Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Krásná práce, která mi dodává energii.

Rate this post

Rozhovor s Evou o bylinkářství a jiných věcech..

 • Evo, jak dlouho žiješ v Řecku?

V Řecku trvale žiji 8 let a z toho na ostrově Korfu 7 roků

 • Kdy a jak jsi přišla na to, že tě baví bylinky a příroda?

K přírodě mě to  táhlo odjakživa a až nemoc blízkého člověka mě přinutila zkusit jiný způsob léčby než je klasická medicína. V případě mého syna, který měl časté hnisavé angíny jsme zkusili homeopatii a od té doby jsme už žádná antibiotika nepotřebovali. V mém případě mě donutilo najít vhodný krém na obličej, který  mi pomůže s mojí velmi citlivou pletí se sklonem k akné, jelikož žádné drahé krémy z lékárny mojí pleti neprospívaly. A tak jsem napřed pomohla sobě díky bylince,  která nám tu roste a je i mou nejoblíbenější bylinkou – divoký měsíček, který léčí mnohá onemocnění kůže

.

 • Co všechno vyrábíš?

Vyrábím z divokých bylinek krémy, olejíčky a mýdla

 • Jsou na Korfu možnosti získat suroviny na výrobu?

Příroda je tu úžasná, po celý rok nám daruje mnoho druhů bylinek a surovin, které v Česku nejsou a hlavně je tu panenská příroda.

 • Je v Řecku bylinkářství rozšířené?

Určitě ano, pokud se někdo zajímá o bylinky, snadno pozná spoustu stejných nadšenců.

Ale na druhou stranu spousta místních obyvatel nemá tušení, co jim to tu roste za poklady.

 • Je v obchodech možné najít mnoho bylin?

Naštěstí už i v supermarketech vidím mnoho bylinek, protože malým obchůdkům krize nepřeje a tak jako mnoho jiných i ony skončily.

 • Je na internetu hodně informací?

Ano, v dnešní době není problém sehnat na internetu informace ohledně bylinek.

 • Kolik hodin denně ti práce zabere?

Je to krásná práce, která mi dodává energii, takže nepočítám kolik hodin mi zabere. Napřed za slunečného počasí sbírám měsíček a ten potom večer zpracovávám. Já používám pouze okvětní lístky, takže je to celkem práce s velkou trpělivostí a ten potom maceruji v olivovém nebo mandlovém oleji minimálně měsíc. Z olivového extra panenského oleje dělám mýdla, která minimálně 2 měsíce musí dozrát. Takže práce na každý den je hodně, k tomu s radostí zkouším nové recepty a ty předávám díky facebooku dál a píši o nich.

 • Myslíš, že ti tvá záliba pomohla k větší integraci do Řecka?

Ano, dříve jsem snila, že se jednou vrátím do Česka jak syn tady dostuduje, teď už to vidím jinak. Je velmi důležité si v nové zemi najít hobby, práci, která tě naplňuje a pokud to děláš s láskou a pokorou, výsledek se určitě dostaví.

 • Je současná ekonomická situace v Řecku příležitostí k novému podnikání?

Současná ekonomická situace v Řecku k novému podnikání nepřeje. Co se týká informací, chce to hodně trpělivosti, stále nové zákony a daně nejsou lákadlem k podnikání v Řecku.

 • Ovlivňuje tě nějakým způsobem turistická sezóna, je poptávka větší?

Ano ovlivňuje, díky turistickýmu ruchu a lidem, kteří se v něm pohybují je poptávka v sezoně o mnoho větší.

 • Co bys poradila někomu, kdo se teprve snaží zapustit kořeny a hledá náplň svého života?

Ze své zkušenosti doporučuji v první řadě nesrovnávat a říkat si, tak tohle by se mi v Česku nestalo atd.. Je to velká změna odejít do jiné země a je důležité mít i tuto zemi rád, jelikož láska k jednomu člověku (ikdyž láska hory přenáší) nestačí! Je tu spousta jiných zvyků a způsob myšlení. Všechno má svůj čas a určitě je dobré se snažit zapojit do řeckého systému a snažit se s citem stále rozvíjet.

 • Žiješ ve městě i na vesnici, kde se ti líbí víc?

Bohužel převážně žiji ve městě a život na vesnici mi moc chybí, ale když je hezké počasí tak jsem hodně v přírodě i podnikáme pěší výlety tady na ostrově.

 • Jsou lidé ve městě a na vesnici rozdílní?

Řekla bych, že lidé na vesnici nemají tolik času se věnovat televizi a díky krizi se i hodně lidí vrací z velkých měst na vesnice, kde si mohou vypěstovat různé plody a tak hodně lidí tráví spoustu času na svých pozemcích. Ve městě si lidé na sebe vždycky najdou čas v nějaké kavárně, které tu jsou na každém kroku.

 • Co si myslíš o bio potravinách na Korfu?

I na ostrově jsou snadno k dostání jak v supermarketech tak i na trhu bio potraviny a věřím, že jsou kvalitní.

 • Kde nakupuješ nejčastěji potraviny?

Nejčastěji nakupuji potraviny v supermarketu, ale to si prosím nepředstavujte nějaký velkých obchod jako ve velkoměstech. Tady na ostrově jsou obchody menších rozměrů. Ovoce a zeleninu nakupuji na trhu a moc ráda vyzkouším i doma vyrobené produkty.

 • Máš nějakou speciální bylinku na uhranutí? V Řecku se na to dost věří.

Ve Feng Shui Akademii jsem se naučila používat sůl k čištění energie prostoru, tak tuto metodu používám já. Jinak na uhranutí se používá šalvěj, ta tu roste po celý rok.

 • Zajímají se o tvé výrobky místní Korfané nebo spíše cizinci?

Ano i místní obyvatelé se vracejí a kupují moji přírodní kosmetiku a cizinci díky cestovnímu ruchu a internetu.

 • Řídíš se při sběru bylinek úplňkem či obdobím, hodinami?

Ano, řídím a věřím síle úplňku! Při sběru například měsíčku musí být slunečné počasí a v poledne jej sbírám. Také věřím, že divoký měsíček, který je stejně jako já milovníkem slunce, by mohl mít větší účinnost než měsíček v Česku.

 • Začala jsi využívat jíl, co je na něm zvláštního?

Jíl se nachází na několika plážích na Korfu. Jedná se svým způsobem o minerální složení, které si namíchala příroda sama. Jíl je přírodní materiál bohatý na minerály pocházející z rostlin, živočichů, vody, půdy… Je neuvěřitelným pomocníkem nejen v péči o pokožku, ale také celého těla i vlasů. Je vhodný pro mastnou pleť, podrážděnou pokožku se sklonem k akné, podpůrný prostředek při ekzémech a lupénce. Je silně detoxikační, odstraňuje toxiny a odumřelé kožní buňky, kůži omlazuje, zvláčňuje, vyhlazuje vrásky, pomáhá při celulitidě. Pokožka je po jeho použití sametově hebká. Jíl má schopnost vyhledat přesně místo na pokožce kde má působit a absorbovat nečistoty.

 • Který výrobky jsou mezi lidmi nejoblíbenější?

Jsou to ty, které nejvíce lidem pomohájí: měsíčková mast a třezalkový olej

 • Pomohla ti tvá záliba k většímu sebevědomí?

Ano, ale hlavně mi pomohla poznat mé poslání.

 • Jaké je tvé nejoblíbenější místo na Korfu?

Je jich více a jsou to kouzelná místa, kde moc lidí nepotkáš.

 • Existuje mnoho knih o bylinkách v řečtině?

Ano, existuje a je důležité, aby knihu o bylinkách v Řecku napsal někdo kdo tu žije, protože v přeložených průvodcích o bylinkách jsou někdy informace, které se nezakádají na pravdě.

 • Existují nějaké vzdělávající kurzy?

Tady na ostrově jsou úžasní lidé, kteří dobrovolně předávají své znalosti 1x týdně od října do května v gymnáziu. Jsou to odpolední kurzy jak jazykové (ruština, angličtina, japonština) až po hodiny astronomie, zdravovědy, společenské tance….

 • Čerpáš ze zkušeností místních obyvatel?

Ano, ráda se učím nové věci a navzájem si místní babky kořenářky pomáháme.

 • Zabývají se místní lidé ochranou přírody, nebo si jí moc neváží?Mají děti ve škole přednášky o ochraně přírody, učí se ji chránit?

Jsou tu tací, kteří se zabývají ochranou přírody, ale bohužel i tací, kteří si neuvědomují jak škodí přírodě i sobě, když stříkají olivové háje nebezpečnými postřiky, které mají zničit škůdce oliv, bohužel si neuvědomují, že se to dostane do půdy i do do vody……  Proto je vždy dobré vědět, kde je bezpečné sbírat bylinky. Ve školách by se mohli více zaobírat touto tématikou. Myslím, že je potřeba si přírody více vážit, vzdyť nám toho tolik dává a žádá pouze respekt!!!

Evo, moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!

odkaz na Evin facebook : Nevastibio.eu

POZOR SOUTĚŽ :

pro první 3 odpovědi na otázku máme balíček přírodních mýdel z extra panenského olivového oleje

Otázka: co znamená název :    N EVA  STIBIO (latinský název)

Odpovědi pošlete na náš email: sarah@cesivrecku.cz

 

9 Comments

 • Iveta
  Posted 10.11.2014 at 14:06

  Moc hezky clanek. Vyzaruje z nej slunicko a bylinky.

  Odpovědět
 • heimat
  Posted 10.11.2014 at 14:29

  Díky za článek.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 10.11.2014 at 15:14

  Krásné, Díky Evo za tak pozitivní náhled na věc. Myslím, že jsi zářný příklad toho, jak se člověk může v cizině integrovat, když si najde něco svého. Super!! Mc ti fandím a přeju hodně úspěchů!!

  Odpovědět
 • Milejdy
  Posted 10.11.2014 at 18:13

  Taky jsem si početla hezká slůvka a musím složit poklonu!Bravo…..Pokračuj v tom dále a máš můj obdiv,Evo!!!

  Odpovědět
 • Zuzana
  Posted 10.11.2014 at 23:11

  Moc pekny clanek!

  Odpovědět
 • Martina
  Posted 11.11.2014 at 7:11

  Evo, jen pokračuj v tom, co tě baví, vím, že jsi bojovník a poctivec, a to se cení. Hezký rozhovor.

  Odpovědět
 • SARAH
  Posted 11.11.2014 at 8:56

  PŘÁTELÉ, JEŠTĚ MŮŽETE ZKUSIT ŠTĚSTÍ A ODPOVĚDĚT NA SOUTĚŽNÍ OTÁZKU NA VÝŠE UVEDENÝ EMAIL. ČEKÁME JEŠTĚ NA 3.SPRÁVNOU ODPOVĚĎ. VY, CO JSTE SE NAPSALI CHYBNOU ODPOVĚĎ, ZKUSTE JEŠTĚ JEDNOU!!!!!!!

  Odpovědět
 • skyla
  Posted 11.11.2014 at 9:12

  Tak to je opravdu po dlouhé době pozitivní člověk. Supr dupr! Úplně čerstvý vzduch mezi nás zavál. Fakt mě to nabilo pozitivní energií. Díky Evo! Přeju štěstí.

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 12.11.2014 at 17:50

  Já si vždycky vzpomenu na voňavé písničky “Paní má se má, voní mátou…” a “Ty jsi má, levandulová”…. a při tom si stříknu růžovou vodu od Evy, nebo si máznu měsíčkový krém… My Korfani jsme moc rádi, že tu máme naší mladou a krásnou babku kořenářku. 🙂

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5