Bratří Durrellové

0
95

Na Korfu

 

O bratřích Durrellových toho bylo napsáno už hodně. Jejich pobyt na řeckém ostrově Korfu je českým čtenářům notoricky znám. Ne však mnoha Řekům ani samotným Korfanům, jejichž ostrov Gerald a Lawrence svými knihami tak proslavili.A to i přesto, že mnohé z jejich knih byly přeloženy do řečtiny.

 

 

Bílý dům

 

Starší ze slavných bratrů, Lawrence /1912-1990/, se na Korfu přistěhoval se svojí první ženou Nancy v roce 1935 a usadil se v Bílém domě na břehu moře ve vesničce Kalami. Sem se dodnes sjíždějí jeho věrní obdivovatelé a čtenáři doufajíce, že zde najdou nějaké muzeum či alespoň zmínku o jeho životě na tomto překrásném místě.

 

Místo toho je zde ale turistická taverna s pár fotografiemi Lawrence a několika okopírovanými výstřižky z novin na stěnách interiéru. Nad tavernou se pronajímají pokoje s názvy Durrellových knih.

 

Vesnička Kalami se nachází asi 30km severovýchodně od hlavního města Korfu. Když se sem Lawrence s Nancy nastěhovali, rybářský domek byl jen přízemní. Jeho tehdejší majitel Anastasius Athineos přistavil další patro právě kvůli manželům Durrellovým v letech 1937-1938.

 

Gerald /1925-1995/, o třináct let mladší než Lawrence, následoval s maminkou a dvěma staršími sourozenci Lawrence na Korfu.  

 

Není ale pravda, jak píše Gerry ve svých knihách, že by bydleli s Larrym dohromady. Larry už byl v té době ženatý právě s Nancy a zbytek rodiny pouze navštěvoval.

 

 

Jahodově růžová vila

Vila byla malá, čtverhraná a stála v nevelké zahradě s výrazem růžolící rozhodnosti…Hned , jak jsme dům spatřili, zatoužili jsme tam bydlet. Bylo nám, jako kdyby tu ta vila stála a čekala na náš příchod. Měli jsme pocit, že jsme přišli domů“

/G. Durrell-O mé rodině a jiné zvířeně/

 

 

Po příjezdu na Korfu se  rodina Durrellů ubytovala nejdřívě v Pensionu Swiss v hlavním městě Kerkyře. Po dvou týdnech, v dubnu 1935, jim majitel pensionu Antonio Sponza nabídnul k pronájmu vilu nedaleko Kerkyry. A tak se rodina přesunula do „Jahodově růžové vily“, která se nachází v Peramě, kousek nad hotelem Aegli. Čtvercová vila se skládala z centrální chodby, ze které vedly další místnosti-kuchyně a tři ložnice. Jedna pro sestru Margot, druhá pro staršího bratra Leslieho a jedna pro maminku, paní Durrellovou, u níž v pokoji měl svoji postýlku i desetiletý Gerry.

 

Vila byla ale celá zmodernizována a přestavěna, takže by ji dnes  Gerry, i kdyby byl naživu, už jen stěží poznal.

 

Rozlehlý dům zakoupil v roce 1981 pan Menelaos Kondos, majitel hotelu Aegli,  kterému také patřila rybí taverna nedaleko vily. Odtud se znal také s celou rodinou Durrellů, se kterou se přátelil až do své smrti. Když Menelaos poprvé dům začal přestavovat, přišel mu dopis od Geralda, aby nezapomněl vybudovat vilu tak, aby do ní mohl vodit turisty za vstupné 500 drachem. /“A nezapomeň, žes mi slíbil půlku..,“ píše Durrell žertem./

 

Dnes je luxusní vila s bazénem, ve které bydlí s rodinou  pan Vasilis Kontos, syn Menelaose a majitel velké cestovní kanceláře na Korfu, na  prodej.

 

 

Narcisově žlutá vila

 

„Naše nová vila byla ohromná, vysoká, čtvercová rezidence v benátském slohu, se zdmi barvy vybledlé narcisové žluti, se zelenými okenicemi a rezavě červenou střechou…Dům i půda pomalu propadaly zkáze. Ležely zapomenuté na úbpčí kopce nad třpytivým mořem a tmavou podmílanou albánskou vrchovinou..“

/G. Durrel, O mé rodině a jiné zvířeně/

 

Druhá vila v pořádí je situována v Sotiriotise, kousek od Kontokali, tentokrát severně od hlavního města, asi 6km.

 

Tato rezidence patřila rodině Anemojani až do roku 1932. Poté zůstala opuštěná až do příchodů Durrellovy rodiny v září 1935.

 

Dnes je vila permanentně zamčená, takže je vidět jen kousek střechy z chodníku přes cestu.

 

Sněhobílá vila

 

„Naše nová vila, postavená na vršku kopce mezi olivami, bílá jako sníh, měla po jedné straně dlouhou, širokou verandu, ověšenou hustou drapérií vínné révy…Stála, sice sešlá ale úžasně elegantní, mezi opile nahnutými olivami a hodně připomínala krasavici z osmnáctého století, ležérně odpočívající uprostřed shormáždění plebejek..“

/G. Durrell-O mé rodině a jiné zvířeně/

 

Třetí vila v pořadí a také poslední byla Sněhobílá vila, do které se Durrellovi nastěhovali v září 1937, než byli nuceni opustit Korfu kvůli hrozící válce v roce 1939.

 

V Kresidě, u Peramy, nedaleko Jahodově růžové vily, se majestátně tyčila překrásná gregoriánská stavba, přímo nad lagunou Chalikiopulos s výhledem na malý kostelík. Dnes ji obývá několik členů rodiny Palatiano a taktéž, jako ostatní, není přístupná veřejnosti.

Pavla Smetanova www.ostrovanka.bloguje.cz

Sdílejte
Předchozí článekCorfu beer
Další článekNenechte si vyhořet
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno