Korfské víno

9
278

rodiny Grammenos

 

Ačkoliv tradice pěstování vína byla na Korfu v předbenátském období opravdu nezanedbatelná, zastínilo ji v pozdějších dobách pěstování olivovníků, které se stalo hlavním zemědělským odvětvím. V dnešní době se víno stále ještě pěstuje, ne však zdaleka v takové míře. V tavernách si můžete domácí víno objednat jen jako rozlévané, místní obyvatelé je distribuují v plastikových lahvích od vody. Jeho kvalita zpravidla nebývá nejvyšší.

I zde ovšem existují výjimky. Jednou z nich je rodina Grammenos z vesničky Sinarades na západním pobřeží. Pěstováním vinné révy a výrobou vína se zabývá již přes padesát let. Na téměř třiceti hektarech zde pěstují vinnou révu výtečné kvality a ročně vyrobí okolo 100 000 litrů vynikajícího bílého i červeného vína.

 

Jejich, převážně červené, víno piji s chutí již několik let, pokud mi na to zrovna stačí finance. Když jsem vkročila k nim na pozemek, ze kterého je překrásný výhled na skalisko před Ag. Gordis. Přivítal mě za stolem v chladném sklípku švarný muž jménem Achilles. Vyprávěl mi o procesu výroby vína, dával mi ochutnat víno v různém stádiu zrání a vysvětloval, jak velký je účinek etikety: „Víš, je to jako se ženami. Když potkáš krásnou ženu, všimneš si jí, a teprve potom poznáš její charakter. Ale když se ti nelíbí, ani se nesnažíš zjistit, jaká je…A tak je to i s lahví vína. Když tě nezaujme na první pohled, nezkusíš, jaké je v ní víno…“ A je pravda, že eitkety vína Grammenos jsou krásné.

Víno Oikogeneia Grammenou se dá zakoupit ve větších supermarketech nebo specializovaných obchodech, kterým se říká „Kava“. Nejedná se o nejlevnější záležitost (lahev 0,7l stojí okolo 7,50 eur), cena však v tomto případě odpovídá kvalitě.

 

A jaké víno pijete nejraději vy?

 

Pavla Smetanová

 

Sdílejte
Předchozí článekVícejazyčné manželství
Další článekV horách
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

9 KOMENTÁŘE

 1. Víno Grammenos určitě vyzkouším. My pijeme víno, které si sami vyrábíme. Musela jsem si na něj zvyknout, ale teď už mi chutná a hlavně po něm nebolí hlava, protože není plné chemikálií. Zajímalo podle čeho se pozná kvalitní víno..?

 2. [1] urcite je nejlepsi pit domaci vino, protoze vis, co v nem je, o tom neni pochyb. my tuhle moznost nemame, pijeme vsecko mozne a zkousime, co nam vyhovuje.
  s tim vinem je to zvlastni, zrovna grammenos jsem objevila jako nejlevnejsi v dimitre, i kdyz ta je za normalnich okolnosti nejdrazsi.

 3. Máme rádi spíše sladší vína a tak kupujeme v Řecku většinou klasiku Apelia, Alexandr, Imiglikos atd.
  Nejlepší víno jsme ale koupili na Korfu ve vesnici Makrades nemělo ani etiketu, jen na skleněné láhvi fixkou nápis NATURAL SWEET. A bylo tak lahodné, že jsme neváhali si pro něj dojet ještě jednou…

 4. Po víně v Čechách jsem měla vždy kocoviny úporné. Zvlášt po tuzemských vínech. Nevím, jak je to možné, ale v Řecku se mi nikdy nic takového nestalo. To asi ten mořský vzduch k tomu. Možná mi bylo zle spíš z té začouzené knajpy. 🙂

 5. [4] mne vzdycky taky bylo z ceskych vin spatne, ale letos jsem se k nim bhud propila nebo se zlepsila jejich kvalita. fakt to bylo docela prijemne. ale zacouzene knajpy a jejich lacina vina mi taky nesedi. v knajpach vyhradne pivo…

 6. Četla jsem Vaši knihu o Řecku. Je psána velmi milým slohem. Zajímaly by mne Vaše další osudy, jak velké už máte děti, o nichž jste ve své báječné knize psala.
  Moc se mi líbilo, že jste, jaká jste. Nechcete zveřejnit Vaši fotku? Vždyť jedna, nic moc, se zde ukazuje pravidelně. Pište , kniha se velmi líbila. Lucka Wernerová

 7. Přeji krásný den a skládám poklonu. Píšete velmi dobře a čtivě, doufám, že vaši knihu něklde splaším. Hezký den K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno