Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mikuláš

Rate this post

Mikulášská z ostrova

Ve smíšených rodinách občas nastávají trošku kulturní problémy především v čase vánočním. Jak mám vysvětlit Janýskovi, jaký je rozdíl mezi Svatým Basilem (Agios Vasilis), který nosí dárky v Řecku, Ježíškem, na kterého, jakožto nosiče dárků, jsem ho věřit nenaučila, Father Christmas, který tu nosí dárky v anglických rodinách a my na jeho besídky býváme pozváni, a Svatým Mikulášem, na kterého jsem ho pro změnu věřit naučila?

Rozhodla jsem se tedy před několika lety, že tou mystickou osobou bude jen Mikuláš. Father Christmas a Agios Vasilis jsem zavrhla a vysvětlila mu, proč se slaví Vánoce a že dárky kupují rodiče, ale s tím Mikulášem, to je prostě taková nostalgie.

Samozřejmě tady ale žádní Mikulášové nechodí. K nám tedy musí chodit Mikuláš úplně tajně, aby ho nikdo neviděl. Musím s uzarděním přiznat, že se mi Mikuláš docela hodí jako nástroj k vydírání. Jednak je Janýsek šťastný, že má to privilegium být polovičním Čechem, (k Řeckým dětem totiž nechodí) a za druhé v obavách, aby Mikuláš skutečně dorazil, začal spát konečně ve své postýlce. Ve svém věku už ale letos začal trošku pochybovat, jestli ho s tím Mikulášem tak trošku nelakuju. “Jaké má Mikuláš telefonní číslo?” zeptal se po mojí hrozbě, že mu zavolám, ať nechodí. “Nula nula nula nic,” odpovídám. Janýsek zmateně vytáčí tři nuly a ptá se, co je to nic… Dostává mě do úzkých. Vytáčím číslo své české kamarádky tady na ostrově a ptám se jí, zda-li je asistentka pana Mikuláše. Okažitě chápe a bryskně se ujímá své role. Bere si Janýska k telefonu a vysvětluje mu, že Mikuláš dorazí, ale jen k dětem, které spí ve své postýlce a poslouchají rodiče. Janýsek překvapením ani nedutá. Poté bez protestu odchází spát a ještě se ujišťuje, jestli by Mikuláš opravdu nepřišel, kdyby se v noci přece jen probudil a chtěl přijít k nám. “Nevím,” odpovídám mu, “ale já bych to neriskovala”. “Já taky ne,” říká zádumčivě Janýsek a spí celou noc až do rána.

V předvečer Mikuláše spolu kujeme pikle a abychom si pojistili, že Mikuláš dorazí, pečeme mu společně štrúdl. Janýsek mu pak ještě píše dopis, že ten štrúdl je pro něj, kus pokládáme na talířek a společně s dopisem a dvěma holinkami ho neseme na balkon. Protože ale Mikuláše nesmí nikdo vidět, musíme mu nechat volný prostor a odcházíme všichni na procházku. Když se vrátíme, v holinkách jsou dárky. Jeden pro Janýska, druhý pro Ofelii, která tomu ještě moc nerozumí, jen od té doby nechce zázračné holinky pustit z ruky.

Dnes se slaví svátek sv. Nikolase. Zvony na kostele bijí jako na poplach, ulice jsou posypané lístky vavřínu a v kostelech se zapalují svíčky v několikanásobně větším množství, než obvykle.

Janýsek přichází ze školky a hlásí: “Mikuláš neexistuje. Říkal mi to Alex. Prý je to jenom moje fantazie…a taky české děti nemůžou mít něco, co nemají ty řecké.” Už nemám sílu se dál zaplétat, nechávám jeho komentář bez odpovědi a tiše si povzdychnu.

Všechno nejlepší k svátku, Mikulášové. Chronia pollá, Nikolasové.

Pavla Smetanová z knížky Příběhy z olivového ostrova

www.ostrovanka.cz

6 Comments

 • Jana
  Posted 5.12.2012 at 9:45

  Hezky clanek! Ja svemu synovi rikam, ze darky na Vanoce nosi Jezisek, ktery se v rectine jmenuje Agios Vasilis, toho zavrhnout nemuzeme, jelikoz syn je skolkou povinny a ve skolce samozrejme deti nemluvi v tomto obdobi o nikom jinem, nez o Agiou Vasilisovi :-). Mikulas vime, kdo je, koneckoncu uz druhym rokem jsme se ucastnili mikulasske besidky v Athenach, takze tam problem neni vubec. Kdyz ve filmech obcas vidime Santu Clause, syn rika, ze je to Mikulas, coz mu nevyvracim. Nastesti Father Xmas u nas odpada uplne 🙂 Hezkeho Mikulase vsem!

  Odpovědět
 • Veru
  Posted 5.12.2012 at 10:08

  Člověk se opravdu učí pořád. Hezkého Mikuláše všem

  Odpovědět
 • Michaela
  Posted 5.12.2012 at 10:23

  hezky napsane 🙂
  ja dcerce rikam,ze darky v Recku nosi Agios Vasilis,kteremu se rika v anglictine Santa Klaus a cesky Jezisek,moc jeste nechape proc je k tomu navic Mikulas,ktery je tak podobny Santovi i Vasilisovi a nenosi darky na vanoce,ale jen sladkosti 🙂

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 6.12.2012 at 12:02

  vidím, že je to zapeklité všude:)

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 6.12.2012 at 22:03

  Včera nepřišel… Asi že jsou děti už pryč!! 🙂

  Odpovědět
 • Martina
  Posted 30.12.2012 at 17:17

  Pavli, moc hezky napsane. Pred par lety jsem take premyslela, jak nejlepe skloubit cesko-recke Vanoce. Hlavne, aby z toho deti nebyli zmatene. Vyresila jsem to podobne, Jezisek znamena v rectine Ag. Vasilis, chodi k nam pravidelne navecer 24.12. Mikulas nosi jen sladkosti a par brambor. Vyjmecny svatek jen pro ceske deti. Jde se na prochazku a po ni najdeme u dveri balicky. Jsou to nase, ceske tradice a bez nich si Vanoce, tady v Recku, nedovedu ani predstavit.

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5