Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Češi v Řecku pomáhají

Rate this post

 Eleni

Jmenuje se Eleni a narodila se české mamince a řeckému tatínkovi před více než dvěma lety. Místo pokladu v podobě sladkého miminka se však rodiče po dvaceti dnech od narození dočkali obrovského šoku v podobě těžce postižené holčičky s neveselou diagnozou.

 

Maminka Zuzka, která bydlí v Soluni, pečuje o Eleni dvacet čtyři hodin denně. K tomu má ještě osmiletou šikulku Marcelku, na kterou jí ale moc času nezbývá. A tatínek pracuje, jak jen může, protože péče o postižené dítě není náročné jen fyzicky a psychicky, ale také finančně.

 

Zuzka se také snaží, aby se malá Eleni dostala do Čech do léčebného programu, ale bojuje těžce s nedostatkem financí na letenky i na samotnou léčbu, na kterou si musí přispívat sama.

 

 

Přečtěte si rozhovor se Zuzkou a zvažte, zda byste rádi pomohli. Formy pomoci jsou různé. Kdo je v Soluni, může se se Zuzkou spojit a domluvit, jak pomoci fyzicky. Někdo má zase kontakty na lékaře nebo dobré nápady. My, co jsme daleko, můžeme pomoci hezkým slovem (za to si ale letenky ani drahou dietu pro holčičku bohužel nezaplatí), nějakým finančním obnosem, příspěvkem do naší Aukce pro Eleni na této facebookové stránce http://www.facebook.com/#!/pages/Aukce-pro-Eleni/153183121514490?fref=ts

 

  nebo vydražením něčeho v aukci. A pokud nemůžeme pomoci finančně, můžeme alespoň sdílet.

 

Facebooková akce Aukce pro Eleni se rozběhne od příštího týdne, hned, jakmile seženeme dostatek předmětů ke dražbě. Prosíme, posílejte fotografie předmětů, které chcete do aukce věnovat, na adresu pavla74@hotmail.com a napište nám jejich vyvolávací cenu. Na FB pak můžete  pod jednotlivými fotkami přihazovat. Po skončení aukce vás poprosíme o zaslání přislušné částky za vydražený předmět na číslo účtu pro Eleni a hned, jakmile Zuzana potvrdí přijetí, dárce pošle daný předmět vydražiteli, který se s ním domluví přes vzkazovou schránku.

 

Pokud nechcete dražit, ale přesto poslat nějakou korunu či euro, můžete sem:

Řecký účet Zuzky  878/651455-33 ethniki trapeza, jmeno Zuzana Alhusseini

Český účet  0554300013/0800 na jmeno novakova marcela heslo Eleni

 

Pokud chcete poslat peníze jen tak, uveďte do zprávy heslo Eleni. Pokud budete posílat peníze za vydražený předmět po skončení aukce, napište číslo předmětu a vaše jméno.

 

Dražba bude trvat od vypuknutí deset dní. Teď tedy prozatím sbíráme předměty (peníze můžete klidně posílat hned).

 

Po skončení dražby zůstane FB stránka pro Eleni v provozu a Zuzka nás bude informovat o Elenčiných pokrocích a její léčbě a taky o tom, za co darované peníze utrácí.

 

Pravidla jsou snad jasná, jinak rádi vysvětlíme v komentářích níže. Prosím, nezapomínejme na to, že mít zdravé dítě je dar, nikoliv naše vlastní zásluha a zkusme pomoci alespoň malou částkou těm, kdo takové štěstí v životě nemají.

 

Rozhovor se Zuzkou Alhusseini, maminkou Eleni:

 

Ahoj Zuzko, jak dlouho už jsi v Řecku a jak ses do Řecka dostala?

 

Do Řecka jsem se konkrétně dostala již před 18 lety a to na Korfu na svoji první dovolenou, na kterou jsem si ušetrila z brigád. Přijela jsem se svojí tehdy nejlepší kamarádkou a Korfu mi tak učarovalo, že jsem si tam našla práci v supermarketu, toto kolečko se opakovalo ještě další dvě léta, to poslední jsem si dokonce udělala rychlokurz řečtiny.

 

Co se stalo potom? Zamilovala ses tady?

 

Do Řecka jsem přijela znovu asi tři roky poté jako delegátka cestovní kanceláře a zamilovala se a z této lásky mám dnes již osmiletou Markelu, která mluví česky (a zlepšuje se díky České školičce) a je velký milovník knedlíků. Bohužel vztah nedopadl, tatínek se zapletl s novodobým bičem v Řecku a to jsou automaty a sázky na fotbal, a jelikož situace byla neúnosná, odešla jsem od něj.

 

Má Marcelčin táta s dcerou nějaký kontakt? Přispívá na ni?

 

Ne, o svou dceru se nestará, peníze na ni neposilá, volá jí maximálně dvakrát do měsíce.

 

Pak ses tedy zamilovala podruhé a porodila jsi další miminko. Narodila se Eleni, ale ta měla problém. Můžeš nám k tomu něco bližšího říct?

 

Když jsem byla rozhodnutá k návratu do ČR, tak se mi do cesty připletl nový přítel, se kterým mám svou druhou holčicku Eleni. Mimochodem, k velké dceři se chová jako vlastní táta a Maca mu říká tati již od začátku a sama od sebe..

 

Bohužel naše Eleni se narodila s epilepsií, to jsme zjistili asi 20 dní po porodu, pak po 2 nebo 3 očkováních se u ní projevil Syndrom West, což je v podstatě neléčitelná forma epilepsie, jejíž původ se těžko zjišťuje.

 

Tato nemoc se projevuje epileptickými záchvaty, které se opakují i šedesátkrát denně, zasahuje mozeček a s tím je spojená těžká hypotonie, dítě v podstatě nevidí a nedá se to léčit, je to vada mozku. Tyto děti mají celkově nejasnou prognozu.

 

Samozřejmě mají další problémy, u Eleni třeba těžké dýchací potíže, kvůli kterým musí být často hospitalizována v nemocnici, být na kyslíku, na kapačkách a třeba i hloupá rýma ji může ohrozit na životě.

.

Eleni je ale velká bojovnice a velmi by jí pomohly lázně,  konkrétně Klimkovice, aby se jí zpevnily svaly, aby se mohla posadit. Ve svém věku totiž nejen nechodí, ale ani nesedí. Z dvou a půl roku strávila totiž skoro půlku života v nemocnici.

 

L To znamená, že si s vámi osud docela krutě zahrál. Jak se k tomu celému staví tvůj nynější partner, Elenčin otec?

 

Její táta si to nechce přiznat nahlas, snaží se nás zajistit, ale bohužel situace je velmi těžká. Eleni je na speciální léčbě, která se jmenuje Ketogenní dieta a stoji 1200eur měsíčně, ani v ČR se nehradi celá. A přitom je to jediná šance na zlepšení stavu.

 

 Celá tato situace se odrazila na našem společném životě. Z bezstarostné holky jsem se stala unavenou matkou postiženého dítěte, jsem uvázaná doma, nikam nemůžu jít. Málokdo se odváží mi s Eleni pomoci a náš osobní život se úplně vytratil.

 

Do toho se hádame kvůli financím, únavě a nedostatku času na jakýkoliv osobní zážitek.

Vyřizovat cokoliv na řeckých úřadech je o nervy.

 

Nepřemýšlelas někdy, že by ses vrátila do Čech? Nebyla by tam péče o Elenku v tomhle případě jednodušší a účinnější??

 

Asi  by v Čechách péče o Eleni byla lepší co se týče cvičení. Ale upřímně řečeno, nemám tam kde bydlet a na podnájem ze sociálních příplatků si nevydělám, do práce nemůžu, a tak bych život tam neutáhla.

 

Češi v Řecku

 

 

 

16 Comments

 • dancha
  Posted 26.3.2013 at 8:37

  Věřím, že se dáme dohromady a něco vybereme. Já určitě přispěji. Je to opravdu dar, když je dítě zdravé.

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 26.3.2013 at 8:49

  U jake banky je veden ucet?

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 26.3.2013 at 8:58

  ethniki ten recky a GE money bank ten cesky.

  Odpovědět
 • ZUZKA
  Posted 26.3.2013 at 12:48

  VSEM MOOOC DEKUJI OPRAVDU Z CELEHO SRDCE

  Odpovědět
 • admin
  Posted 26.3.2013 at 13:40

  tak aukce uz je v behu. muzete drazit jako divi!!!

  Odpovědět
 • Athena
  Posted 28.3.2013 at 16:06

  [1] samozrejme ja rovnez rada prispeji.preji male eleni hodne stesti pri lecbe!

  Odpovědět
 • admin
  Posted 28.3.2013 at 16:15

  [6] Athéno, jdi se podívat na tu FB stránku, jestli máš profil na FB. Je to tam fakt zajímavé, draží se tam ty nejneuvěřitelnější věci. Třeba si tam něco vybereš!

  Odpovědět
 • Zdenka A.
  Posted 28.3.2013 at 22:55

  i já ochotně přispěji,držím Vám palce děvčata!!!!!!!

  Odpovědět
 • admin
  Posted 30.3.2013 at 9:38

  [8] diky! my jsme devcata a chlapci:))

  Odpovědět
 • Maxela
  Posted 31.3.2013 at 21:22

  Držím moc palečky,ať se vydraží co nejvíc věcí. Sama mám zálusk na ten krásný hrneček.

  Odpovědět
 • Hana
  Posted 26.9.2014 at 14:33

  Ja bych se chtela zeptat, zda stale probiha sbira plastickych vicek. Sbirali jsme je a nosili do skoly, ale ted uz je ve skole nechteji. Takze by me zajimalo, zda sbirka stale jeste probiha a nebo jestli to uz neni aktualni.
  Dekuji!!!

  Odpovědět
 • продвижение в интернете
  Posted 2.10.2014 at 23:04

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates. раскрутить сайт

  Odpovědět
 • задать вопрос урологу
  Posted 6.10.2014 at 23:01

  Да, статья своевременно для меня вышла, я со своим блогом ничего не понимаю-ходят, смотрят и всё. Вот только как быть, если с друзьями не хочу, в соц сетях приставать к людям стесняюсь, а сама писать кометы ещё не умею?, подробнее о консультация детского уролога, хороший уролог – расскажем о кто такой уролог http://урология-москва.рф

  Odpovědět
 • интернет продвижение
  Posted 17.10.2014 at 23:15

  We have gone ahead and included a link back to your website from one of my clientele requesting it. I’ve used your site URL: https://www.cesivrecku.cz and blog title: этот to be sure you get the correct anchor text. If you woud like to check out where your website link has been placed, please email me. Thanks! продвижение в интернете

  Odpovědět
 • Celene
  Posted 12.11.2014 at 2:08

  en general des impots directs designes sous le, Recherches historiques sur la Faculte de medecine:) создание сайтов продвижение http://www.dv-magic.ru/razrabotka-raskrutka-podderzhka-saytov/

  Odpovědět
 • Sapphira
  Posted 20.11.2014 at 6:29

  That is a matter near to my heart cheers, in which are your make contact with particulars although? реклама в google http://www.dv-magic.ru/prodvizhenie-sayta/

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5