Kiosky

8
273

aneb Periptera

Bez kiosků si těžko dovedu Řecko představit. Patří k němu stejně neodmyslitekně jako retsina nebo olivy. Jsou to malé dřevěné budky, kam se sotva vejde prodávající osoba, která většinu času kouří, dívá se na maličkou přenosnou televizi u malinkatého větráku, aby v kukani neumřela vedrem.

 

Výdejní okénka jsou většinou orientována na dvě nebo tři strany. Na straně zadní jsou uzamykatelná dvířka.

 

Zboží se zpravidla nenachází v kiosu, ale před ním, neboť dovnitř by se, zároveň s prodavačkou, nevešlo a také by nebylo vidět.

 

V kiosku člověk sežene téměř vše, co k životu potřebuje: sladkosti, brambůrky, tyčinky, balonky, bublifuk, balíčky s překvapením pro děti, noviny, cigarety, papírky, tabák, zapalovače, sirky, nápoje nealkoholické, jednoduchý mechanismus na jednorázové frapé, pivo, zmrzlinu /pouze v létě/, kondomy, propisky, jehlu a nit, míče, žvýkačky a tužkové baterie.

 

Kisoky se nacházejí na každém rohu. Jejich otvírací doba je neuvěřitelně pružná, často bývají otevřeny i do pozdních nočních hodin a o víkendech a jejich prodavači zpravidla velice nerudní lidé.

 

Původní idea kiosků byla velmi šlechetná. Kiosky totiž dostávaly od státu osoby zdravotně postižené, aby se měly čím živit. Později se ale s kiosky začalo kšeftovat a v dnešní době je lukrativnější kiosek někomu pronajmout, než strávit většinu svého života v malé kobce.

 

Kiosky nepodléhají žádným pravidlům a cenám. Ceny si určují kioskáři sami, takže v každém kiosku je jinak draho. Pokladna ani účtenky se zde ve většině případů nevedou. I přesto, že zboží zde je výrazně dražší než v obyčejných obchodech, těší se kiosky velké oblibě. A tak jsou u nich často vidět děti, které dostaly penízky od rodičů, aby si šly něco koupit. Supermarket nabízí stejné věci za třetinové ceny, ale když kiosek je tak lákavý!!

Pavla Smetanova www.ostrovanka.bloguje.cz

 

Sdílejte
Předchozí článekStránky čekají malé úpravy
Další článekJeště nemluví ?
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

8 KOMENTÁŘE

  1. i kdyz je to mozna uz ted trosku jinak, kiosky zustavaji kultovni zalezitosti. doufam, ze se to nezmeni:)

  2. Ale povolení k provozu bude asi těžké získat. Co k tomu musí asi člověk oběhat a kolik zaplatit…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno