Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kam se poděla chuť poznávat?

Rate this post

nahradila ji chuť se přežírat?

 

Pracuji v cestovním ruchu už nějaký ten pátek a když se dívám na jeho vývoj v posledních letech, , napadá mně pasáž z mého oblíbeného českého filmu: „rozmohl se nám tady takový nešvar…“ Tím nešvarem je, podle mého názoru, novodobý styl cestování s magickým označením ALL INCLUSIVE…. Mnozí klienti toto zaříkávadlo ani neumí vyslovit, zato ví naprosto přesně, co program obsahuje, případně co by rozhodně obsahovat MĚL.
Začala jsem s prací v oboru cestování hned na začátku devadesátých let. Dobře si pamatuji na nadšení z otevřených hranic, na první cestovatele, výletníky, dovolenkáře kteří , někdy prvně v životě, vyrazili do světa. S ohromným nadšením- protože konečně mohli! Tihle lidé sice měli v kufru své zásoby proviantu na celý pobyt, měli improvizované vybavení a často minimum finančních prostředků…ale měli obrovskou chuť poznávat nová místa, koupat se v jakémkoli počasí, kdykoli a kdekoli, jezdit na výlety po kolébce civilizace, aby ji poznali…a pak si půjčit auto či motorku a jet znova, aby ji poznali ještě lépe. Byli to turisté- lidé cestující za něčím novým, ať je to zábava, poznání, sport, rekreace či aktivní odpočinek.
Dnes se chuť poznávat přírodní krásy pomalu přeměňuje v chuť poznávat množství jídla v jídelně hotelového komplexu. Lidé jedou na místo, které vypadá stejně, voní stejně a jsou v něm stejná jídla, personál a vybavení…ať je to kdekoli na světě. Jedou přeci do all inclusive- tedy do systému nabízejícímu systematické obžerství, nekončící přísun alkoholu a sladkých limonád, animátory bavící celý den děti, které pak neobtěžují a je možno trávit dny na hotelovém lehátku, v hotelovém ručníku u hotelového bazénu…blízko zmiňovaným nápojům, neboť pitný režim není radno zanedbávat. Ručník musí ležet na lehátku celý den, aby je, nedejbože, někdo nezabral. To by pak bylo nutno jít až k moři…a proč, když je zaplacen hotel s bazénem s mořskou vodou a animátory a vším…all inclusive!
Řecko je země známá svou pohostinností, přírodními krásami a bohatou historií. Zdá se mi škoda nevyužít možnosti toto vše poznat, osahat, ochutnat, když jsem tak blízko. Nezajít na osvěžující frappe do maličkého kafenia, neochutnat gyros ve stánku, souvlaki, nedat si místní skvělou zmrzlinu, neposedět v taverně u džbánku řeckého vína za zvuku řecké hudby.
Podle mého názoru přeci není potřeba krmit děti několikrát denně zmrzlinou, napájet je přeslazenými nápoji z postmixu a nechat je jíst hory jídel. Rodinná dovolená je přeci…rodinná. Copak není hezké věnovat se na dovolené dětem, když ve shonu všedního dne na to není dostatek času? Copak je třeba držet po dovolené drsné diety, aby byla zpátky původní váha? Copak není škoda neochutnat místní jídla, vyměněná v hotelovém komplexu za průměrný instantní vzorek středoevropské kuchyně?
Po návratu z dovolené all inclusive sice nic nevíte o přírodních krásách navštívené země, zato si se sousedy můžete porovnat rozdíly v hotelovém programu na Krétě a na Korfu. Když pak program nesplní vaše očekávání, vrátíte se na Kos, tam jste byli v hotelu spokojeni. Vaše děti pak v září napíší paní učitelce slohovou práci o hotelovém komplexu a jeho programech…o Řecku v ní však, bohužel, mnoho nebude.
 
Eva Prifti, autorka je farmářka a v létě průvodkyně českých turistů na Korfu

13 Comments

 • alena
  Posted 29.5.2013 at 12:30

  krasny clanek! zdravim z Kosu! 🙂

  Odpovědět
 • Petr
  Posted 29.5.2013 at 13:00

  To je tak nádherně výstižný článek .Je pravda,že děti těchto lidí kolikrát ani netuší v jakém statě se to vlastně nacházejí.Naše 10ti letá dcerka už od 8let překvapuje svoje okolí znalostmi o Řecku,protože každé místo pořádně projezdíme a prochodíme.Je třeba se na to ale připravit a dělat vlstně takového domácího průvodce.Takže studuju a studuju.

  Odpovědět
 • Jana
  Posted 29.5.2013 at 14:13

  Krásně napsaný článek, mluví mi z duše, mám naprosto stejný názor. Do Řecka jezdíme na dovolenou každý rok (někdy i 2x) :-), zásadně do studií bez stravy, protože se nechci ochudit o atmosféru večerního posezení v tavernách a místní kuchyni. Na ubytování chodíme vlastně jenom přespat, protože toho vždy chceme co nejvíce procestovat ať vypůjčeným dopravním prostředkem, nebo místní dopravou. Trávit dovolenou v hotelu s all inclusive v Řecku a v podstatě se nikam od hotelu ,,nehnout” mi přijde hodně velká škoda.

  Odpovědět
 • Zdenka
  Posted 29.5.2013 at 16:27

  Dobry den,
  rada bych Vam vsem co mate zajem poznat kousek Recka nabidla ubytovani v pokojich k pronajmu na krasnem ostrove SKIATHOS, vice informaci zatim muzete nalezt na facebook strance http://www.facebook.com/NostalgoSkiathos?fref=ts

  Odpovědět
 • hanka
  Posted 29.5.2013 at 17:32

  Souhlasim.Pracuji s hotelama a obcas je mi z jejich turistu na zvraceni.

  Odpovědět
 • ladik
  Posted 29.5.2013 at 22:30

  Zcela jiste mate pravdu,je vsak nutno poznamenat,ze cely produkt “all inclusive” je prave vymyslem CK slouzici k pritahnuti ” masoveho” klienta.Kdo chce poznavat tomu AI neublizi,vzdy ma moznost si vybrat.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 30.5.2013 at 9:17

  ta potiz je v tom, ze to je zacarovany kruh; lidi nechteji utracet a chteji jist, takze jim nekdo musi nabidnout levnou dovolenou s all inclusive. kdyz ji nenabidne, pojedou do turecka nebo tuniska, protoze temhle lidem je v zasade jedno, kde jsou, ale neni jim jedno, jaky je tam bazen a hlavne cena. takze otazka poptavky a nabidky.
  samozrejme, ze v hotelech all inclusive jsou jidla i napoje vetsinou dost nizke kvality (treba vajicka z prasku…), protoze ta cena je tak strasne nizka, ze se to ani jinak delat neda, pokud na tom ma jeste nekdo neco vydelat. ale pokud se to umi hezky naaranzovat, zda se, ze to nikomu celkem nevadi. u nas prece taky lidi ji jidlo, ktere nakoupili ve slevach, napichane maso vodou a parky bez masa atd.
  to, ze hotely all incl vyrusi ostatni podnikani, jako jsou pujcovny aut, restaurace, gyrosarny atd., je vec jina.
  kazdy ma pravo svobodne si vybrat, co mu vyhovuje. ovsem argument, ze deti maji porad hlad a zizen, se mi zda trosku laciny a alibisticky. protoze pro tento pripad existuje voda v lahvi a houska nebo susenka. doma prece taky nedavame detem hranolky, zmrzku a limosku kdykoliv si vzpomenou, nebo ano?
  takze zaver cele uvahy je, at kazdy jezdi tam, kde mu to vyhovuje. nemuzeme lidem nutit knihy misto tv, ani poznavani misto lezeni na lehatku. lidska spolecnost je rozmanita a to je vlastne dobre, ne?

  Odpovědět
 • Soňa
  Posted 30.5.2013 at 19:43

  Občas si připadám jako exot, protože dovolenou vyhledávám zásadně mimo hotelové resorty, nechci stravu v ceně, nechci masáže, nesnáším animační programy a miluju to divný a zadlužený Řecko :)a celý pobyt jsem v podstatě někde mimo místo pobytu :). Nakazila jsem manžela a i dcera se narodila pokažená, genům prostě neutečeš:)

  Odpovědět
 • Martina
  Posted 31.5.2013 at 16:05

  Musím říct,že s článkem nemůžu úplně souhlasit. Na dovolenou jezdíme do hotelů s all inklusive i do studia-apartmánu,kde si vaříme sami. Oboje má své pro a proti. Někdy mám chuť po nabitém programu vypnout a nechat se trochu rozmazlovat péčí hotelového personálu a jindy mám zase chuť cestovat,jíst po tavernách a seznamovat se s kulturou té či oné země. Hodně to závisí na tom,jak moc jsem a nebo nejsem unavená. Někdy si prostě vezu kufr knih,které jsem si nestihla přečíst a chci si lehnout u moře na lehátko a celou dovolenou si jenom užívat sluníčka,moře a čtení.I když jedeme do hotelového komplexu snažíme se vždy najít nějakého domorodce nejlépe čecha,který v dané zemi žije a dokáže nám zajistit nějaké výlety na zajímavá místa. Hotelové CK nevyužívám,ale milého krajana potkám ráda.
  Takže já osobně nezavrhuji ani jednu formu dovolené. To,že jedu do hotelu s all inklusive neznamená,že se musím chovat jako čuně,přejídat se a od rána do noci stát u baru nebo pultu s jídlem. Je to o tom,že se nemusím o nic starat a pokud mám chuť mohu NE MUSÍM využít hotelového servisu. To,že mám něco zaplacené neznamená,že to musím nutně čerpat.

  Odpovědět
 • Jan a Alena Bydžovský
  Posted 31.5.2013 at 21:39

  [4] Máme eminentní zájem o Vaší nabídku.
  Prosím o kontakt. bydzovsky.jan@email.cz

  Odpovědět
 • admin
  Posted 1.6.2013 at 7:57

  [10] napiste, prosim, zdence primo. nevime, jak casto tyto stranky navstevuje.

  Odpovědět
 • Karel Strobl
  Posted 2.6.2013 at 7:46

  Inu někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Někteří vyžadují sakumprásk stravu a servis, někteří bazém, byť naše vily jsou hned u moře. A když každá vila bazém mít nebude, nepřijedou, pojedou tam, kde to je. Skoro každý rok jezdíme po sezoně do Indonézie, kde poznáváme ostrovy, přepravujeme se místní dopravou, na motorce, potápějícími se přetíženými mini trajekty, jíme u “stánkařů” na ulici nebo v místech, kde by hned tak někdo nevkročil-také jsme viděli a zažili věci, které málokdo. Vloni mojí přítelkyni “vyndali” ve Frankfurtu z letadla kvůli problému s pasem kvůli indonézskému vízu a bylo po dovolené. Tak jsem mrknul do netu a čapl první last minute s odletem zítra-do Egypta na 15 dní do Hiltonu all inclusive. Odpočinuli jsme si, potápěli, výletovali na motorkách v poušti…a snažili uprostřed toho obžerství zapomenout na zmařenou dobrodružnou dovču. Slibuju, že už to nikdy neudělám, není to náš šálek kávy.
  Ale nejen tento hotel byl plný-jsou lidé, kteří tento druh dovolené, odpočinku vyhledávají. Proto nemusí být špatní-ani ti, kteří jim tento druh odpočinku umožňují. Někdo nejí maso, někdo zeleninu. Každý jsme jiný. Jak říkal můj děda: ” Proti gustu, žádný dišputát”.

  Odpovědět
 • Vlaďka
  Posted 2.6.2013 at 15:14

  Moc hezký článek a děkuji za něj. Jezdím do Řecka 3x za sezonu a již spoustu let a miluji tu atmosféru řeckých taverniček, kde člověk nachází blízký kontakt s “domorodci” ´,jak já říkám, a kam se může vracet vícekrát, pokud si nějakou oblíbí, zažije nevšední zážitky, zasměje se i poučí a dozví se něco nového o této zemi. Anebo může chodit pokaždé jinam, dle libosti. Vždy procestujeme celý ostrov (upřednostňujeme ostrovy), nesedíme na zadku v letovisku a milujeme poznávání místních zvyků. Co se týče stravování kombinujeme oba způsoby, a hned vysvětlím, proč. Pokud jedeme celá rodina, tj. 2 dospělí a 2 děti,z toho 2 chlapi a z toho jeden v rychlém vývinu jeho 17 let, upřednostňujeme all inclusive v hotelu, a to jen proto, protože naši chlapi jsou žraví, zejména zmíněný sedmnáctiletý, a tak bychom asi strávili po tavernách většinu času, či chodili něco kupovat do obchůdku každou chvilku. A vyvářet o dovolené já odmítám. Jen z tohoto důvodu volíme all in. A snažíme se, aby nás all in neomezoval ve výletování. Zbývající 2 dovolené jezdíme jen s dcerou, a to bez stravy. A pak ty návštěvy taveren si užíváme opravdu naplno. A to já miluji. Takže souhlasím s Martinou, ne každý se jezdí přežírat na all in (snažím se spíše jíst zeleninu a zdravá jídla) a ne každý s all in se jen válí u bazénu (já například do bazenu za celý pobyt nevlezu, volíme bazén zase jen kvůli dětem, které po cestě od moře nebo po návratu z výlet do něj ještě skočí). Zdravím všechny, a už se nám to blíží……………už abychom tam zase byli 🙂 neboť tady v Čechách bude asi potopa svět 🙂

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5