Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

K čemu slouží Řecká televize?

Rate this post

A komu?

 

Do řecké televize, ať už soukromé nebo státní, jsem tepala už před lety a to jsem ji sledovala víceméně náhodou. Teď ale mám její sledování (hlavně zpravodajství) v popisu práce a od té doby, co nám vítr shodil ze střechy satelit, nemám už celkem ani na vybranou.
 
Na státní televizi mě vždycky fascinovala skladba pořadů. Každé všední ráno například, na jednom ze tří programů, vystupoval dávno zesnulý malíř, který učil veřejnost malovat olejovými barvami na plátno a vytvářel přitom neuvěřitelně věrné, i když super kýčovité, obrazy. Den co den, rok co rok, vlastně se stal takovou součástí našeho rána. Když Adonisovi stoupl tlak z dalších daní, o kterých hlásili v ranním zpravodajství na jiném programu, přepli jsme na Rosse, který zrovna maloval jehličnany (ty byly jeho nejoblíbenějším motivem) a zasmáli se.
 
Večer byla po zprávách vždycky relace o počasí tak podrobná, že trvala skoro hodinu. Pak začínaly často dobré filmy (pokud se v řecké televizi vysílaly kdy kvalitní filmy světové kinematografie, pak většinou na veřejnoprávních programech), které ale o půlnoci přerušila půlhodinová zpravodajská relace, takže pokud jsem neusnula, většinou jsem při své chabé paměti neměla šanci si pamatovat, o čem vlastně film byl.
 
Bohužel jsem nikdy neměla možnost sledovat ty nejlepší pořady, které se vysílaly často až kolem jedné hodiny ranní, protože v tu dobu buď spím, nebo se někde bavím, ale na televizi prostě nekoukám. Byly zde kulturní akce, koncerty, umění, o to všechno jsem přišla.
 
Teď řeckou státní televizi vypnuli. Mluvčí vlády v úterý odpoledne prohlásil, že je konec a když zaměstnanci odmítli odejít a vysílali dál, vláda prostě vypnula signál. A tak jsme asi čtyřicet minut před půlnocí byli svědky historické události, kdy najednou ztmavly všechny tři kanály řecké státní televize. Jeden po druhém. Cvak, cvak, cvak, tma…
 
O tom, jestli to je nebo není škoda, by se dalo diskutovat hodiny. Chyběla by nám v Čechách nějak výrazně Česká Televize? Je taky jasné, že to byla klasická řecká státní instituce, kde mizelo nesmírné množství peněz a bylo tam uměle vytvořeno mnohonásobně více pracovních míst, než bylo kdy třeba. Je taky faktem, že ta televize neměla nějak výraznou sledovanost. Jenže…. Jenže právě nikdy není nic jen tak jednoduché.
 
Velká část řecké populace se bouří proti vypnutí, i když televizi nesledovala. Řecký zpěvák Janis Kotsiras (skvělý zpěvák a muzikant) napsal srdceryvný článek na internet v tom smyslu, že také platí za školy, ač do žádných nechodí a ani nemá děti. Že platí za nemocnice, ač je zdravý a že platí za silnice na Kosu, ač tam nikdy nebyl a asi ani nikdy nebude. Tak proč vypínat televizi, za kterou každá domácnost zaplatí v přepočtu sto korun měsíčně, když ji nikdo nesleduje, ale která dává zaměstnání tolika lidem?
 
Řekové jsou velmi emocionální. Televize je jejich veřejný majetek a nedají si na ni sáhnout. A tak dnes hromadně stávkují, protože tohle se prostě nedělá. (I když mnozí z nich začali měnit názor, když zjistili, jaké platy brali televizní zaměstnanci ještě před dvěma lety…)
 
Ale já myslím, že o samotnou televizi až tolik nejde. Zpravodajských kanálů je v dnešní době víc než dost, takže o tu nezávislost snad nemusíme mít strach. Jde ale o téměř tři tisíce lidí, kteří přišli z hodiny na hodinu o zaměstnání. Jsou to tátové a mámy od rodin, lidé, kteří teď nemají kam jít a čím se živit, protože v Řecku je to s tou prací opravdu zapeklité.
 
Jde o to, že když si vláda usmyslí, že zavře televizi a nikdo proti tomu nic nenadělá, může si příště usmyslet zavřít nemocnice, školy, univerzity a vlastně cokoliv. Znamená to, že vláda začala mít neomezenou moc a nikdo si nemůže být jistý ničím. Žádné zákony už neplatí a v zemi nastává chaos, nebo ještě hůř- diktatura. S tou už Řekové svoji bohatou zkušenost mají.
 
Můj úžasný učitel saxofonu, profesor na univerzitě a  jeden z nejlepších jazzových hráčů v Řecku, který pracuje a hraje se studenty i ve svém volném čase a zadarmo, byl nedávno v Athénách, aby zde natočil pro řeckou televizi  se svými studenty hodinový pořad o jazzu. Stálo ho to spoustu času, peněz a úsilí. Pořad se měl konečně vysílat v noci z úterka na středu (umínila jsem si, že zůstanu tentokrát výjimečně vzhůru), jenže hodinu před tím televize zhasla.
 
A tohle všechno jsou už ty lidské roviny, které vidím. Takže reformy ano, ale úplné zrušení televize ne. Zvlášt, když za ni zatím není náhrada. A až jednou bude, začnou se zase přijímat lidi, kteří se vládě hodí. A rozdělování hezkých pracovních míst může začít zase nanovo. Ale tentokrát jen pro ty poslušné.
 
Do té doby bude Řecko jedinou zemí na světě, která nemá vlastní veřejnoprávní televizi.
 
Co si o tom celém myslíte vy? Sledovali jste ERT? Na co jste se dívali? Bude vám chybět?
 
Pavla Smetanová www.ostrovanka.cz 
 
 
 
 

7 Comments

 • Slava
  Posted 13.6.2013 at 10:34

  Česká Televize by nám výrazně chyběla nejen v Čechách, ale i na Moravě…

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 13.6.2013 at 10:38

  [1] promin, mam ten zlozvyk nazyvat ceskou republiku cechama, protoze cesko se mi nelibi a ceska republika je moc dlouha. tak se omlouvam:)

  Odpovědět
 • Vasil, Brno
  Posted 13.6.2013 at 10:42

  Odpověď na nadpis je Neslouží k ničemu. Co jsem vždy viděl byly, jak psáno – počasí, smyčka zpráv a nekonečné diskuse nějakých imbecilů, kteří si skáčou do řeči. Pokud vím, každé médium skládá vysílání na základě nějakých průzkumů. Pokud se průzkumy televize řídila, pak to svědčí i o stavu obyvatelstva. Pokud ne, pak další důvod pro její rozprášení. Druhá věc je propouštění atd. Ale zase, jaký je rozdíl mezi propuštěným zaměstnancem televize, který si žil víc než božsky a zaměstnancem soukromé firmy, ze kterého zaměstnavatel sedřel kůži ? “JEN” ten, že státní si žil za tučnou mzdu. a s jistotou předčasného důchodu. A zpěvák Kotsiras ? On by si platil doma uklízečku, která mu neuklízí, ale nechce ji propustit, protože má doma děti ? Nakonec věřím, že televize zase bude, Řecko se opět postaví na nohy a posílí ekonomiku. Jiná možnost ani není. Jde o to, jak dlouho to bude trvat.

  Odpovědět
 • Andrea
  Posted 13.6.2013 at 13:18

  Já řeckou veřejnoprávní televizi sledovala.Chybí mi skvělé dokumenty,co občas dávali na ERT3 nebo na NET, dále kvalitní filmy,vysílané ale málokdy a hodně pozdě a dětem trošku chybí dětská zóna,co byla na ET1 odpoledne.Zprávy mi nechybí vůbec,jsou i na jiných programech a v podstatě se nelišily.Když to shrnu,v podstatě nam doma řecká veřejnoprávní televize moc nechybí.

  Odpovědět
 • Karel Strobl
  Posted 13.6.2013 at 19:46

  Moc hezky napsané. Ale v jednom si dovolím oponovat. Totiž tisk a zejména televize /státní!/ je pro jakoukoli vládu velice důležitá k ovlivňování lidí. Jak je známo co se napíše v tisku či řekne v televizi je “pravda”. Jenže řecká telka už byl zřejmně nenasytný moloch na který stát už jednoduše neměl. Sám předseda vlády řekl, že sice tohle zruší, ale chce vybudovat novou státní televizi na jiných základech /tedy pravděpodobně bez starých bafuňářů/. Takže uvidíme.
  Úsměvným faktem je, že dlouhodobě nejsledovanější v řecké televizi bývalo počasí s Petrulou /”Vrochulou”/ na komerční telce. /pro nezasvěcené-hodně vzdáleně české bývalé Počasíčko/

  Odpovědět
 • Kalliopi
  Posted 14.6.2013 at 12:49

  Myslím, že lidi obecně se neradi vzdávají něčeho, na co jsou zvyklí, a co mají pocit, že jim patří. Většina Řeků staršího a středního věku vyrůstala sledujíc státní televizi. Patří to k vzpomínkám na dětství. Komedie ze 60. a 70. let, které mě osobně nic moc neříkají, neboť jsem tou dobou žila v Čechách, jsou pro mé řecké vrstevníky pořád pramenem radosti a pohody. Je v tom taková nostalgie, jako když člověk v Česko-Slovensku slyší znělku večerníčku… Ne, že by si nemohl pustit něco na internetu, ale ta znělka, to je prostě jako když znovu pootevřeš vrátka do dětství.
  Takže kromě toho společenského prvku (více nezaměstnaných) jde hodně o emoce. Řecká televize ve svých začátcích měla i velký vliv na gramotnost obyvatelstva v různých zastrčených vesničkách. Zatímco v Čechách by se v 70. letech těžko našel někdo, kdo by neuměl číst, aniž by měl nějakou mentální nebo zrakovou poruchu, v Řecku tou dobou hodně starších lidí neumělo číst. Osobně jsem jich poznala několik, co se naučili číst díky titulkům cizích filmů!
  Já moc na televizi nekoukám, ale jestli bych měla uvést nějaká “pro” ohledně státní televize, tak to, že filmy nebyly přerušované reklamami až tak často a až na tak dlouho, jako to je u soukromých tel. stanic. Tam to někdy trvá i 3hodiny, než se člověk dokouká přes všechny ty reklamy do konce filmu…
  Souhlasím s Karlem, že státem řízená televize je pro stát důležitý nástroj a zbraň, takže se dá čekat, že si brzo najde nějakou náhradu. Jestli to tak bude lepší nebo ne…. kdo ví?

  Odpovědět
 • ioannis
  Posted 11.8.2013 at 10:56

  [3] vasile ne vsichni zamestnanci brali oobrovske platy.vetsina technickeho personalu byla na urovni 1200 az 1400 euro ato pri nasich cenach nebyla zadna slava.vysoke platy v radech 10ti tisicu mesicne brali darmozrouti dosazeni vladami jak pasok tak nea dimokratia.slo hlavne o ruzne poradce a lidi o kterych nikdo nevedel co vlastne delaji.bohuzel podle meho nazoru ti zustanou nadale zamestnani a budou brat nadale krasny plat a vyhozeni budou hlavne ti zamestnanci co meli plat normalni a na rozdil od tech druhych neco delali

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5