Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

O kouzelné píšťalce

Rate this post

českým a slovenským dětem

Když jel můj muž v létě na sever ostrova ošetřit jednu slovenskou turistku, netušila jsem, jaký tahle jeho návštěva bude mít dopad. Najednou mi totiž zavolal a řekl: „Právě jsem u jedněch slovenských turistů a manžel té pacientky je jazzový pianista, tak jsem je pozval v neděli na oběd, že byste si mohli spolu zahrát…“ Tohle je prostě Adonis. Dříve mi vodil domů kdejaké české či slovenské pacienty, aby mi udělal radost. Od té doby, co však ošetřuje většinu lidí právě z Čech nebo ze Slovenska, ho vášeň pro zvaní kohokoliv naštěstí přešla. Tentokrát však jeho intuice zafungovala naprosto dokonale. Slovenští turisti byli lehce v šoku, ale na oběd v neděli opravdu dorazili.

 

A tak jsem se potkala se Sisou Michalidesovou a jejím manželem Petrem Preložnikem. Sisa je skladatelka, herečka, klaunka, zpěvačka, hudebnice i spisovatelka. Peter ji doprovází nejen na klavír, ale i na její cestě životem.  Padli jsme si doslova do noty hned na první setkání a strávili u nás doma příjemné odpoledne plné hudby a výborného Adonisova jídla.

 

Sisa nám vyprávěla, jak jí jako velmi mladé našli lékaři nádorové onemocnění, tzv. Hodgkinův lymfom. Jak musela přerušit konzervatoř a strávit v nemocnici rok s velmi nejistým koncem. Ona sama svůj život popisuje v pohádce o Čarovné píštalce, vyjímám jen malou ukázku:

 

„…a tak si malá Šašinka krátila chvíle hrou na píšťalku. Jednoho dne, když se měla stát opravdovou velkou Šašicí, holčička těžce onemocněla. Takovou nemocí, která se léčí velmi dlouho a často vůbec nevyléčí. Smutně ležela v nemocnici mezi nemocnými dětmi. A jednou večer, když už všichni spali, zaslechla slaboučký hlásek, tenčí než myší: „Co to je? Kdo to je?“ podivila se holčička. A věřte nevěřte, to k ní promluvila píšťalka: „Chtěla bych, abys na mě zahrála nejkrásněji, jak umíš. Dokážeš to?“ Šaškovská holčička se zamyslela a vyšla s píšťalkou na chodbu. A opravdu. Zahrála tu nejhezčí melodii na světě. Zahrála ji tak krásně, že krásněji už to nešlo. A když zahrála poslední tón, najednou skrz tu píšťalku vyfoukla ze sebe všechnu tu zlou nemoc. Zázrak! A od té doby hraje na čarovnou píšťalku jen ty nejkrásnější melodie. To aby se jí poděkovala a rozdávala dál radost, štěstí a naději. Protože každý má někde svou zázračnou píštalku. Ta holčička se jmenuje Sisa a poskládala pro vás všechny písničky v této knížce….“

 

A o téhle knížce a o Sise jsem vám dnes chtěla napsat. Sisa totiž vymyslela projekt Velcí herci zpívají malým dětem. Jde o knížku písniček s přiloženým CD, ke kterému komponovala hudbu ona sama, texty napsali nejrůznější textaři a písně nazpívali známí čeští (ve slovenské verzi slovenští) herci, kteří knihu také sami ilustrovali. Veškerý výtěžek z prodeje bude věnován pacientům s maligním lymfomem, kterému například podlehla nedávno jedna z účinkujících Zuzana Dřízhalová.

 

Kromě toho všeho jde o překrásné a chytré dětské písničky, ze kterých jsou alespoň moje děti tak nadšené, že si je hrají a prozpěvují, kudy chodí.

 

Přeji všem nemocným, aby se uzdravili a našli si svoji kouzelnou píšťalku a všem zdravým, aby uměli sdílet dětskou radost, třeba právě při poslechu Sisiných písniček. http://www.youtube.com/watch?v=OvNcdW61gBo

 

A pokud budete chtít objednat svým dětem třeba k Vánocům, můžete zde:

česká verze zde: http://www.enigmaczech.cz/knizni-nabidka/pro-deti/velci-herci-zpivaji-malym-detem

 

 slovenské verze zde: http://sancadetom.sk/

 

 

Pavla Smetanova, Korfu

 

 

2 Comments

 • dancha, Korfu
  Posted 18.11.2011 at 15:39

  To je skvělý tip na vánoční dárek, určitě si to objednám. Dobrá věc.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 20.11.2011 at 16:38

  fakt strasne moc pekne. hlavne pro nase deti, ktere ziji mimo ceske a slovenske prostredi, je to hodne prinosna vec. prirovnmala bych to treba k chytrym pisnickam sveraka a uhlire.

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5