou, srovnají si to samy a nebudu jim muset já vysvětlovat, jak se věci kde mají. Nebudu muset nic obhajovat ani jim nic zapírat. Budou schopni odpovědět skeptikům na obou stranách a to tím nejlepším způsobem – svou osobní zkušeností. A co tím chci říct? Pro oba “tábory maminek” je nejlepší způsob, jak zjistit, tu “svou” pravdu, zapsat své děti do školek/škol v obou zemích (jde to) a pak už jen pozorovat… Přeji dobrou zábavu! Monísek

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 5.11.2011 at 22:48

  Dotaz: Jeste jsem se chtela zeptat jake mate zkusenosti recti kamaradi od vasich deti? Jsou lepsi a nebo horsi? Ja tu treba potkavam decka co je jim sotva sest let a staci je videt a slyset… Decko jede na kole kolem kostela “desetkrat se pokrizuje” div ze nespadne za jizdy z kola a pak na ostatni pokrikuje-nevim jestli to napisu spravne, ale urcite budete rozumet-gamo ti drelamu gamo… jejich oblibena slova… Je pravda ze za dobu co jsme v Cechach nepochytilo me dite tolik spatneho jako tady… A to nejen z venku ale treba i od tchyne a sve starsi sestrenice a bratrance… Nevim zda mam jen ja takove zkusenosti a nebo i vy… Rada bych si s nekterou z vas popovidala… Kdyztak jsem psala kontakt jak na skyp tak i na fb. Budu rada, kdyz se ozvete… Sice jsme kazda z jine casti Recka-ale to urcite nevadi… Predem dekuju..

  Odpovědět
 • jana valkova
  Posted 6.11.2011 at 7:32

  To je teda hruza. Asi si rozmyslim, jestli tu chci mit deti…:(

  Odpovědět
 • Magda Malá
  Posted 6.11.2011 at 8:58

  Teda Jano, nešiř paniku !

  Odpovědět
 • Sabina
  Posted 6.11.2011 at 9:03

  Pro Ninu: Dcera mojí ségry v Čechách nedávno dostala poznámku, že na spolužačku křičí , že je píča. Doma sprostě rodiče nemluví. Nosí ze školy neuvěřitelná spojení, takže myslím, že to není jen v Řecku. Je to prostě všude. Vlivem agresivních filmů a pohádek se děti změnily. S tím se dá pracovat jen z domova. Pokud je základ dobrý z domova, geny jakš takš, tak bude výsledek dobrý.

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 6.11.2011 at 9:36

  Pro Sabinu: Je mi jasne, ze je to i v Cechach-tak naivni zas clovek neni… Ale spis sem chtela napsat, jak slysim ze zdejsich ust jak verici clovek je lepsi nez neverici a pak to vidis-krizuji se, chodi do kostela kazdou nedeli-nase rodina s ditetem tedy ne aleee… To me prijde divne, vis… Ja sem sice neverici a me kamaradky z Cech take a neslysela jsem tedy jen v mem okoli aby dite mluvilo takhle… Ale pak ve skolach je mi jasne ze je to o necem jinem a clovek to neovlivni… Pouze muze klast duraz na spravnou vychovu ditete-pomoct tomu jak se da… Uvidime…

  Odpovědět
 • Anna
  Posted 6.11.2011 at 9:39

  Po tom, co jsem si tady přečetla bych si asi také hodně rozmýšlela, jestli tady mít dítě a hlavně do jaké školyškolky bych ho poslala. Myslím, že je přirozené, že člověk jen tak nechce slevit. Proč bude dávát ( s klidem na duši) dítě někam, kde to není dobré pokud ví, že jinde jsou lepší a kvalitnější možnosti. Z těchto příspěvků se mi zdá, že “nasadit si růžové brýle” je tak nějak jednodušší a pohodlnější. Naprosto obdivuji a souhlasím s těmi, které mají školy kombinované ( ČR-GR). Jistě to není jednoduché. Držím Vám palce a přeji vše nej !

  Odpovědět
 • neva
  Posted 7.11.2011 at 11:35

  Ahoj! Uz nestraste zdejsim skolstvim, hlavne ze jsou nase deti tady spokojene. Vsude je neco, myslim si, ze nasi velkou chybou je jak stale srovnavame jak to chodi v Cesku a tady spis jak vsechno nefunguje. Zkusme si vzpomenout, proc jsme sem sli.
  Dotaz znel jak se krize nas dotyka!!! Ja doufam, ze se tu veci zmeni k lepsimu. Rodice nebudou uz moct posilat deti do odpolednich doucovani – frontistiria, protoze nejsou zrovna nejlevnejsi. Ucitele by si meli zacit vazit jejich povolani. Ja nesouhlasim s jejich stavkama! Kdyz porovnam jejich platy s prodavackama a kolik hodin denne museji pracovat a tak malo dovolene, je to smutne.
  Takze doufejme, ze bude lip a nenarikejme, tim si nepomuzeme…..

  Odpovědět
 • Kopretina
  Posted 7.11.2011 at 22:58

  [29] Srovnání učitele a prodavačky mi přijde opravdu divné. A to se řeckých učitelů nezastávám.

  Odpovědět
 • Kopretina
  Posted 7.11.2011 at 23:03

  [2] Povinností rodičů je naučit děti počítat? A škola je k čemu? A o jakých jazykových přednostech je zde řeč? Frustrovaná, že jsem s dětmi v ČR, zcela jistě nejsem. Jsem šťastná a děti také.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 8.11.2011 at 7:31

  [31] povinnost to samozrejme neni, ale kdyz nefunguje skola, je to jiste v jejich zajmu. pokud vsak radeji resi problem frontistiriem, je to jen na nich.
  jsem rada, ze jsi v cr stastna a deti taky. myslis, ze bys mohla napsat neco o tom, kde jste zili, jak dlouho a proc jste se rozhodli odejit? opravdu se ti po recku vubec nestyska? pokud jste odesli s reckym manzelem, jak se tam adaptoval? urcite by to zajimalo vice lidi. mej se hezky, p

  Odpovědět
 • irinulka
  Posted 8.11.2011 at 8:33

  [32] jenze ne vsichni rodicove posilaji deti do frontistiria kvuli vsemu, ale ono i blba anglictina je 2x tydne…. Moje kamaradka anglicky treba neumi, nebo rozhodne ne tak dobre, aby deti spravne naucila.. takze bohuzel. Do toho sama chodi do prace a vydelava minimum penez, a urcite by je rada dala za neco jineho, nez za anglictinu… ostatni se s nemi uci sama, i kdyz je to pro ni celkem masakr.. (3deti, prace…). Minule jim dala ucitelka jazyky ukol. Vysklonovat 3slovicka… Muzsky, zensky a stredni rod. Ale jaksi jim nevysvetlila, jak se to dela :-O To uz byl ukol maminky…? A to si jeste kamaradka chvali, ze tato nova ucitelka je 100 a 1 oproti jejich byvale… No tak to uz si nedovedu vuuuubec predstavit. Tezko rict, nechci odsuzovat vsechny ucitele, treba je to opravdu jinde lepsi, ale moje zkusenosti dosavadni jsou tyhle 🙁 Dost smutne.
  KEZ by recka krize napomohla k vylepseni situace, kez by …. Ale.. obavam se, ze jak se rika, stareho psa novym kouskum nenaucis…. 🙁 Anebo rozhodne ne tak raz na raz. Bude to chtit hoooodne casu. Treba se nase vnoucatka dockaji …

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 8.11.2011 at 8:59

  [33] to je fakt narez a ja se v zadnem pripade nezastavam reckeho skolstvi. nevim, jake mas zkusenosti ty, ale moje zkusenost je takova, ze pred skolou vsichni rodice nadavaji. ja jsem kolikrat rikala, ze to ci tamto by se melo zmenit a rekneme to pri tridni schuzce. nakonec to reknu, vsichni mlci, nikdo me nepodpori a ja jsem za cizinku, ktere se nic nelibi:( takze to je dalsi stranka veci: vsichni nadavaji, ale snazi se s tim nekdo neco delat??
  podle meho nazoru, kdyz ucitelka ve skole deti nic nenauci a rodice jsou nuceni posilat deti do frontistiria na anglictinu, nemeli by se rodice dohodnout a pritlacit na ucitelku?

  jenze ja mam treba obracenou zkusenost: ve treti tride se zacala ucit anglictina, jenze protoze uz od druhe tridy nebo dokonce od prvni rodice posilaji deti na anglictinu, jeden pak neumi nic a druhy vsechno. ucitelka se pak ridi podle vetsiny a podle toho, co je pro ni nejjednodussi. takze ty deti, ktere opravdu zacinaji, se nechytaji. rozumis, jak to myslim??

  samozrejme je to spatne nastaveny system, ale nenapomahame tomu spatnemu systemu casto i my sami??

  ja se skolou bojuju dost casto a uz na to nemam nervy ani cas. tahle diskuze ale nakonec sklouzla nekam trosku jinam. nahore mame dalsi clanek a tam se bude hodit vic. tohle melo byt o recke krizi, ne vsak nutne krizi ve skolstvi:)

  Odpovědět
 • veru
  Posted 11.11.2011 at 0:06

  Ahoj,
  tak my jsme tu situaci v Řecku taky nějak nezvládli. Mám 2 děti a strašně jsem bádala nad tím, kde a co je pro mé děti nejlepší. A abych celý život nepřemýšlela nad tím, že život v Cesku je takový či makový, tak jsme se rozhodli to v Česku zkusit. Je to sice velký záběr pro naši rodinu, ale jedině tak se to dá srovnat. Jenže čím déle tady žijeme, tím více se mi zpátky do Řecka nechce. Už jen představa, že by se Řecko mohlo vrátit k drachmě a vystoupit z eurozony, je docela frustrující.
  Zatím jsme v Česku 2 měsíce a jsme opravdu moc spokojeni.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 12.11.2011 at 7:38

  [38]ahoj veru, tak to je fajn, ze jste spokojeni a preju vam, at vam to vydrzi. nemohla bys napsat, jak to zvlada manzel /pokud je tedy rek a pokud je v cechach taky/? umi cesky? ma praci? jak se adaptoval?? diky. hodne stesti.

  Odpovědět
 • Veru
  Posted 18.11.2011 at 18:24

  [39] Ahojky, manžel zatím zůstal v Řecku a snaží se najít nějakou práci přes internet. Zatím se mu ozvalo jen pár lidí. Česky neumí a po této zkušenosti, je to opravdu skoro až nutnost. Ale do Česka by šel, protože si sám uvědomuje, jak to v Řecku vypadá se školstvím a zdravotnistvím. Zdravím

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 2.12.2011 at 9:26

  [40] tak drzim palce!

  Odpovědět
 • Tomáš
  Posted 12.2.2012 at 16:32

  Moc se omlouvám nejsem z Řecka,nejsem ženská, neučím se s dětmi .Nicméně bych chtěl k celému jen toliko.Je mne 42 .Stydím se za naši generaci ,stydím se i za generaci našich rodičů.Podělali jsme našim dětem co šlo ať jsme z řecka,rakouska,itálie,čech.Udělejme teď jen všechno pro to ,ať z našich dětí vyrostou slušní lidé .Ne ti arogantní úředníci,zlodějští politici,špatní doktoři,líní řemeslníci,hloupí učitelé jinak je s námi i s našimi dětmi na této planetě konec.Ovlivnit to jakým směrem naše děti půjdou můžeme,dají se z nich vychovat slušní lidé i když chodit kakat budou na tureckých záchodech i když zrovna nebudeme mít práci.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 14.2.2012 at 8:36

  [42] myslim, ze jsi to vystihl presne. opravdu nejvic toho je v nasich rukou – v rukou rodicu. diky, tomasi. nechces sem prispivat casteji, at mame taky muzsky pohled na vec??

  Odpovědět
 • Tomáš
  Posted 14.2.2012 at 15:27

  Vidím ,že jsem vpadl do spíše ženského osazenstva,ale vídím nebo z toho co jsem poznal v příspěvcích nás jednoznačně spojuje je strach o naše děti.Jak o jejich přítomnost tak o jejich budoucnost. Proto jsem napsal pár řádků.Mám dvě děti 10 a 12 jsem na nich závislej, jsou můj život.Dlouhá léta pracuji od rána do večera aby se měli líp než já,aby to měli lehčí.Ale jak tak koukám poslední dobou, nestačí to i kdybych se rozkrájel.Mohl bych lépe popsat politické zvěrstvo zde u nás než zhodnotit situaci jaká opravdu je tak daleko.Nevím co napsat k Řecké problematice myslím,že se tam totálně zhroutil systém,který špatně nastavila vláda a po dlouhá léta nikdo nechtěl vidět to kam a jak špatně to směřuje.Do toho korupce a okrádání lidí zpyšnělými politiky za bílého dne a lhostejnost mnoha lídí (podobné u nás).Navíc kdo z nás by nezvedal ruce pro politiky ,kteří nám slibují blahobyt.Je to stejné jako u nás.Zvolili jsme si tu nedávno stranu,která slíbila reformy.Jak je začala uplatńovat a začlo se to dotýkat našich peněženek v tu ránu chceme zpět ty,kteří nám slibují menší dph. zdarma pastelky do škol ,zdarma lékaře a pod.Nyní jsem na 100% přesvědčen,že se v dalších volbách vrátíme zase o deset let zpět.Jediná šance jak jsem psal a opakoval bych se je jinak vychovat následující generace.Bez honby za materiálnem ,ale se snahou radovat se z menších věci, mít úctu k druhým a smysl pro zodpovědnost.Sám jsem teď ze všeho zmatenej a media mne dělají v hlavě guláš a to takovej,že se učím chovat drůbež,pěstovat plodiny neb ze všech stran se na mne hrne,že bude bída hlad a válka.Snad lidé dostanou na planetě rozum.Snad je problémy,které nyní jsou a nejen v Řecku je spojí ,snad pochopí ti lhostejní, že když vylijí jed do společné studny ,že ani oni nebudou mít co pít.Držím palečky všem slušným lidem ať žijí v Řecku či jinde.Miluji moře a souhlasím s tím,že bydlet u moře není jen sluníčko a ranní kávička,že sezona je krátká a otáčet se tam lidi musí tak jako u nás aby se uživily.Vše má své plus a mínus ať se žije zde nebo u moře .Vše se dá ale zvládnout pokud člověk vidí ,že to má smysl.Mužský pohled?Je v mnohém stejný jako ženský pokud se týká o opravdový problém.Rozdílnosti mezi mužem a ženou jsou většinu v maličkostech,malichernostech.
  Víte jinak co je paradox?Byl jsem asi 100x u moře,ale nikdy v Řecku.Spolužák ze základní školy je z řecka,zůstal žít zde.Jeho dvě sestry se vrátily do řecka ,zatím to prý zvládají a naštěstí se drží.

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5