Češka v Řecku

14
501

Která chytla příležitost za pačesy…

 

Šárka Metallinou z Prahy dosáhla ve svých pětatřiceti letech pozice, po které touží mnoho žen žijících v cizině. Daří se jí nejen v osobním životě, ale také v tom pracovním. Na ostrově Korfu pracuje jako manažerka hotelu, který pod její rukou za poslední roky jenom vzkvétá.
 
 „Zařizuju provoz celého hotelu, dodávky všech věcí, co hotel potřebuje. Dělám smlouvy s cestovními kancelářemi, takže jsem vlastně manažerka 3hvězdičkového hotelu na Korfu,“ jmenuje Šárka všechny své povinnosti.
 
 „ Ten hotel patří řecké rodině, jejíž jsem součástí. To ale není zrovna polehčující okolnost.“
 
 Na provoz hotelu má mnoho zaměstnanců, se kterými společně dobře fungují jako tým. Jak se ale zaměstnanci vyrovnávají s tím, že jim dělá šéfku Češka?
 
“Myslím, že není problem, že jsem na vedoucí pozici jako cizinka, protože obyvatelé Korfu jsou na cizince zvyklí. Ale spíš jsem setkala s problémem, že jim šéfuje ženská.”
 
Tuhle teorii ale vyvrací spolumajitel hotelu pan Nikos, strýc jejího muže, který v hotelu taktéž pracuje: “Když je ženská chytrá, může se dostat kamkoliv. Vůbec nám nevadí, že je žena, Anglii vládne taky ženská. Od té doby, co to převzala, všechno funguje jako hodinky. Její rozhodnutí jsou fantastická, takže je přebíráme a tleskáme jí.“
 
Na rodinu měla zřejmě štěstí. Ne vždy se cizinka v Řecku setká s takovým pochopením.
 
“Řecká rodina mě přijala velice dobře. Začátky byly dost těžké. Nebyla to výhoda, že jsem členem rodiny. Nebylo to tak, že by mě na tohle místo někdo dosadil. Přijela jsem jako mladá holka na brigadu a po dlouhých letech jsem se vypracovala až na tuhle pozici.”
 
A zdá se, že i když většina řeckých mužů by raději svoji ženu viděla doma u plotny, Šárčin manžel Spiros si její práce váží:
 
“Změnilo se to, dostalo to ženský dotyk. Je to lepší. V práci je výborná, hodně nám pomohla. Je schopná, tak  ať to dělá.”
 
Šárka na Korfu žije už sedmnáct let. Poslední tři roky je ve vedoucí pozici.
 
 “Je to moje práce. Já jsem studovala hotelovou školu v Podskalské v Praze. Dělám to s chutí a to je nejdůležitější a snaha vždycky přináší ovoce. Jsem člověk, který když se do něčeho pustí, dělá to naplno.”
 
Kdo by si však myslel, že je Šárka řeckou Paris Hiltnovou, toho hned vyvede z omylu.
 
“Hotel otevíráme na začátku května a končíme na konci října. Pro mě je to 6 měsíců každodenní práce. I v sobotu a neděli.
 
Ta práce hoteliéra není nic lehkého. Je to hodně práce, únava, stres. My musíme vydělat peníze na celý rok za 6 měsíců. Ta plná sezona, kdy hotel vydělává jen 4 měsíce.“
 
Celý cestovní ruch ničí novodobý nešvar nazvaný all inclusive. Každý už dnes zná systém, kdy přijede do hotelu a nemusí z něj po dobu celé dovolené vůbec vyjít ven, protože tam má vše, co potřebuje. Ale přichází tak o to hlavní- opravdovou chuť Řecka.
 
„Já osobně s all inclusive systémem nesouhlasím, myslím si, že to ochuzuje turistu o dvě věci: o vyzkoušení místních jídel, protože v hotelech je mezinárodní strava, ne typická řecká strava, a taky o tu atmosféru. V takových hotelech je jiná atmosféra, než když vyjdete do řecké uličky a setkáte se s místními lidmi.
 
 Z naší strany- my je nemáme moc rádi, protože místní taverny, bary a krámy přicházejí o základní příjem a zákazníky.“
 
A jak se krize projevuje u nich v hotelu?
 
„Krize v Evropě určitě existuje, lidi neutrácejí jako dřív. Možná to je tím, že Řecko hodně podražilo. Někteří mají opravdu našetřeno na dovolenou a snaží se neutratit víc, protože mají limitované finanční prostředky.“
 
Pavla Smetanová
 
Reportáž si můžete poslechnout zde: http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1227346
Sdílejte
Předchozí článekK čemu slouží Řecká televize?
Další článekNenažraní politici
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

14 KOMENTÁŘE

 1. [2] Jde to na houby. ˇVláda prodala ČSA a nelítají k nám letadla z Prahy. Vloni jsme měli skoro plno, letos je to špatný. Zájem je, ale nejsou letenky…no na víno, vodu, elektriku to snad bude stačit.. i tobě hezké léto. Apropó odkázal jsem na tebe kluky, kteří budou trávit asi celé léto pracovně na Korfu, kdyby potřebovali poradit /bodyguardi/.

 2. [3] coze? neletaji zadna letadla z prahy? to prece neni mozny!!! a jak tam litaji vsecky cestovky?? a jak se k vam teda lidi dostavaji?

 3. 3 cestovky letos zavřely a lítá k nám jen Viamare ale velmi velmi omezeně a nemá volná místa…fakt to tak je..a přitom je tu tak krásně..jezději trajektama nebo i po ose sakumprásk..tedy Češi, jinak máme letos Rumuny, Bulhary po ose

 4. Boze proc by absolvent hotelove skoly mel delat pokojskou? to je snad je udel jen reku, roky drilovat [papouskovat] a pak nemoci najit uplatneni v oboru.

 5. Boze proc by absolvent hotelove skoly mel delat pokojskou? to je snad je udel jen reku, roky drilovat [papouskovat] a pak nemoci najit uplatneni v oboru.

 6. [6] ioanni, mozna ano. ale kdyby nebyla schopna, nedelala by nikdy manazerku. takze rekneme to takhle: kdyby sarka byla rekyni budizknicemu, mozna by to nedotahla ani na tu pokojskou.

  casto se ptam, kdyz napisu o uspesnych ceskach v recku, co vede ceske reky k tomu, ze je vzdycky zakonite zkritizuji? jakoby je k tomu vedla nejaka zast, ktere nerozumim. ja se raduji z uspechu reku v cechach a z uspechu cechu v recku. a vlastne z uspechu kohokoliv a kdekoliv…

 7. Ioanni, nemas pravdu. Ja jsem dalsim prikladem. Pracuji na jednom velkem hotelu na recepci jako vedouci smeny. S majitelem nejsem v zadnem pribuzenskem vztahu ja ani moje rodina. Mluvim peti jazyky. Naprosto nesouhlasim s nazorem, ze Cesky se v Recku prosadit nemohou. Znam dost tech, ktere v Recku ziji a maji vybornou praci a uplatnuji se v oboru, ktery vystudovaly anebo delaji to, co je bavi.Byt na tvem miste, trochu bych pribrzdila s tou kritikou.

 8. ja jsem netvrdil ze se cesi nemuazou upl[atnit ja chtel spise podotknout ze jako zena by to mela mnohem tezsi nez muz.a ani netvrdim ze nejsou cesi kteri by v necem 10] mohli vynikat ba naopak jsou mezi vami velice sikovni lde.

 9. Ahoj taky se pripojuji k diskuzi…ja jsem delala managera reckeho hotelu na Paxi 2 roky.Take jsem se musela vypracovat a nebylo to nic jednoduchecho.Sef se mnou byl spokojeny,bohuzel moji tzv.podrizeni meli velky problem,ze jsem zena a
  jeste k tomu cizinka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno