První Máj

1
165
První Máj
Ohodnoť tento článek

Povídání Evy Nechvílové

 

První máj v Řecku je oslavou jara a celé přírody. Tak jako v Česku se líbáme pod rozkvetlou třešní, tak my v Řecku pleteme májový věněček. Tento starobylý zvyk, který se uchoval do dneška je rozšířen po celém Řecku. V tento den zdobí květinový věněc dveře mnoha domů. Dříve jeho příprava byla výsledkem celého rituálu, protože nic se neponechávalo náhodě a vše mělo vlastní symboliku.
Májový věneček má své kořeny pravdědopodobně ve starověku. Je známo, že ve starověkém Řecku se věněc používal velmi často a nechyběl u žádné významné události.
V současné době tvoříme věnec z polních květin nebo ze zahrady, který umístíme k hlavnímu vchodu do našich domovů. Bydlícím v tomto domě přináší zdraví, štěstí, lásku a hojnost. Určitě už samotná příprava tohoto věnečku přínáší radost. Dříve však květnový věnec měl mít určité květiny, aby se vyplnila přání hospodyňky, tak například:
Růže, karafiáty, šeřík, violky, pelargonie aby domácnost kvetla
Kvetoucí větvičky zimolezu /Agioklima/ nebo olivy pro štěstí domova
Sedmikrásky, vlčí máky, kukia – boby i s kořeny a plody proti pomluvám
Větvička drmku pro lásku dívek v domácnosti
Nechyběla ani palička česneku proti uhranutí, která visela ve středu, tak aby byla vidět
V současné době sběr květin k přípravě májového věnečku posiluje vztah člověka k přírodě, od kterého hodně lidí zejména žijících ve městech se vzdálila a tak hledají potěšení v rozkvetlé přírodě.
Krásný máj
                      Eva Nechvílová
Sdílejte
Předchozí článekKalli radí po devatenácté
Další článekStránky napadl virus
Redakce magazínu ČesiVŘecku vám pomáhá najít ideální dovolenou, spojit se s ostatními Čechy v Řecku a vzájemně si předávat tipy a rady.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím zadejte komentář
Prosím zadejte zde vaše jméno