Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uhranutí

Rate this post

Už jste byli uhranutí?

 

„Ine matiasmenos..“, slýchávala jsem od lidí vždy, když můj malý synek začal brečet a nemohl přestat. Je uhranutý, znamená to. Nejprve jsem si myslela, že si ze mě dělají legraci, ale později jsem pochopila, že v Řecku se na uhranutí opravdu věří. Věří na něj mladí i staří, profesoři i babky na poli. Patří totiž tak nějak k nim.

Matiasmenos (uhranutý) je ten, kdo zívne, až mu tečou slzy. Dítě, které pláče nebo dlouho zlobí, i ten, kterému se dlouho nedaří, kdo se cítí špatně, bolí ho hlava, má napětí v očích.. Dá se uhranout i v dobrém slova smyslu, například, když někoho upřímně pochválíme. Pokud ale přechválíme nebo pochvala není upřímná, můžeme druhého uhranout. Dokonce i setkání s pravoslavným knězem může přinést uhranutí. Proti uhranutí se dá všelijak bránit. Muži, když vidí pravoslavného kněze, se chytají za přirození (!!). (I když pravda je, že tenhle zvyk místní muži provádějí i v mnoha jiných případech…) Když projde někdo okolo kočárku a začne dítě chválit, jak je krásné a plivat na ně pro štestí, je třeba se chytit za palec, aby nebylo uhranuto. Proti uhranutí se také používá oblečení naruby, šperky ve stylu božího oka, komboskini (náramek vyrobený mnichy v klášteře), či někdy stačí se třikrát pomodlit Otče náš.

A jak se takového uhranutí zbavit? Jen někteří lidé mají moc zbavovat uhranutí. Znají tajné zaříkávadlo, které se dědí z generace na generaci. Aby zjistili, zda se jedná o skutečné uhranutí, naleje se do vody olej. Ten, kdo byl uhranut se z této vody musí třikrát napít a na čelo si udělá rukou křížek. Když se na vodě udělají olejové skvrnky, je vše v pořádku, pokud se však olej ve vodě rozptýlí, jedná se o uhranutí a je třeba jednat.

Odčarovat je možno také po telefonu. A ten, kdo druhého úspěšně odčaruje, se poté cítí špatně, jako by ze sebe nechal vysát veškerou energii.

A jaké máte zkušenosti s uhranutím vy? Jak léčí uhranutí vaše tchýně? Máte okolo sebe lidi, kteří vás umějí odčarovat?

 

Pavla Smetanová www.ostrovanka.bloguje.cz

 

12 Comments

 • Tyna
  Posted 25.9.2011 at 17:09

  stredovek mne dokaze vzdy a znovu pouze rozcarovat 🙂

  Odpovědět
 • Nina
  Posted 25.9.2011 at 18:27

  Ahoj, ziju v Recku 5let-ale stale nemohu vyjit z udivu… Uz jen neinformovanosti zdejsich lidi a chuti se vzdelavat a nebo si jen precist obycejny casopis..

  Odpovědět
 • Modona
  Posted 25.9.2011 at 18:28

  To je přece ale normální wodoo nebo džu-džu, jistěže na to věřím:o)

  Odpovědět
 • Andie
  Posted 25.9.2011 at 20:27

  Děda méhe přítelé má tu “moc zbavovat uhranutí”.. když někomu něco bylo, tak se řeklo nebo zavolalo dědovi a hle, najednou mu bylo dobře a dědovi blbě.. No stejně mi to přijde divný…

  Odpovědět
 • jana valkova
  Posted 26.9.2011 at 15:29

  hele, ja tomu tak nejak verim. neumim si to oduvodnit, ale fakt to funguje…

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 28.9.2011 at 13:20

  mne zas prijde, ze pokud to nikomu neublizuje, tak proc ne? a spousta lidi prisaha, ze to funguje. tak asi kdo veri, na toho to proste funguje.

  Odpovědět
 • Irini
  Posted 29.9.2011 at 21:45

  … a vira Tva Te uzdravi… 🙂
  ano, verim, ze psychika je mocna carodejka 🙂
  Nicmene muj manzel je uhranuty cca 3x do tydne, vola teticce, aby ho oduhranula, a helemese, teticka opravdu oduhrane meho manzela 🙂
  Jednu dobu jsem byla tak vycerpana z neustaleho uhranuti meho muze, ze jsem mu namluvila ze tyto uzasne ruzove pilulky (Ibuprofen) jsou proti uhranuti. Muj muz je normalne velice inteligentni chlap, ale proste tomu uhranuti tak bezmezne veri, ze tomu uveril.. nejakou dobu na uhranuti pomahaly…. ale pak se vse vratilo zase do starych koleji a teticka pomaha po telefonu 🙂

  Odpovědět
 • savra
  Posted 30.9.2011 at 19:55

  Uhranutí není známé jen v Řecku. V Čechách a na Moravě se dříve také věřilo a každá vesnice měla někoho, kdo uměl od uhranutí pomoci. Někteří lidé jsou na to citlivější a někteří méně. Jak třeba vysvětlit, že s některými lidmi je nám špatně, jen se s nimi vidíme a s některými výborně a ani je neznáme. Prostě existuje i něco, na co si nelze sáhnout rukama a co není vidět očima, každý to zažil. Jenže vždy existuje způsob, jak si věci pro sebe nějak vysvětlit, aby nám neujela půda pod nohama a bylo to bezpečnější. Každý tedy posuzuje dle svých zkušeností a možností. Takže i obyčejný talisman může pro někoho fungovat bezvadně a pro druhého je bezcennou tretkou.Je to tak asi v pořádku.

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 3.10.2011 at 0:43

  [8] presne tak, ja to vidim stejne. proste pro nas trochu nezvykle, ale pro mne docela pochopitelne. jeden lekar z cech mi letos vypravel, jak odlisne jsou diagnozy pravoslavnych krestanu, kteri za nim v praze chodi. to je ale na vetsi diskuzi.

  Odpovědět
 • Adri
  Posted 23.10.2011 at 19:03

  Nejdříve jsem na to nevěřila. Pak jsem v tom uhranutém stavu byla, nemohla jsem si nějak pomoc. Byla jsem unavená, zívala jsem bez ustání, rvala mi hlava ( nikdy na bolest hlavy netrpím ). Někdo mi poradil svléknout oblečení, pronest nějakou větu proti uhranutí a pomluvám, atd. a od noh směrem nahoru se utřít tím oblečením, pak ho vyprat, už to samé oblečení neoblékat. Hned to povolilo, hlava přestala bolet a i zívat, jako by se do mně zpět nalila energie. Nevadí, věřit nevěřit, hlavně – že to pomohlo:-)

  Odpovědět
 • ostrovanka
  Posted 5.12.2011 at 16:09

  [10] zvlastni. hodne lidi tvrdi, ze to funguje…

  Odpovědět
 • sisa
  Posted 12.7.2013 at 17:46

  jj

  Odpovědět

Leave a Comment

0.0/5