Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Závidět se dá leccos

Rate this post

I postižené dítě

 

Mnozí z vás jste zaznamenali naše aktivity na pomoc malé Eleni, která je fyzicky i duševně postižená. Její maminka se snaží ji z Řecka dostat na léčení do českých lázní Klimkovice, kde ji sice nevyléčí, ale je jistá naděje, že by ji mohli naučit alespoň sedět nebo držet hlavičku, což by bylo pro všechny velkým přínosem.
 
Před rokem jsme pro Eleni zorganizovali úspěšnou aukci, do které se dobrovolně zapojila spousta lidí. Mohli si zde vydražit nejrůznější zajímavé předměty a dárky, tedy něco dostali a zároveň tím přispěli na dobrou věc. Bohužel se nepodařilo vybrat potřebnou částku na Klimkovice, ale zato mohla maminka postižené holčičky peníze využít na další důležité, potřebné věci a život zpříjemňující věci.
 
Jak peníze byly využity nás informuje Elenčina maminka na FB stránkách Jak se daří Eleni. Tam taky přidává fotky a novinky z jejich nelehkého života.
 
Mnoho Čechů, Slováků a Řeků v nejen v Řecku, ale i v Čechách, se zapojilo do velké sbírky plastikových víček na pomoc Eleni. Svážet víčka z celého Řecka do Soluně a následně je lifrovat do Čech, vyžaduje velké množství dobrovolníků a nesmírně náročnou organizaci. Eleni takových víček potřebuje celkem 14 tun, aby se její léčba v Klimkovicích mohla uskutečnit. Po půl roce sbírání má zatím tuny dvě…
 
Bohužel se v nejbližším okolí postižené holčičky objevilo několik českých (!!!!) maminek zdravých dětí, které začaly proti akcím na pomoc Eleni bojovat všemi možnými prostředky zahrnujícími pomluvy a udavačské dopisy a nařčení Eleniny maminky z podvodu a zpronevěření peněz. Žádají dobrovolníky, aby akce na pomoc Eleni zastavili!! Chceme se tímto od všech závistivých a nepřejících lidí distancovat a připomínáme, že pomoc je dobrovolná, nikdo nikoho nenutí sbírat víčka.
 
Jen pro vaši představu, jak asi vypadá den maminky čtyřletého dítěte, které váží bezmála dvacet kilo a pohybově je na tom zhruba stejně jako třítýdenní miminko:
 
          budíček 7.20 (někdy není třeba, protože Eleni má epileptické záchvaty několikrát za noc, takže spánek nepřipadá v úvahu)
          7.30 vypravuje starší dítě do školy, podávání léků Eleni, snídaně, nakrmení, přebalení, převlečení.
          8.30 úklid domácnosti, příprava oběda pro rodinu, zvláštní dieta pro Eleni (mezitím často zvládání několika záchvatů)
          Pokud může pohlídat přítel, rychlé nakupování v supermarketu, když je možnost a čas, krátká procházka s Eleni po venku.
          13.25 přichází starší dcerka ze školy, oběd
          Odpoledne některé dny fyzioterapie, jindy logopedie
          15.00 domácnost, úkoly se starší dcerkou
          Pokud to vyjde, krátká pauza, TV nebo malý odpočinek
          18.00 podávání léků, přebalování, koupání, příprava na večerní záchvat, který přichází celkem pravidelně. Kontrola dechu, procházka před večeří.
          20.00 večeře, pohádka pro starší dcerku,
          21-23.00 snaha uspat Eleni (někdy se podaří, jindy má sérii záchvatů)
          23.-2 to je doba, kdy maminka Eleni usíná (nebo se o to aspoň pokouší)
 
Mnoho dní v týdnu kontroly u lékařů, vyšetření, sledování stavu léků, obstarávání razítek a léků (kdo žije v Řecku, ví, o čem je řeč), úřady, komise, složenky atd.
 
Chceme zde jasně sdělit, že za Eleni a její maminkou plně stojíme, i kdyby si z našich dobrovolných příspěvků kupovala nový koberec (který má jistě také svůj význam) či novou matraci. Protože někdo, kdo se tak láskyplně stará o své postižené dítě, si zaslouží obdiv a podporu.
 
Snad je jen malé procento těch, kteří mají za to, že když někomu pomáhají, měl by bydlet přinejmenším pod mostem a vybírat jídlo z kontejneru. A tak moc prosíme všechny dobré lidi, aby dále sbírali víčka (pomůžete tak i přírodě) a neposlouchali zlé pomluvy, šířící se jako lavina.
 
 

11 Comments

 • Hanka
  Posted 16.4.2014 at 22:35

  Nejvetsim darem pro kazdou matku je zdrave dite. Nedokazi si predstavit zivot s postizenym ditetem a pi Zuzanu obdivuji za jeji psychickou i fyzickou vytrvalost, s niz pecuje o Eleni i ostatni cleny rodiny. Zivot v Recku neni jednoduchy, mnozi z nas se potykame s nejruznejsimi problemy a obrovskou byrokracii . Sbiranim vicek se nikomu konto ci rozpocet nezmensi a presto by to mohlo usnadnit zivot jednomu diteti i jeho matce……

  Odpovědět
 • Milada
  Posted 16.4.2014 at 22:52

  Opravdu také můj velký obdiv této mamince,která dokáže takto zkloubit domácnost,učení se s starší dcerou a taková neustálá péče o druhou postiženou dcerku…..Je do nebe volající,jak se může jiná matka takto zachovat a zneužívat situaci k pomluvám a závisti…..to skutečně nikdy osobně nepochopím,protože soucítím se všemi lidmi v podobné složité situaci!!!Přeji mamince Elenky hodně vytrvalosti a síly do dalších dní,měsíců a roků!!!

  Odpovědět
 • Monika
  Posted 17.4.2014 at 7:37

  Brrrrrrr,v lidech je nenávist a zloba :-(.Je mi z toho zle,jak může být někdo bezcitný v takové životní situaci,jakou prožívá maminka Zuzka s rodinou.
  Přeji Vám mnoho sil!

  Odpovědět
 • Petr
  Posted 17.4.2014 at 8:52

  Přeji mnoho a mnoho sil.Vykašlete se z vysoka na české závistivé nanynky.Někdy se opravdu musím za čecháčky stydět.

  Odpovědět
 • dancha
  Posted 17.4.2014 at 9:00

  Třeba se ten, kdo Zuzku naprášil, teď chytne za hlavu a zděsí se, co to provedl a začne sbírat také víčka. Nebo si zkusí sebe samého představit v roli Zuzky. Myslím, že ta představa bude stačit k tomu, aby přestal koukat, co mají nebo nemají ostatní lidé kolem něho. Začne se starat o sebe, aby se měl dobře a nemusel pomlouvat a udávat.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 17.4.2014 at 9:41

  Měla jsem to štěstí se se Zuzkou a malou Eleni a její starší sestřičkou Marcelkou osobně potkat. Strávila jsem s nimi jeden celý večer a byla u nich i na noc. Můžu všem upřímně říct, že jsem si znovu uvědomila, jaký dar je mít zdravé děti. Opravdu není co závidět. Mají můj velký obdiv.

  Odpovědět
 • b.nikos
  Posted 17.4.2014 at 19:10

  Navrhuji aby se zacali sbirat vicka pro pobyt v psychiatricke lecebne i pro ty mentalne postizene ceske maminky ktere siri takove pomluvy… Zuzku i Eleni jsem osobne poznal a rozhodne jim jejich osud nezavidim… Ja vicka horlive budu sbirat dal a zapojim do toho i ceske hospody v Thess, odkud je budu svazet k sobe domu a az se toho nasbira vic tak pri prvni prilezitosti je odvezu do Epivates 😉 Aspon se tam cvachtnu v moricku a popiju nejake ouzo meze na plazi 😉 FB nikos cojevampotom

  Odpovědět
 • Lucie
  Posted 17.4.2014 at 21:16

  Kazda pipina, co zavidi a pomlouva maminku Eleny by si zaslouzila plivnout do ksychtu. Ale bohuzel takove kravy to nikdy nepochopi, svet neni spravedlivy, jinak by jim ustedril poradnou lekci, aby si uvedomily jak smutny je na ne pohled.

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 17.4.2014 at 21:23

  Kahlil Gibran v knize “Prorok” napsal krásné verše o dávání. Kdyby jen věděl, kolik povyku je tu kvůli plastickým víčkům….!!! 🙂

  “Jsou ti, co dávají málo z mnoha, které mají – a rozdávají jen proto, aby se jim dostalo uznání a jejich skrytá touha mění dary v cosi ošklivého.
  A jsou ti, co mají málo a rozdají to všechno. Ti věří v život a v štědrost života a jejich pokladnice není nikdy prázdná.
  Jsou ti, co rozdávají s radostí a radost je jim odměnou.
  A jsou ti, co rozdávají s bolestí a bolest je jejich křestem.
  A jsou ti, co dávají a neznají bolest rozdávání, nehledají radost, ani nerozdávají s pocitem vykonaných zásluh;
  rozdávají, jako když ve vzdáleném údolí myrta vydechne svou svěží vůni do vesmíru. Prostřednictvím takových promlouvá Bůh a zpoza jejich očí se usmívá na zem.

  Je dobré dávat, jste-li o to žádáni, ale lepší je dávat bez požádání, z pocitu porozumění;
  a pro ty, kteří mají ruce otevřeny, je hledání někoho, kdo bude přijímat, větší radostí než dávání.
  A je snad něco, co byste měli odepřít?
  Vše, co máte, by mělo být jednoho dne rozdáno;
  proto dávejte hned teď, doba rozdávání přísluší vám, nikoliv vašim potomkům.

  Často říkáte, “Dával bych, ale jen těm, kdo si to zasluhují.”
  Stromy ve vašem sadu tak však nepromlouvají, ani stáda na vašich pastvinách. Dávají, aby mohly žít, protože odepírat znamená zahynout.
  Ten, kdo je hoden toho, že získal své dny i své noci, si zajisté zaslouží získat od vás i vše ostatní.
  A ten, kdo je hoden toho, že může pít z oceánu života, si zaslouží, abyste naplnili jeho pohár vodou ze svého čirého proudu.
  A jaká může být větší zásluha než to, co spočívá v odvaze a důvěře, nikoliv v dobročinnosti, ale v opravdovém dávání?
  A kým jste, že by si druzí měli rozdrásat svou hruď a odhalit svou hrdost, abyste vy mohli spatřit v nahotě jejich pravou cenu?
  Nejprve se snažte, abyste si zasloužili poctu stát se dávajícími a být nástrojem dávání.
  Neboť v pravdě je to život, jenž dává životu – zatímco vy, kteří se považujete za dávající, nejste ničím jiným než pouhými svědky.”

  Zuzko, sbírám víčka o stošest a držím palce ať to v Klimkovicích vyjde a máte co nejlepší výsledky!

  Odpovědět
 • ZUZKA MAMINKA
  Posted 18.4.2014 at 12:36

  DNES JE VELKY PATEK V RECKU DEN KDY SE ODPOUSTI.JA JSEM RADA ZE JEDNA Z MAMINEK SE MI DNES PRISLA OMLUVIT ZA TO CO SE STALO ZE SI UVEDOMILA ZE O BYLA VELKA A ZBYTECNA HLOUPOST JA DEKUJI A ODPOSUTIM ZIVOT JE MOC KRATKY NA TAKOVE ZBYTECNE HLOUPOSTI A HADKY,VAM VSEM KTERI JSTE STALY PRI NAS A KTERI NAM I NADALE FANDITE PREJI OPRAVDU Z CELEHO SRDCE KRASNE PROZITI VELIKONOCNICH SVATKU,KLID V DUSI…
  VSEM VAM NA TECHTO STRANKACH OPRAVDU ALE OPRAVDU Z CELEHO SRDCE DEKUJI JSTE UZASNI A BAJECNI MAMINKA ZUZKA

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 18.4.2014 at 12:47

  🙂 hezke. zazraky se deji a v den, jako je ten dnesni, to potesi obzvlast. drzime palce, zuzko a eleni!! (a marcelko!!)

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5