Rodinné konstelace na Korfu

Rate this post

 příležitost vstoupit do kůže někoho jiného

  Krása konstelací spočívá nejen v možnosti uvidět skrytou dynamiku vlastního příběhu, ale také v příležitosti „vstoupit do kůže“ někoho jiného. Prostřednictvím zážitků v roli zástupců, můžeme pocítit a pochopit jednání jiných osob, lidí s jinými zkušenostmi a v jiném postavení. To, co bylo zatím jenom teorií nebo neznámou v rovnici… (Např. pro ženu to, jak se cítí muž a naopak. Pocit starce, embrya nebo umírajícího člověka. Navíc lze zprostředkovat a zažít i specifickou enerii pojmů, jako je „sabotér“, „cíl“ „bohatství“, „vlast“, „můj dům“  aj.)  To vše nám dává hluboký pocit jednoty a často vděku a pokory za to, co jsme a co máme. 

 

Rodinné (a jiné) konstelace na Corfu 

 

O metodě

     Rodinné systemické konstelace jsou spojeny především se jménem Berta Hellingera, německého teologa, terapeuta a filozofa, kterému se podařilo propojit prvky tradičních šamanských léčebných rituálů s technikami moderních psychoterapeutických směrů. Výsledkem je metoda sebepoznání a osobního růstu, která se neustále rozvíjí a přináší hluboké pochopení a nová překvapivá řešení v mnoha oblastech lidského konání a na mnoha úrovních.

     Základ systémového pohledu na svět spočívá v tom, že se nezabývá jedincem jako samostatnou jednotkou vytrženou z kontextu vztahů, ale jako neodlučnou součástí celku, do kterého patří, který jej formuje, ovlivňuje a mnohdy řídí. Základním celkem pro každého z nás je naše původní rodina, ta, do níž jsme se narodili. Další takové systémy jsou rodina, kterou jsme vytvořili, školní třída, pracoviště, sportovní oddíl aj. Do těch však často promítáme motivy, které jsou nám vštípeny, ať už vědomně či podvědomně, z rodiny původní. Pokud jsou tyto motivy pozitivní, tak je vše v pořádku. Někdy jsou ale příčinou nesnází, nedorozumění ve vztazích, opakovaných problémů, nehod či nemocí.

     Při rodinných konstelacích se podvědomé principy „zviditelní“, takže může dojít k jejich odhalení, pochopení a následně i k svobodné volbě klienta, jak dál postupovat.

 

Jak to vypadá v praxi

     Klient, který má jasný požadavek (tzn. uvědomuje si problém a hledá pozitivní řešení), si zvolí z řady přítomných zástupce pro příslušníky své rodiny, včetně sebe. Ty pak „rozestaví“ – postaví na určitá místa, která odpovídají jeho vnitřnímu obrazu rodiny. Není to otázka úsudku, ale cítění, v tu chvíli cítí, kde má každý konkrétní zástupce stát. Po chvíli mezi zástupci vznikne určité energetiké pole, které je ovlivní a určuje další vývoj konstelace. Zástupci mohou pocítit různé vjemy (chlad, bolest, tíhu, vitalitu), emoce (vztek, strach, radost, sexuální přitažlivost či odstup, nezájem) a často i vědomí – jistotu o nějaké události. Pomocí těchto informací  konzultant volí další postup, navrhuje vhodná prohlášení nebo změnu postavení zástupců tak, aby se na konci konstelace všichni zúčastnění cítili dobře. Tak je postaráno o to, aby všichni členové rodiny našli své místo, které jim náleží a je pro ně pramenem síly a sebeúcty.

 

Podrobnější informace o metodě naleznete např. na www.konstelace.info. Jsou to stránky Jana Bílého, žáka Berta Hellingera a jednoho z prvních konstelářů v Čechách. Kromě přehledu knih aj. pramenů a řady kvalitních a zajímavých článků, nabízí i možnost systemického poradenství.

 

Konstelace na Corfu

     Skupinka na Corfu vznikla na konci roku 2005, na první setkání přišlo 9 mých přátel a klientů, plných zvědavosti na „ty novoty“. Od té doby, ač je to neuvěřitelné v měřítku malého ostrova, dochází na konstelace nebo na semináře více jak 150 osob, někteří z nich pravidelně, jiní občas. Zpravidla se na každé setkání dostaví okolo 10 až 12 účastníků, což je počet vhodný jak pro postavení konstelace, tak i pro možnost osobního přístupu. Účastníci jsou většinou Řekové (tedy, pro přesnost, z 80% Řekyně), ale také pár Češek nebo česky mluvících Řekyň. Občas se na nějaký program přihlásí i Angličané nebo jiní cizinci, mluvíme však obecně řecky.

 

Formy konstelační práce na Corfu

1)    Pravidelná setkání skupiny jednou za měsíc, (neděle odpoledne), kde si každý může navrhnout své téma a stavíme jednu, popř. více konstelací, podle časových možností

 

2)    Tématické semináře (k dnešnímu dni je 15 celodenních programů na různá témata). Pokud bude zájem, mohu je blíže upřesnit v jiném článku

 

 

3)    Konstelace pohádek, jednou za měsíc, středa odpoledne.

Konstelace pohádek patří mezi archetypické konstelace, neboť pohádky mají bohatou nadčasovou symboliku a oslovují dětské (a nejen dětské) duše na mnoha úrovních. Děti mají tendenci se identifikovat s hrdiny pohádky, a tak není vůbec náhoda, když má dítě velmi oblíbenou určitou pohádku a chce ji poslouchat pořád dokola. Často se v ní skrývá nějaké téma, princip či motiv, který je charakteristický pro rodinu dítěte a ono jej podvědomně vnímá. (Např. soucítí s Popelkou, pokud matka nebo babička osiřely, vyrůstaly s macechou nebo měly složitý konkurenční vztah se sourozenci. Pokud si rodiče nesou pocit křivdy nebo lítosti z minulosti, ze svého dětství, děti se na něj mohou naladit přesto, že zdánlivě jsou mezi rodiči a prarodiči dobré vztahy.)

 

V rámci programu „Pohádky pro dospělé“ proběhne ve středu 25. dubna 2012, v centru KARDIA, Arseniou 7, Mouragia, v 18.00 hod.  vyprávění a konstelace pohádky  Malá mořská víla.

Tato pohádka od Hanse Christiana Andersena je o lásce a o oběti ženy, která opouští svůj vodní svět, aby mohla žít v blízkosti milovaného prince. Toto rozhodnutí pro ní znamená, že ztratí „možnost mluvit“ a stojí na nohou, „které jsou jí cizí“… Myslím, že je to téma Češkám a Slovenkám v Řecku velmi blízké! Podle originálu nekončí pohádka happyendem, jako je tomu v hollywoodském provedení. Ale kdo ví, co je vlastně v životě happy end?!

 

(V případě, že by někdo nerozuměl dobře řecky, tak si pohádku může načíst doma, nejlépe z originálu podle Andersena.)

 

 

Jste srdečně zváni!!!

 

Kontakt:

Kalliopi ANTHI

Corfu

Tel. 26610 90205,  6936701323

 

4 Comments

 1. dancha

  Pokud jste na Korfu, určitě toho 25.dubna doražte!! Je to moc fajn!

 2. Iveta

  Take mohu doporucit. Odpoledne plne nevsednich a uzasnych zazitku.

 3. katerina

  tak ja take prijdu :), uz se dlouho tesim

 4. ostrovanka

  pripominam jen, ze ve stredu v 6 se kona konstelace v centru kardia!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *