Řecko-české vzdělání

Rate this post

Povinné výlety za zkouškami?

 

Jsme rádi, že minulý článek rozpoutal opravdu živou diskuzi na téma řecká škola. Je vidět, že je to jeden z vašich hlavních problémů života v Řecku.
V tomto příspěvku se chci věnovat podrobněji tématu kombinace řecké a české školy. V minulých komentářích jste se zmiňovaly o tom, že vaše děti navštěvují řeckou školu a zároveň se nechávají na české škole přezkušovat, tedy plní dvě školní docházky zároveň.
Mnoho z nás s tím zkušenosti nemá a tak v rámci komentářů, prosíme, pište své zkušenosti s dvojí školní docházkou, popř. odpovídejte na otázky, které naleznete pod tímto příspěvkem.
Zákon sice stanovuje určitá pravidla, ale s praxí to nemá někdy mnoho společného. Zkušenosti z praxe jsou neocenitelné. Pokud byste našli v příspěvku nějakou nesrovnalost, která se neslučuje se skutečností, napište také do komentářů.
 
Co tedy říká zákon? Pokud má dítě české občanství, ale žije s rodiči v cizině, musí mít v České republice takzvanou kmenovou školu, na které jednou za pololetí a ve výjimečných případech až za dva roky skládá rozdílovou zkoušku. Zkouška vždy sestává z českého jazyka a literatury, ve čtvrté a páté třídě ZŠ ještě z vlastivědy ČR, na druhém stupni z českých dějin a zeměpisu.
 
Každá škola má jiné nároky. Byly i případy, kdy si ředitel špatně vyložil vyhlášku a kromě zkoušky z českého jazyka, která je pro první a druhou třídu jediná povinná, trval i na přezkoušení ze všech ostatních předmětů.
Český jazyk je základem pro všechny ostatní předměty. S češtinou jsou děti pozadu téměř vždy. Slovní zásoba, kterou používají doma, je přece jen odlišná od toho, o čem se učí ve škole. Třeba vyjmenovaná slova - vždyť i české děti řadu z nich slyší poprvé a jejich význam si vysvětlují až ve škole.
Rodiče ale nejsou vždy zkušenými učiteli, aby mohli své děti na přezkoušení řádně připravit. Děti mají spoustu povinností při plnění školní docházky v zahraničí. Představte si, že dítě chodí do školy, některé děti i do frontistiria a ještě k tomu se připravuje na zkoušky z češtiny, zeměpisu a vlastivědy. To je opravdu hodně povinností. Jistě, některým nadaným, pilným dětem to problémy nemusí dělat, ale co ty ostatní, co jen tak-tak prolézají školou řeckou? To je nemožný úkol. Také je důležité vědět, zda existuje možnost, že se s dětmi do České republiky opravdu vrátíte a přestup na českou školu bude nutný. Bohužel v dnešních podmínkách není nic jisté a s touto možností se prostě počítat musí.
 Pozitivní na rozdílových zkouškách je, že rodiče jsou motivováni dítě vzdělávat v češtině a o Česku. Na druhou stranu někteří kvůli nim své děti ani nepřihlásí k českému občanství. Je zajímavá, že pro žáky v Evropských školách je tato povinnost již zrušena. V několika zemích existuje „Česká škola bez hranic“, která se snaží dostat do českého školního systému. Zájem o krajanské školy v cizině roste. Po celém světě jich funguje asi patnáct. Děti z českých rodin vzdělávají hlavně v Evropě, USA a Austrálii. Jedním z nejrychleji se rozvíjejících center je Česká škola v německém Frankfurtu nad Mohanem nebo v Bruselu. Školy se zaměřují na předměty, z kterých se rozdílové zkoušky dělají.
Resort školství uvažovalo o zrušení rozdílových zkoušek pro české studenty, kteří se učí v zahraničí a chtějí přestoupit na školu v České republice. Chtělo tak vyjít vstříc rodičům žáků. Změnit to měla novela školského zákona, kterou však minulá sněmovna nestihla do voleb projednat. Teď již uplynul více než rok a nic se nezměnilo.
 
Jak často jezdíte děti přezkušovat?
Jak náročné jsou zkoušky?
Kolik času věnujete přípravě ke zkouškám?
Existuje systém otázek jako např. při maturitě?
Kolik lidí sedí u komise a jak dlouho to trvá?
Jaké učebnice používáte?
Máte zkušenost s přestupem na českou školu po návratu do ČR?
Máte kontakt na nějakého pracovníka ministerstva školství, který se tématem zabývá a je opravdu ochotný pomoci?
Platí se za přezkoušení?
Máte nějaké negativní zkušenosti s přístupem učitelů?
 
Děkujeme za jakékoliv komentáře k tématu.
Autor článku: Dancha, Korfu / cesivrecku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

31 Comments

  1. Irinulka

    Moc pekny clanek, vystizne napsano, take by me tohle vse zajimalo, budu rada, pokud se nekdo podeli o sve zkusenosti

  2. Dancha

    Myslím, že to, že se již chystalo zrušení tohoto zákona, mluví samo o sobě o nesmyslnosti požadavku na přezkušování. Škoda, že novelu nestihli schválit. Máte někdo jiný názor ?

  3. Irinulka

    Mne prijde moc fajn, ze by mely osoby s ceskym obcanstvim vedet neco o historii Ceska a jazyku. Melo by to tak byt!!! Ale otazkou je, jak je toto prezkouseni prisne… ? Nevim, jestli by treba ucinnejsi nebyl nejaky povinny kurz pro deti.

  4. ostrovanka

    ja jsem se na to ptala nejakeho urednik, jestli by mi to mohl v mailu vysvetlit a on mi jen okopiroval to, co bylo na te http://www.🙁 cesky urednik, podotykam. vic se se mnou nebavil.

    zajimalo by me, jake jsou represe za to, kdyz se na to clovek vykasle. souhlasim s irini, ze by deti mely umet jazyk a vedet neco o cesku, ale treba pro me je nemozne jezdit na prezkusovani na konci ceskeho skolniho roku, nehlede na penize, ktere za to clovek da.

    nekde jinde na nejake diskuzi jsem se ale docetla, ze je to sice povinnost, avsak jeji nesplneni neni nijak postihovano. pry se jedna snad hlavne o deti, ktere byly prihlaseny na nejakou kmenovou ZS. vite nekdo vic?

  5. Dancha

    [4] Asi je to dobrovolně povinné. Doufám, že postihy nejsou žádné. Před třemi lety dokonce existovalo forum rodičů, kde si vyměňovali zkušenosti s přezkušováním. Bohužel už zaniklo.

  6. Alena

    Vazene……
    veci se maji asi takhle. Jestlize jsou deti nastalo prihlaseny v zahranici, ceska skola pro ne neni povinna. Jinak podle meho nazoru, jestlize chci aby moje deti mely i ceske obcanstvi, tak by mely o teto zemi i neco vice vedet a rec je zaklad. Nic neni tak tezke, jak to pisete v prispevku. Kdyz budeme vse videt tak problematicke, tak se ani do niceho poustet nebudeme. Nic neni tak tezke, jak by se zdalo. Me deti delaji obe skoly. Mluvime o 6 a 4 tride. Na prezkouseni jezdime kazde leto. Jestlize se budeme bavit o financni strance, tak povazte , ze deti mam 4. Pracuje jen manzel, je rybarem. Ale je to spise o prioritach, nasi je vzdelani deti, ponevadz jak uznate ceska skola s reckou se nedaji srovnavat. Ale vratme se ke skole eske. Za prezkouseni se neplati a za uebnice tez ne, je ja si pak dokupuji v knihkupectvi ruzne doplnkove pracovni sesity… s diktaty, s vyjmenovanymi slovy. Nepodcenujme nase deti. Jsou jak houby, znalosti do sebe nasavaji…..takze neuznavam ze by deti zijici v zahranici neprisly do styku napr. s vyjmenovanymi slovy. Jestlize mluvite doma i cesky, tak to neni problem. U nas mame knihovnicku plnou ceskych ale i reckych knizek.Deti v Cechach tez nemaji tuseni o tom, co je vyjmenovane slovo, dokud se o tom neuci….. Jinak dite muzete doma ucit sama, podminkou je Vase ukoncene stredni vzdelani.Ucitele na nasi skole jsou fajn a maximalne nam vychazeji vstric. Pozor… az do 9 tridy se delaji zkousky z ceskeho jazyka od 4 tridy tez z vlastivedy, a z dejepisu…… ale co se ceske republiky tyce. Zkousky by se mely konat v pololeti a na koni skolniho roku. Ponevadz jezdime na leto do Cech, tak je delame jen v lete. Kazdy predmet se zkousi hodinku a krome tridniho ucitele sedim uzkousek i ja, zastupce reditele a dalsi dve ucitelky. Nebojte se toho, vse se da zvladnout. na pripadne dotazy rada odpovim……..
    PS. Sofi i Adam zatim vse zvladaji za jedna………..
    Alena

  7. Dancha, Korfu

    Moc děkujeme Aleno ! Jste první, kdo se podělil o své zkušenosti. Nedivte se, že to vidíme jen černě, doteď nám nebyl schopný nikdo nic vysvětlit. Pracovník ministertva ostrovanku odkázal na ubohé www stránky ministerstva a odmítl komunikovat. Můžete nám na sarah@cesivrecku.cz poslat vaši emailovou adresu pro případnou komunikaci? Přejeme hodně štěstí!

  8. Monísek

    Milé dámy, pokud bych se s vámi měla podělit o své zkušenosti se studiem na dvou školách, tak u nás je to následovně: mé děti navštěvují také dvě školy, ale nedělají zkoušky, prostě si na “chvíli” sednou do lavic a učí se jako ostatní děti. Jedná se o syna – 6. třída a dceru – 1. třída. Jak to myslím? Vzhledem k tomu, že mé děti mají trvalý pobyt v ČR i v Řecku (vím, že by to tak nemělo být, ale mám k tomu své důvody), když dítě, které je hlášené k trvalému pobytu dosáhne šesti let musí jít k zápisu. Dle informací, které mám. Tedy syn šel k zápisu (v lednu) do školy, kterou jsem si vybrala. Byl klasicky zapsán do třídy a dostal třídní učitelku. Bylo domluveno, že studuje v zahraničí a bude mít speciální docházku. Před začátkem první třídy mi rodiče vyzvedli všechny knihy (já si je od školy kupuji, jelikož do nich dětem píši, ale není to podmínkou) a jsem v kontaktu s pí učitelkou (škola má webové stránky) o způsobu učení. První třída byla trochu oříšek, ale máme to za sebou. Jelikož pracuji během léta v Řecku a nemohu cestovat, domluvila jsem se školou, že bude tzv. přezkušován v zimě. Záleží na domluvě se školou. Jak zde uvádíte, je třeba být přezkušován minimálně 1x za dva roky. Učíme se tedy doma a když jedeme do ČR – obvykle v lednu – zajdu s dětmi do školy, pozdravím se s učiteli dětí, vyzvednu rozvrh, dokoupím sešity a pomůcky na výtvarnou východu, dám dohromady cvičební úbor a děti jdou normálně do školy. Každé ráno po celou dobu, co jsme v ČR. Zjistila jsem totiž, že když dítě ví, že půjde do školy a bude při vyučování, je ochotnější se se mnou celý rok učit. Tím pádem není přezkušováno, jelikož si ho učitelka vyzkouší normálně během hodiny. Nevím, zda to vysvětluji dost dobře, tedy – tuto zimu bude syn v šesté třídě a bude sledovat učivo šesté třídy. Když s ním bude učitelka spokojená, znamená to, že ho může ohodnotit i za předchozí rok. Na konci ledna tedy dostane zpětně i vysvědčení za pátou třídu + za 1. pololetí šesté třídy. Je pravda, že ve vyšších třídách záleží velice na jednotlivých vyučujících, někteří mají pocit, že dítě by mělo zvládnout všechny předměty a to plně. Loni jsem tedy po této zkušenosti musela několika kantorkám vysvětlovat, že studuje na jiné škole (neválí se mi doma) a že nemůže znát učivo za celý školní rok. Nebo že to, co oni berou v září, mají v Řecku až v dubnu, ale do konce školního roku se to vyrovná (to se mi stalo např. v matematice či v angličtině nebo na počítačích). Když jsou v české škole, účastní se i jiných aktivit jako třeba ve třetí třídě to bylo celou zimu plavání, ve čtvrté bruslení. Chodí se třídou do divadla, kina, dostávám nabídku na školu v přírodě apod. Vždy jim donesu řecké vysvědčení (přeložené) a dostanu to české. Od první do čtvrté třídy mi dokonce v pololetí učitelka hodnotila syna ze všech předmětů, od páté známkuje jen češtinu, dějepis, zeměpis a ostatní proškrtává. Ale on tam sedí a poslouchá. Myslím, že mu to dělá dost dobře, jelikož každodenní učení mezi dětmi je samozřejmě mnohem účinnější než naše víkendové učení doma (když má hotovou školu řeckou). Je na něm vždy vidět velký pokrok. Jedinná stinná stránka na celé věci je, že když jsme měsíc či měsíc a půl v ČR, tak se odpoledne učíme VŠECHNY ŘECKÉ PŘEDMĚTY, aby nezamešlav ve škole řecké. To nás trochu zmáhá:o)), ale zatím to jde. Pokud budete mít ještě nějaké dotazy, klidně se ptejte, snad dokáži odpovědět… Přeji příjemný večer!

  9. ostrovanka

    [9] monisek: vyresilas to fakt salamounsky. muzes odjet na 2 mesice v zime do cech a nemas spatne svedomi z toho,z e tahas deti ze skoly, ba naopak, prinese jim to uzitek. super. a co na to rikaji v recke skole? nemaji s tim problem?
    taky jsi asi narazila na vstricnost z ceske strany, ktera asi nebude uplne vsude. diky za info a at se vam nadale dari!!

  10. Dancha, Korfu

    Ano, také mě zajímá, Monísku, jak se na to koukají v řecké škole. Vím, že tady nechtějí pouštět děti ani týden mimo školní docházku. Natož 2 měsíce. Co na to říkájí ? díky za odpověď

  11. Dancha, Korfu

    A ještě by mě zajímalo, píšeš o tom, že první třída byl oříšek, z jakého důvodu? díky moc !!!

  12. krupi

    Mile damy,
    muj syn, ktery dovrsil v cervu 6 let byl predvolan v Cechach k zapisu. Protoze nas trvaly pobyt je v Recku, sla jsem a nahlasila tuto informaci skole, ktera pozvanku k zapisu poslala. Vysla mi vstric a nabidla tuto variantu: diteti se da odklad jeden rok, osvoji si krasne recky jazyk, ktery je pro ne nejspis dulezitejsi (vzhledem k tomu, ze zijeme v Recku) a “nastoupi” do ceske skoly o rok pozdeji. Dostane vsechny knizky zadarmo, po dorozumeni s tridni ucitelkou se probrana latka a cviceni bude pravidelne posilat pres mail. Syn bude jezdit alespon jednou rocne na prezkouseni. Dulezite je podotknout, ze tento program je mozne kdykoliv prerusit!!!Pani ucitelka me utvrdila v tom, ze kdykoliv si budeme myslet, ze nestihame, nebo toho je na nas moc, nebo proste bez jakehokoli udani duvodu muzeme ceske studium prerusit. Samozrejmosti zustava to, ze dite navstevuje reckou skolu. Diky za pekny clanek a spoustu informaci! Preji vsem dvojjazycnym rodinam silu a vytrvalost v tom, co chceme svym detem predat, naucit ci je jen povzbudit v zajmu naucit se toho tak moc. Ale myslim si, ze je to jen a jen dobre. Maminka mi vzdycky rikala, ze jedine, co ti nikdo nemuze vzit jsou znalosti!!!

  13. Dancha, Korfu

    [13] Díky Krupi ! Chápu to dobře, že bude dělat všechny české předměty ? Ne jenom češtinu a později vlastivědu a zeměpis, ale všechny zároveň s českými žáky, tedy po mailu ?

  14. Monísek

    Pro Dascha: Otázku ohledně uvolňování dětí z řecké školy řesíme dohodou. Zatím nám to vždy vyšlo. Samozřejmě nás zpočátku jiní rodiče strašili, že to není možné, že budou mít absenci, ale když jsme řediteli vysvětlili, že dítě (letos už obě děti) budou chybět z důvodu, že studují školu v ČR a přinesou vysvědčení, nevadí jim to. Podmínkou je, aby děti neměly “díry” v řeckých předmětech. Takže po dobu, co jsme v ČR je to náročnější v tom smyslu, že když se dítě vrátí v poledne z české školy (kde většinou nemá žádné úkoly nebo má málo), tak pak probíráme všechny řecké předměty. Loni jich např. bylo jedenáct (5. třída). Vzhledem k tomu, že to nejsou předměty, které bych já znala jako dítě, je pro mne těžší je učit někoho jiného. A ke druhé otázce: proč byla první třída oříšek? Jelikož když syn začal s 1. třídou v Řecku, tak současně odpoledne měl učivo 1. třídy české. Čili ve škole se např. naučil řecké “ita” a doma pak české “n” a nechápal, jak to, že to pokaždé znamená něco jiného apod. Byla to docela legrace, tedy zpětně :o)) , ale přes strašení jeho řecké paní učitelky, že tímto způsobem nebude umět číst a psát ani řecky ani česky (také mí doporučovala odklad české školy), se nic takového nestalo. Zvládá oboje. Čím je starší, tím více se předměty obou zemí prolínají a částečně shodují. A je docela legrace sledovat syna, když v řecké škole probírají nějaké téma, které jim bylo v ČR vysvětlováno jinak, jak si to najednou pamatuje a začne pí učitelce oponovat a říká jí, že jinde se to učí jinak. Pokud nic jiného, tak mu to alespoň ukáže, jak je mnoho věcí relativních a kolik různých pohledů může na jedno téma být a to si myslím, že není nikdy na škodu. Mít otevřené oči všemu novému a hledat nové cesty.

  15. Monísek

    Omlouvám se, samozřejmě jsem měla na mysli písmenka – řecké “ita” a české “H”, chybička se vloudila :o((

  16. nada

    Zaujala mne predchozi diskuze ohledne vyucovani cestiny a vubec ceske skoly. Hledala jsem trochu na netu, ponevadz mne za celou tu dobu meho pobytu tady v Recku ani nenapadlo, ze bych mela deti prihlasit i k Ceskemu obcanstvi a pak i treba do ceske skoly a pak tedy jezdit na prezkouseni (a to jsem tu jiz 13 let a mam ctyri deti!). Na strankach ceskeho velvyslanectvi je par informaci (oficialnich), tady je link:
    http://www.mzv.cz/athens/cz/vzajemne_vztahy/informace_pro_krajany/upozorneni_statnim_obcanum_cr_zijicim_v.html

    Bohuzel me deti neznaji cestinu, jen malililinko maji neco odposlouchane. Nevim, proc, ale nemluvila jsem na ne, kdyz byly male a ted je trochu pozde se obavam. Chtela bych to ale dohnat. A alespon u dvou mensich (5,5 – 2,5 roku) je zapsat i do ceske skoly a uvidim, jestli budu moct neco udelat i pro ty starsi (5ty rocnik a 3. rocnik ZS)?
    Ma nekdo z vas nejake doporuceni?

  17. krupi

    [14] mila Dancho, pochopilas to dobre! Bude delat vsechny predmety. Jelikoz bude nastupovat do ceske skoly o rok pozdeji, tak jsem si myslela, ze predmety jako je matematika bude ovladat dobre. Bude to jen o tom, ze se bude muset vyjadrit cesky az bude odpovidat. Naucit se nove vyrazy apod. Ted, po 2 mesicich zkusenosti z recke skoly si myslim, ze se toho bude muset doucit mnohem vic!!! jelikoz se probira v podstate jen recky jazyk-pismena, psani, cteni a neco malo z matematiky- pocitani do 10 a znamenka vetsi-mensi-rovna se. Zadne rozvijeni osobnosti, zadne nadhozeni urcite problematiky, ktera v detech vyvola zajem se o neco podelit,……….ani rozvrh se nenodrzuje- na rozvrhu je napsano 6 predmetu a kazdy den je jen 1- a to “glossa” (jazyk). Deti v cechach sice jeste ted (jak jsem se dozvedela) rozcvicujou ruku-tzn. ze pisou vlnky, kolecka, trojuhelniky aj., ale maji pestry denni program, ktery jim moc zavidim a s nostalgii vzpominam na svoje skolni roky na zakladni skole.Kazdy den jsem se tesila do skoly, pac jsem vedela, ze se tam deji zajimave veci a premyslela jsem :” co asi ta nasi pani ucitelka na dnesek vymyslela?”. Tady, porovnavajic chut sveho syna jsem trochu zklamana,…….doma se deje spousta veci, o kterych by treba i rad mluvil ve skole ,ale skola je jednostranna a v podstate nudna instituce.Jak je mozne, ze doma se toho nauci mnohem vic, nez ve skole,…….nemelo by to byt obracene? Nevim, treba je to jen zacatek a ucitel ceka na to, az si deti na tu zmenu, ze chodi pravidelne do skoly zvyknou,…….aby se mohly rozvijet i psychicky- vzdyt skola preci neni jen o tom aby nas naucila cist, psat a pocitat,ne? Nechci byt pesimista, !!!Ve tride, kde je jen 6 deti se preci muzou dit zazraky. Ucitel, ktery ma opravdu chut male deti neco naucit ,z nich muze udelat hvezdy zarici na nebi!!!tesim se na dalsi prispevky a preji vsem dobry den.

  18. krupi

    [18] krupi přeji ti, ať se to zlepší. Já si zase ze školy pamatuji spíš ty vztahy, jak jsme se k sobě chovaly jako děti, kámošky a tak. Můžu říct, že to vlastně ve vzpomínkách převažuje. Učivo si nějak nepamatuji 🙂 Škola je i o učení komunikace, řešení konfliktů a navazování přátelství. Tak doufejme, že alespoň tady je to jedno, jestli v Česku nebo Řecku. Co říkáš?

  19. dancha

    Oprava komentář č.19 dancha píše odpověď krupi

  20. dancha

    Oprava komentář č.19 dancha píše odpověď krupi

  21. ostrovanka

    [19] souhlasim 100%!!!! ja mam strasne spatne vzpominky na skolu ne kvuli ucivu, to si asi nepamatuju, ale kvuli soudruzkam a detem, ktere me sikanovaly, protoze jsem nezapadala do jejich predstav…

  22. Petra

    Moc jsem se dozvedela a asi tu skolu v Cechach zkusim, jen me napadlo. Ziji na Korfu a neslo by najit ucitelku cestiny, pozbirat par deti a treba kazdou sobotu se sejit a poslat deti ucit cestinu, vim, ze to neni poradna skola, ale myslim, ze by to detem hodne pomohlo. Jen nevim jak to mam udelat a kde najit ucitelku?

  23. Michaela

    neexistuje nejaka ceska skola v Recku?nebo neuvazuje se o tom,ze by se zalozila?kdyz to funguje v jinych zemich,proc by nemohlo v Recku?

  24. Kiara

    Právě jsem se vrátila z Čech. Nechala jsem se inspirovat a svou starší dcerku jsem nechala zapsat do české první třídy. Dostali jsme plnou tašku učebnic a dcerka je nadšená. Právě chodí i tady v Řecku do první třídy. V české škole byli moc vstřícní a domluvili jsme se na přezkoušení z učiva prvního ročníku příští vánoce.

  25. tak to vidim ja

    My taky chodime soucasne do recke i ceske skoly, (1. trida), taky jsme si vzdycky myslela, ze nase ceske skolstvi je neprekonatelne, jo, nase pani ucitelky jsou kreativnejsi, a na deti nikdy nekrici, tak jako tady, ale tot vse, skolam chybi prostredky, ucitelum motivace, ctyri hodiny vyucovani denne u prvnacka jsou zalostne malo, chybi anglictina (tu tady v recku mame 5 hod/tydne), skolni strava ikdyz stoji jen 16 kc, je voda s maggi, toaletnak si nosime z domu, v druzine nam ukradli botasky (nike), ostatni totiz maji jen cinske krosky, v kantyne prodavaji same jedovate cukroviny, sladke stavy a cukroviny… Chci rict, nepodlehejte iluzim!

  26. ostrovanka

    [26] souhlasim. je to hlavne o konkretni skole a o jednotlivych lidech. nic neni cernobile. ja s reckou skolou sice spokojena nejsem, ale kdo rika, ze bych byla s ceskou?

  27. Michaela

    Dobrý den, prosím o rady. Syn mi nastupuje teď v září do české školy a na jaře plánujeme stěhování na Krétu. Jsem z toho dost rozpačitá, jak to bude fungovat. Můžete mi prosím napsat nějaké rady, co mě čeká a jak bych měla postupovat? Musím někde zažádat a nahlásit změnu bydliště? Děkuji za Vaše odpovědi.

  28. Eva

    [6] Mila Aleno,

    dovoluji si okomentovat tvou chválu ohledně ježdění
    do české školy s dětma žijících v zahraničí na přezkoušení Čj a dějepisu .

    JÁ S TÍMTO ZÁKONEM NEJSEM SPOKOJENÁ.
    Proto Vám popíšu můj příběh
    –Odstěhovali jsme se do německa kde jsem se také za němce vdala. Pro děti staré 8 a 11 let to byl ze začátku šok ale postupně se ve speciální třídě DAZ pro děti z ciziny nemluvící německy rychle naučily mluvit a psát. Ta malá začala mluvit německy do 3 měsíců a ta starší až tak po půl roce.Té starší se ten první rok velice stýskalo po vlasti a byla smutná což ostatně já také.Po usilovné práci německých pedagogů, byly teprve pak děvčata přiřazena mezi ostatní děti. Učily se často i o víkendu a dneska je ta malá na gymnasium a velká na střední škole. Takže to holky zvládly . Ale bohužel kvůli doučování čestiny a dějepisu pro přezkoušení v Čechách docházelo u nás doma k dohadům. Děvčata byla vyčerpaná už z německé školy a když jsem se doma snažila hrát na paní učitelku ( jsem vyučená malířka porcelánu) a o víkendu nebo ve volném čase jim předložila učebnice z Čech tak docházelo k hádkám a učení odmítly.
    Také sjem byla pozvaná do školy, že mají podezření, že kvůli mému vlastenectví děti doma nutim navíc k učení a přetěžuji je češtinou ve volném čase což je v německu zakázané. Mladší dcera se uzavřela do sebe do Čech jezdit nechce a nekomunikuje semnou. Můj manžel byl výukou doma tak otrávený, že si našel jinou ženu která na něj měla čas a semnou se rozvedl.A protože jsem pracovala v jeho firmě dal mi výpověd z práce……..Zůstala jsem sama.. Na přezkoušení musim jezdit ještě 3 roky s tou mladši dcerou a doufám že to se čtyřkama nějak prolezeme ale nutit jí k učení nebudu. Všechny evropské země tento teror povinné výuky pro mateřskou zem už zrušily. Nebo v každém městě v německu má každý stát svého učitele a ty vyučují dále děti v jejich německé škole, jejich rodný jazyk. Toto navrhuji i já a aby byla tato zatěžující povinost rodičů učit děti doma zrušena.

    Eva

  29. ostrovanka

    [29] uf, evo, to je sila. souhlasim s tebou. melo by to byt dobrovolne. ja jsem se ptala na MZV a tam mi sdelili, ze je to sice povinne, ale pokud to nekdo nedodrzi, zadne saknce z toho neplynou. drzim ti palce, at se cela situace zase zlepsi. pro vas vsechny!

  30. maria

    prominte, ale pokud dite plni dochazku v recke skole, ceska skolni dochazka NENI povinna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *